KORONA GÜNLERİMİZ 143

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 143
Paylaş
Tarih : 30 Kasım 2020 - 11:49

“Buldum, Buldum!”

Arşimet, kendi adıyla tanınan “sıvıların dengesi kanununu” da bulmuştur. Suya batırılan bir cismin taşırdığı suyun ağırlığı kadar kendi ağırlığından kaybettiğini fark ederek hamamdan “eureka” (buldum, buldum) diye haykırarak çırıl çıplak dışarı fırlaması, onunla ilgili en çok bilinen bir hikâyedir.
Günümüzün hikayesinde ana konu ise “Koronavirüs”, kahramanı da bu virüsü yenici en önemli faktör olan “Aşı”dır.
***
Dünyayı etkisi altında tutarak yüz binlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın hastalanmasına neden olan, sadece maske, mesafe ve hijyen kurallarıyla yok edilemeyeceği anlaşılan Koronavirüs salgınında tek çarenin dünyanın yaşadığı birçok salgın hastalıkta olduğu gibi yine aşı olduğu artık kabul edildi.
Rusya başta olmak üzere ABD, Çin, Almanya, İngiltere hatta Türkiye ile birlikte birçok ülke Koronavirüse karşı aşı geliştirme yarışına girdi.
Ülkemizde ise yavaş yavaş Koronavirüs aşısı konusunda yetkililerden ve özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklamalar gelmeye başladı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, televizyonlara yaptığı bir açıklamada
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na koronavirüs aşısıyla ilgili önemli bilgiler verdi.
Merakla beklenen Çinli ilaç firması ‘Sinovac’ın aşısında son durum ne?
Aşılar ücretli mi, ücretsiz mi olacak?
İlerleyen dönemde aşılar eczanelerde bulunacak mı? gibi sorular cevap buldu.
Aşıdan ilaç tedavisine, yasaklardan korunma tedbirlerine, salgının geleceğine kadar pek çok konuda önemli bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.
İşte paylaşılan bilgilerin detayları:
***
10 MİLYON DOZ AŞI GELİYOR
Çinli aşı üreticisi ‘Sinovac’ ile görüşmeler tamamlanmış. Gerekli yasal süreçler bitirilip imzalar da atılmış. İlk uygulamalar için de 10 milyon doz aşı çoktan yola çıkmış. Aşılamada önceliği salgınla savaşta ön saflarda adeta göğüs göğüse bir mücadele veren değerli ve kahraman sağlıkçılarımız alıyor. O maksimum riskli sağlık grubu aşılandıktan sonra da sıra “kronik hastalardan ve diğer risk gruplarından oluşan kişilere” gelecek. Aşılamada toplam rakamın 50 milyon doza kadar çıkabileceğini belirtiliyor.
AŞI ÜCRETSİZ OLACAK
Aşı uygulamaları kesinlikle ücretsiz yapılacak. Vatandaştan hiçbir ücret talep edilmeyecek. Bu arada başka üreticilerin ürettiği farklı aşılar için ruhsatlandırma işlemleri de sürecek. Ruhsatlandırma tamamlanınca da o aşıların eczanelerde ücretli olarak satılmasına izin verilecek. Sinovac’ın aşısını değil de ruhsatlı ve satışı serbest başka aşıları tercih edenler olursa onlar da parasını ödeyerek istediği aşıyı yaptırabilecek. Özellikle risk grubunda olup da aşıya ulaşma imkânı olmayanların merak etmemeleri gerektiğinin altını çizen Bakan Koca, devletin onlara aşıyı ücretsiz ulaştırma gayreti ve garantisi içinde olacağını vurguladı.
***
Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın yaptığı aşı açıklaması ve insanları umutlandıran Koronavirüs aşı garantisi 82 milyonluk Türkiye için son bir yılın en önemli açıklamasıdır.
Eğer bizler aşıların Türk Milletine uygulanması günü gelinceye kadar maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarsak, virüsten korunma ve tedavi açısından yapılacak aşıyla umutlarımıza umut katacağız.
Bu konuda Sağlık Bakanlığı ve bakan Koca, işte o zaman Türkiye’nin umudu olacaktır.
***
“Ya aşıya kavuşulmazsa, aşı gecikirse?”
İşte Türkiye’de milyonların kafasında patlayacak bir ur gibi duran, sessiz, cevapsız soru bu.
Küresel salgında bir maskeyi bile dağıtamamakla, grip aşısını yeterince ihtiyaç sahiplerine sunamamakla, Zatürre aşısını bile yetersizliklerle çağrı usulü uygulamakla eleştirilen Sağlık Bakanlığı COVID-19 aşısını acaba açıklandığı gibi ülkemizde uygulayabilecek mi?
Bekleyeceğiz, göreceğiz.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 303

”Gelen gün, giden günü aratıyor” Koronavirüs salgınıyla ilgili bugüne kadar pandemiyi çeşitli boyutlarıyla ele aldım.Ama bugüne kadar

KORONA GÜNLERİMİZ 302

”Hatırlatma Dozu” Koronavirüse karşı yurt genelinde aşı çalışmaları aşı karşıtlarına rağmen devam ederken, 1 ve 2.doz aşılarını

KORONA GÜNLERİMİZ 301

”Nereden nereye..” Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi artık ülkemizin toplumsal mücadelesi oldu.Hangi şehre gitseniz o şehrin öncelikli