KORONA GÜNLERİMİZ 140

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 140
Paylaş
Tarih : 26 Kasım 2020 - 12:28

“Son Tedbirler İşe Yarayacak mı?”

Koronavirüs yolculuğumuzda yeni bir dönemece girdik.
Bu virajı da dönersek karşımıza ne çıkar, neler çıkar bilinmez ama ben Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın yalancısıyım. Bakan Koca’ya göre, “Koronavirüs vakalarında vaka artışı kontrol altında” imiş.
Aralık ayının ilk günlerinde vaka sayılarında ilk düşüşler başlayacakmış.
***
Tüm bunlar yaşanırken, yeni kısıtlamalar hafta sonları için yürürlüğe girerken 65 yaş üstündekiler yine prangalılara döndürülürken Sağlık Bakanlığının “Evde Kal” çağrısında bulunmasının bazı kesimler için olumsuzluklar içerdiğini de bilmek gerek.
Bilindiği gibi çalışanlar evde kalamıyor. İşçi sınıfının geçim derdi çeken işçileri eğer işe gitmezse aylığı eksik alıyor. Patron çalışmadığı gün kadar ücretini eksik öderken emekli maaşıyla geçinemeyip bir şekilde zar-zor iş bulmuş emekli işçi ve memurlar da benzer nedenlerden dolayı ek işine gitmeyi sürdürüyor.
Kısacası evde kal dediğimiz emekli bile kendini çalışmak zorunda hissediyor.
Geliştiğimizi, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerden birisi olduğumuzu söyleyenler varsa şu kısıtlama günlerinde niçin her çalışanın gelirini, geçimini güven altına almıyor, vatandaşına zor günlerde yardımcı olmuyor?
Ekonominin, evde kalanın, güç şartlarda her gün işine gidip gelenin durumu böyle. Ama asıl sorun tüm sağlık çalışanlarımızın sabrının, dayanma gücünün, hoşgörüsünün, empatisininnin sonuna yaklaştığı gerçeğidir.
Sağlık çalışanları; virüsten mi korunsun, Koronaya yakalanan hastasına nefes mi olsun, evindeki eşini, çocuklarını mı düşünsün dursun ve; “Bu çile ne zaman bitecek Yarabbim” mi desin dursun?
Simav’daki sağlık çalışanları bir şekilde sevdiklerine kısa sürede de olsa kavuşuyor. Ama büyük şehirlerdeki büyük hastanelerin çalışanlarının durumu daha da zor.
Uzaylılar gibi giydikleri o elbiselerin içinde ter içinde kalan, maske izleriyle nöbetleri tamamlayan hatta televizyonda da görüldüğü gibi çizmelerini çıkardığında suya girmiş gibi suya dönüşen terlerini çizmeden döken sağlıkçıların hakkı ödenir mi?
Onların olası can kayıpları yani salgına kurban gitmeleri durumunda bile yeni yeni “Meslek Hastası” konumuna gelmelerinde yasal düzenlemeler henüz hazırlanırken sağlık çalışanlarımıza darplarda bulunanların dilerim elleri kırılır.
***
2020 Ocak ayının başından itibaren dünyanın gündemine giren Koronavirüs küresel salgınında bu zamana kadar dile getirmek istediğim bir başka konu ise salgının bilim insanlarınca, siyasetçilerce, gazetecilerce farklı farklı adlandırılması..
Kimisi; “Koronavirüs” diyor ya da yazıyor.
Kimisi; sadece “Korona” diyor,
Kimisi COVID-19” olarak adlandırıyor,
Kimisi de Kovid-19” olarak ifadede bulunuyor.
Anlayacağınız neredeyse 9 aydır şu salgının adını ortak bir ad olarak belirleyemedik.
***
Tabi ki bu arada Bilim Kurulu üyelerimiz her gün çeşitli açıklamalarla hem umut, hem de yol gösterici olurlarken hani şu yazmaktan gına geldiğim “Maske, sosyal mesafe ve Hijyen” konusu var ya, işte bireysel tedbirler olarak adlandırılan virüsle savaşta olmazsa olmazların tam olarak uygulandığında Türkiye’de 2 haftada etkisinin görülebileceği, günlük vaka sayılarının, ağır hasta sayılarının hatta hayatını virüs nedeniyle kaybedenlerin sayısının bile azalacağını duyuruyorlar.
Ama gel gör ki inatçı bir milletiz vesselam.
***


AŞISIZ OLMAYACAK GALİBA..
Maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam olarak tabi olamadığımız ülkemizde herkes yüreğinde yeni bir umut, günü güne ekler gibi bekliyor da bekliyor.
Beklediği ise aşı.
Çin, ABD, Rusya, Almanya Koronavirüs aşısı için dünyaya Türkiye de ülkemize umut olmayı sürdürürken aşının yapılmasıyla insanların virüsten korunacağı anlamı çıkmadığı bilim insanları tarafından belirtiliyor.
Virüsten toplumsal olarak kurtulmak için tedbirlerin sürdürülmesi ve özellikle maske, sosyal mesafe kurallarının mutlaka sürdürülmesi istenirken,
Maske, mesafe ve hijyenin yerine göre aşıdan daha güçlü koruyucu olduğu iddia ediliyor.
***
Bugünlük bu kadar.
Bugünün son sözü ise o Türkuaz tablodaki verilerin, akaryakıt pompalarında hızla akan rakamlar gibi olduğu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 303

”Gelen gün, giden günü aratıyor” Koronavirüs salgınıyla ilgili bugüne kadar pandemiyi çeşitli boyutlarıyla ele aldım.Ama bugüne kadar

KORONA GÜNLERİMİZ 302

”Hatırlatma Dozu” Koronavirüse karşı yurt genelinde aşı çalışmaları aşı karşıtlarına rağmen devam ederken, 1 ve 2.doz aşılarını

KORONA GÜNLERİMİZ 301

”Nereden nereye..” Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi artık ülkemizin toplumsal mücadelesi oldu.Hangi şehre gitseniz o şehrin öncelikli