KORONA GÜNLERİMİZ 149

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 149
Paylaş
Tarih : 21 Aralık 2020 - 11:54

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından küresel salgınla mücadele sürecinde mağdur olan esnaflara yönelik yeni bir destek paketi yürürlüğe girdi.
Ülkede devam eden ekonomik yangının küçük esnafa düşen söndürülme payında sanırım her şey bir “Üff” kadar. Çünkü desteğin boyutu bir üfürük gücünde.
Unutulmamalıdır ki her yerde, her alanda yangın devam ediyor.Örneğin tepeden başlamak gerekirse TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlık saltanatını sürdürüp kendisine bağlı iş dünyası aynaya bakmadan gülücükler sergilemeyi sürdürürken, iş dünyasının iş adamlarının bugünkü gerçek durumdan mutlu olduğu da belli olmadığı da.
Her İkiz Kulelere çağrıldıklarında ekonomiye destek mesajlarıyla işsizlere yönelik çağrılarla karşılaşan, bir sonraki Ankara çağrısında da yine isteklerle karşı karşıya kalan iş dünyamızın TOBB’lu işverenleri bugün koronavirüs nedeniyle tam hızla üretememekten, sürdürülen karantina uygulamalarından oldukça dertli.
Bu yüzdendir karantina uygulamalarının bir bölümünün 7 gün olması.
***
Ya o bir zamanlar “Orta Direk” olarak adlandırılan esnaflar, ülke ekonomisinin görünmeyen ağır yükünü çekerken ekonomik depremlerle yıkılan direklerin altında kalan esnafların bugün sağ kalanları da günümüz yokluklarından, borçlardan, ödenemeyen primlerden, taksitlerden, vergilerden bitap düştü.
Son Torba Yasa ile vergi borçlarından KYK borçlarına kadar uygulanmaya başlanan ve bu ayın son gününe kadar başvurusu yapılabilecek borç yapılanmasında taahhütte bulunacak küçük esnaflarımızın yaşanan ekonomik krizlere rağmen taksitlerini düzenli ödeyebilecekleri de meçhuldür.
Şehrimizde her yıl artan 3 harfli marketlerde sosyal mesafe kuralların ihlal edildiği, küçük esnafların ise artık yasaklanması nedeniyle dükkan önünde değil içerde müşteri bekledikleri şu günlerde insanların düzenli olarak haber dinleyip izlediği de meçhul.
Örneğin bir kesim izlediği kanalların haberlerinde Türkiye’mizin güllük gülistanlık olduğunu düşünürken bir kesim de izledikleri birkaç televizyon kanalı ve okuduğu gazeteden koronavirüs mücadelesi başta olmak üzere ekonomik verilerin ülke geleceği açısından vahim olduğunu söyleyebilmektedir.
Burada acı gerçek ise birinci bölümdekilerin izlediği televizyon kanalları ve okuduğu gazeteler ayrı, ikinci bölümdekilerin okuduğu gazeteler ve izlediği televizyonlar farklıdır.
Sözün acı tarafı da birilerinin izlediğini diğerleri, diğerlerinin izlediklerini de birileri izlememektedir.
Durum böyle olunca ülkedeki kısır döngü devam etmekte, 40 yıl önce bana söylenen ve asla inanmak istemediğim; “Basın dördüncü güçtür” sözünün günümüz Türkiye’sinde ne kadar gerçek olduğu apaçık görülmektedir.
***
Tarım ve Orman Bakanlığının işleyiş açısından kendisiyle çeliştiği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da aynı şekilde çeliştiği ülkemizde 83 milyon insanımızı ilgilendiren ise ekonomik göstergelerdir.
Yeni para birimi ve 1 TL’den 200TL’ye kadar para biriminin yürürlükteki ülkemizde biraz hafızaları yoklarsak, ilk zamanlar 1 TL ile, 5 TL ve 10 TL ile neler alabildiğimizi hatırlamamız gerek.
50 TL ve 100 TL’ler vererek bedeli küçük alışverişler sonrası satıcının para üstü verirken zorlandığını, 200 TL’lik banknotları ancak maaş günlerinde görüp, küçük esnaflarda bozduramadığımızı, bankaların veznelerine koştuğumuzu hatırlıyor musunuz?
Daha 10-15 yıl önce bunları yaşar dururken bugün ne oldu?
Ben niye Çarşamba pazarından 100-150 TL ile kurtulamıyorum?
125 TL’yi bulan tüpgazın bir eve aylık 60-70 liraya mal olması, elektrik faturası için son aylarda 100 TL’nin yetmemesi nedendir, bileniniz var mı?
Spikerin; “En son ne kadar eti kaç paraya aldınız?” sorusunu sormayıp da “Etin kilosu 2 TL zamlandı, ne dersiniz?” şeklindeki lüzumsuz soruyu soran TV spikerine siz ne demek isterdiniz?
***
Son bir konu daha;
Bir de şu durum kafamı kurcalıyor..
Özellikle sosyal medyada yaygın olan “Türk halkı koronavirüs salgını için aşı bekleye dursun, AK Partililer aşılarını yaptırdı!” şeklindeki kaynağı olmayan paylaşımlar beni üzüyor.
Bırakın artık insanları ikiye, üçe bölmeyi. Böyle bir şey mümkün mü?
Asla!
Çünkü; diyelim ki gerçek, işte o zaman her Koronavirüslü insan sokak sokak aşılanmış insan arayacaktır.
Aşılı olup olmadığını kontrol için.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 303

”Gelen gün, giden günü aratıyor” Koronavirüs salgınıyla ilgili bugüne kadar pandemiyi çeşitli boyutlarıyla ele aldım.Ama bugüne kadar

KORONA GÜNLERİMİZ 302

”Hatırlatma Dozu” Koronavirüse karşı yurt genelinde aşı çalışmaları aşı karşıtlarına rağmen devam ederken, 1 ve 2.doz aşılarını

KORONA GÜNLERİMİZ 301

”Nereden nereye..” Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi artık ülkemizin toplumsal mücadelesi oldu.Hangi şehre gitseniz o şehrin öncelikli