KORONA GÜNLERİMİZ 146

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 146
Paylaş
Tarih : 03 Aralık 2020 - 11:07

“Matematiğimizi Geliştiriyoruz”

Her insanın bir sayı ya da rakam olduğu koronavirüsle mücadele günlerimizi yaşamayı sürdürüyoruz.
Kimilerine göre ikinci dalganın tepe noktasındayız, kimilerine göre üçüncü dalgaya doğru yol alıyoruz.
İşte bu acı gerçeği yaşayıp giderken, ne yapmamız ve ne yapmamız gerektiği konusunda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun çok değerli bilim insanlarının önerilerini değerlendirerek genelgelerle salgınla mücadeleye yön verenlerin gün geldiğinde salgının kontrolden çıkmasıyla “Alınan tedbirler için Bilim Kurulu birinci derecede sorumludur” görüşünü ortaya atanlar ise ne yazık ki bana göre Bilim Kurulu önerilerini yumuşatarak uygulatanlar olamaz mı?
Her akşam aynı saatlerde salgınla ilgili olarak Türkuaz tablodaki değişen rakamları bir gün öncesiyle kıyaslamaktan, bir gün sonrası için tahminlerde bulunmaktan sanırım herkesin matematiği de gelişti, kuvvetlendi.
Bir başka gerçek ise ‘Az test, az vaka, çok test çok vaka-çok ölüm“ gerçeğini yaşamış, yaşıyormuş gibiyiz.
Mart ayının sonunda Uzakdoğu ülkesi Güney Kore’nin ülkenin her yerine tam 17 günde test merkezleri kurarak milyonlarca COVID-19 testi uygulayıp ülkeyi adeta laboratuara çevirerek salgını kontrol altına alması ise dünyanın yaşadığı tüm salgın hastalıklarda en hızlı ve en başarılı proje olarak adlandırıldı. Türkiye’nin günlük test sayısına ise 29 Kasım 2020’de 168.212 olarak ulaşıldı.
***
Bu arada ülkemizin yıllardır büyük bir beceri ve hızla gündemi en çok ve en sık değişen ülkelerden birisi olduğunu da unutmamak gerek.
Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki önemli bir liderin grip olması, bir ülkeyi ziyarete gitmesi, geçmişte olduğu gibi ekonomik krize dikkat çekmek için yazar kasa fırlatması ve daha birçok yaşanan olayın ülke gündemini hemen değiştirmesi, bana göre bir sonrası gün için neler yaşanacağı pek de belli olmayan bir ülkede yaşıyor olmamızın acı yüzüdür.
Falcılar bir tarafa kahinlerin bile mesleklerinde zorluk çektiği ülkemizde gündemin sıcaklığı zaman zaman soğusa da en sıcak gündem yine de korona, yine salgın, yine ölümler.
Çünkü sıcak günlerin soğuk yüzü salgındaki ölümler değil mi?
***
Bilim insanlarına ve tarih bilimcilerine göre dünyanın yaşadığı içinde bulunduğumuz şu günler 2. Dünya Savaşından bu yana dünyanın verdiği en zor sınav.
Virüsün pasaportunu alarak dünya turuna çıkması misali başta İtalya, İspanya, İngillere, Fransa ve Almanya ile hız kazanan küresel salgın, okyanusu da aşarak Amerika, Arjantin ve Brezilyaya da uğrayarak salgının gerçekten küresel bir hâl almasına yol açtı.
İtalya’da oynanan bir futbol maçına 80 bin seyircinin canlı izlemesi, maç bitimiyle birlikte virüsün sabahlara kadar eğlencelerle ülkeye ve yakın komşu ülkelere dağılması salgının önüne geçilmesine çok geç kalınmasına neden oldu Ayrıca Koronavirüs’ün Çin’de lk kez görülmesinin kabul edilmesi özellikle İtalya’da yaşayan Çin kökenli insanların çeşitli olumsuzluklara, dışlanmalara, tacizlere uğramasına neden oldu.
Hele hele Filipinlilerin bile Çinli gibi görünmesi bardağı taşırırken gelişmiş Avrupa ülkelerinde yaşanan benzer yobazlıklar diğer dünya ülkelerini bile şaşırttı.
***
Bugünkü yazımın yine sonuna gelirken Türkiye’yi; ‘seni AB’a üye yapacağız’ hayaliyle kapısında nöbet tutturan Avrupa Birliği ülkeleri Koronavirüsle mücadelesinde kendi içinde birliğini pekiştirirken Avrupa’nın ikinci en yaşlı ülkesi İtalya’nın salgınla ilgili mücadelesi günümüzde yeni stratejik planların uygulanmasıyla yeni bir yola girdi.
Yurdumuzda ise Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse hastanelerin yoğun bakım üniteleri ha doldu ha dolacak.
Evet sevgili okurlarım, Koronavirüs, her kapıyı açan anahtar haline geldi. Hele hele karşısında maskesiz bir burun ve açık ağız görürse dayanamıyor, adeta kendini kaybediyor, kişiyi teslim alıyor.
Sevindirmeyelim artık şu mikrobu!
Çıkarmayalım artık maskeyi, uygulayalım hijyeni ve sosyal mesafeyi, Sabır gösterelim kısıtlamalara.
Göreceksiniz yarınlar hepimizin olacaktır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 309

”İşler sarpa sarıyor” Gözle göremediğimiz, elle tutamadığımız Koronavirüs sanki gelişmiş bir laboratuarda üretilmiş gibi her ortama

KORONA GÜNLERİMİZ 308

”Rakamlar çok acımasız!” 11 Mart 2020 tarihini koronavirüsle ilgili olarak Türkiye’nin mücadeleye geçtiği tarih olarak kabul edersek

KORONA GÜNLERİMİZ 306

”Bir bu eksikti!” Dünya ülkeleri gibi Türkiye olarak yaklaşık 18 aydır mücadele ettiğimiz küresel salgın Covid-19 salgınında birçok varyant