KORONA GÜNLERİMİZ 147

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 147
Paylaş
Tarih : 04 Aralık 2020 - 12:23

“Evde Kalmak”, “Evde Kal”

Bugünkü konu başlığımız “Evde Kalmak”.
Türkçemiz içine yerleşmiş olan bu köklü söze uzun yıllar öncesinden günümüze dek değerlendirecek olursak aslında pek beğenilmeyen, tasvip görmeyen bir kelime.
Bugün için “Evde Kal” cümlesinden ayrı olarak değerlendirirsek; eskiden evlilik çağı gelmiş hatta geçmiş olan evlilik adayı kızlar için söylenmiş olan bu ifade ile birçok nedenlerden dolayı gelen taliplilerini beğenmemiş, kabullenmemiş, bazı özür ve engelleri nedeniyle göz ardı edilmiş, yalnız kalmış, elinden tutan olmamış, sonuç olarak da evlilik çağını geride bırakmış insanlar için kullanılan bu deyim, deyime eşdeğer kişilerin bahtsızlığını, çaresizliğini ve yalnızlığını da ortaya koyar.
Eskiden kızlar üzerine ifade edilen bu deyim son yıllarda da erkekler için de ifade edilmeye başlasa da deyimler sözlüğüne göre “Evde Kalmak” sözcüğünün anlamı şöyledir:
“Evde Kalmak deyiminin anlamı: Yaşı ilerleyen kızın evlenememesi anlamında kullanılır. Genelde evlenemeyen kızlar için kullanılan bu deyim günümüzde evlenemeyen herkes için kullanılmakta ve yaygınlaşmaktadır. Deyimin maksadı evlenmemiş olmayı öne çıkarmaktır. Yurdumuzun bazı yörelerinde ise hakaret kasıtlı kullanılır.”
***
“EVDE KAL”
Günümüzde ise “Evde Kal” olarak daha da popüler, çok kullandığımız bir de eylem, istek sözcüğü var.
Dünyayı sarsan ve adeta insanlığı teslim alan Koronavirüs döneminde hastalığın yayılmaması, kontrol altına alınması için önerilen en etkili tedbirlerden biri olan sosyal hayatı azaltıcı “”Evde Kal” isteği var.
Türkiye’mizde de devleti yönetenlerin, sağlık Bakanlığıyla İçişleri Bakanlığının hatta Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin koronavirüs nedeniyle vaka ve ölüm sayıları artıkça milletten istediği maske, mesafe ve hijyen kurallarının ardından “Evde Kal” çağrısında bulunmasıyla bu istek deyimi de ülkemizde her alanda en çok kullanılan cümle haline getirmiştir.
***
İşte birisi “Evde Kalmak” deyimiyle geleceğini karartıyor, diğeri ise “Evde Kal” isteğine uyarak hayata devam ediyor.
Korona günlerimizde hele hele şu son günlerde günlük can kayıpları 200’lere dayanmışken “Evde Kal”manın önemi ve değeri artarken evde kalmanın yine bu özel günlerde kısa adı “HES” olan Hayat Eve Sığar” sözcüğü ile de gerçekten hayatın evde daha yaşanır, daha güzel olduğu bir gerçek.
Çünkü en yakınındaki kişi ya da kişilerin güvensen de, emin olsan da dışarı çıktığında kiminle, kimlerle, hangi ortamlarda yer aldığını bilemezsin, göremezsin.
Bu da kişinin aklında ister istemez bir şüphe oluşturur ki, şu günlerde şüphelerin gerçeğe dönüşmesiyle binlerce insan koronavirüse yakalanmakta, binlerce insan da koronavirüsten can vermektedir.
***
Günümüzün deyimi ve isteği olan “Evde Kalmak” ile “Evde Kal”ın kıyaslamasına bir de koronavirüs açısından bakarsak bu günün geleceğe el sallayan insanları sokağa çıkma kısıtlamasıyla geçtiğimiz Mart ayından bu yana sözü edilen 65 yaş ve üstündekiler.
Onların hepsinin kısıtlamalara ve kurallara uyarak evde kalıp geleceğe adım atacak gönüllü tutsaklarımız olduğunu düşünürsek, en azında “Evde Kalmış” kişilerden daha şanslı olduklarını düşünüyorum.
***
Bu günün son sözü ise 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ehliyeti ve araba sahibi olsa da Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde artık ikinci bir karara kadar arabasını kullanamayacak olması.
Nereden nereye..
Önce bankalar bu yaş gurubuna kredi vermez oldu, sonra şahitlikleri kabul olmaz hale geldi.
Şimdi de hem tutsaklıkla birlikte araç kullanma özgürlükleri de geçici olarak elden gitti.
Ah Arif abim ah..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 303

”Gelen gün, giden günü aratıyor” Koronavirüs salgınıyla ilgili bugüne kadar pandemiyi çeşitli boyutlarıyla ele aldım.Ama bugüne kadar

KORONA GÜNLERİMİZ 302

”Hatırlatma Dozu” Koronavirüse karşı yurt genelinde aşı çalışmaları aşı karşıtlarına rağmen devam ederken, 1 ve 2.doz aşılarını

KORONA GÜNLERİMİZ 301

”Nereden nereye..” Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi artık ülkemizin toplumsal mücadelesi oldu.Hangi şehre gitseniz o şehrin öncelikli