KORONA GÜNLERİMİZ 144

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 144
Paylaş
Tarih : 01 Aralık 2020 - 12:52

“Kaderde Avrupa Şampiyonu Olmak da Varmış”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 25 Kasım akşamı açıkladığı Türkuaz tablo rakamlarıyla birçok kesimin Koronavirüs ile ilgili beklentileri giderilirken ülke nüfusumuz göz önünde tutulduğunda günlük 28.351 korona vakasıyla dünyada 4’üncü, Avrupa’da ise 1’inciyiz.
Kısacası koronavirüs yolculuğumuzda vaka sayısı açısından Avrupa’nın şampiyonu, Avrupa ülkelerinin en önündeyiz.
Sevinelim mi, üzülelim mi yoksa kahrolalım mı?
***
Koronavirüs mücadelesinde günlük verileri içeren Türkuaz Koronavirüs tablosunda yapılan üçüncü değişiklikle muhalefetin belki de Türk Tabipler Birliği’nin beklentisi gerçekleşti.
11 Mart 2020 tarihinde ilk kez düzenlenen Türkuaz tablonun aylar sonra eleştiriler nedeniyle 29 Temmuzda değiştirilmesi, bu değişikliğin de yeterli olmadığının sert eleştiriler sonucunda 25 Kasımda tekrar değiştirilmesinde Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde acı gerçekler biraz daha ortaya çıktı.
İstanbul başta olmak üzere 15 büyük ilde de koronavirüs vakalarının %50 ile %100 artış göstermesi, vaka sayılarının artmasıyla can kayıplarının da günlük olarak artışının devamı artık ülkemizdeki tüm kesimlerde endişe ve korku oluşturmaya başladı.
Sağlık Bakanı Sayın Koca’nın hatta İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun uyarıları, denetimleri daha da sıklaştırması da bu yüzden.
***
Koronavirüs verilerinin yer aldığı türkuaz tablonun yenilenmesiyle günlük vaka toplam sayısının açıklanması rakamların yükselmesi vatandaşlarda endişeyle birlikte eleştirilere de neden oldu.
Birçok kesim; “Geçmişte açıklanmayan rakamlar eğer tam olarak açıklansaydı, vatandaşlar salgını daha fazla önemser, daha fazla tedbir alır, kendini daha fazla korurdu. Böylece günümüzde açıklanan rakamlar ülkemizi Avrupa birincisi, dünya dördüncüsü yapmazdı” şeklinde eleştiriler de son günlerin hit olan görüşlerinden olmazdı.
***
Koronavirüsle mücadelede alacakaranlık bir yolda yürüdüğümüz bir gerçek.
Kamu kuramlarından tutun da özel sektörde, esnaflarda, okullarda, tarımda kısacası her alanda kişisel karantinalar sürdürülüp, işin, üretimin ve sosyal hayatın kesintiye uğramaması için mücadele edilirken, turizm sektörü döviz girdisi nedeniyle açık tutulurken, kısıtlamalarla ilgili önlemler daha etkin hale getirilmezken bugünlere geleceğimiz belliydi.
Deniz kenarında uzaktan gelen geminin önce dumanı, sonra bacası ardından da tamamı görüldüğü gibi Türkiye’nin Koronavirüsle mücadelesi, sahile yanaşmış koca bir gemi gibi demirlemiş durmayı sürdürüyor.
Bu geminin demir alıp derhal sahillerimizi, denizlerimizi terk etmesi için herkese, her birime görev düşüyor.
Herkes, her kurum artık taşın altına elini ya koyacak, ya da elini koyacağı zaman elini dahi bulamayacak.
Durum işte bu kadar kötü, bu kadar vahim!
***
Türk insanının bazı gerçekleri kavramasında farklı anlayış sergilediği bir gerçektir.
Bir şeyi görmeden, duymadan inanmaz, tutmadan, tatmadan karar vermez.
Duyduğunu sormadan, ikna olmadan kabullenmez.
Ama gel gör ki, Mart 2020’den bu yana televizyonlarda da görüldüğü gibi toplumsal olarak maske, mesafe hijyen kurallarına tam anlamıyla uymuyor, kısıtlama kararlarını ihlal ediyor, yasakları delerek aslında hayatımızı delik deşik ettiğimizi kabullenmiyor, kendimize olduğu kadar en çok sevdiklerimize de ihanet ediyoruz.
Böylesine değerleri elimizin tersiyle iterken para cezalarının ne anlamı olacak ki?
***
Artık devletin masaya yumruğu vurup, ‘yeter artık!’ deyip en az 15-20 günlük tam kapanmayla, (sınırlarımız ve havaalanlarımız dahil) bu katil virüsü yok etmeliyiz.
İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in, Türk Tabipler Birliğinin beklentisi de önerisi de budur.
Yoksa işin başından bu yana her türlü öneriyi, eleştiriyi yapan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerine topu atmak, bu günlerin rakamsal boyutlarının nedeni olarak göstermek, koronavirüsle mücadeledeki başarısızlığı kabullenmekten başka bir şey değildir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 309

”İşler sarpa sarıyor” Gözle göremediğimiz, elle tutamadığımız Koronavirüs sanki gelişmiş bir laboratuarda üretilmiş gibi her ortama

KORONA GÜNLERİMİZ 308

”Rakamlar çok acımasız!” 11 Mart 2020 tarihini koronavirüsle ilgili olarak Türkiye’nin mücadeleye geçtiği tarih olarak kabul edersek

KORONA GÜNLERİMİZ 306

”Bir bu eksikti!” Dünya ülkeleri gibi Türkiye olarak yaklaşık 18 aydır mücadele ettiğimiz küresel salgın Covid-19 salgınında birçok varyant