KORONA GÜNLERİMİZ 158

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 158
Paylaş
Tarih : 06 Ocak 2021 - 11:50

Zor bir yıl geride kaldı.
Yılbaşı tatiliyle birleştirilen sokağa çıkma kısıtlamasının son gününde belkide kısıtlama nedeniyle koronavirüs testlerinin azaldığına dikkat çeken uzmanlar 22 bine yakın insanımızın 11 Mart 2020’den bu yana Türkiye’de hayatını kaybettiğini bildirdiler.
Bugün için salgın nedeniyle ağır hasta sayısının 3 bin 500, 4 bin arasında olması ise son haftalardaki kısıtlama sonuçlarının olumlu ışığı olarak yorumlansa da Simav’da her gün o veya bu şekilde 2-3 kişinin hayata veda etmesi ister istemez Koronalı günlerimizin yeni yılda da devam edeceğini gösteriyor.
***
2020 yılı gerçekten çok zor ve çekilmez bir şekilde geride kaldı.
Geriye bakıp da tarihe geçen bazı yaşanmışlıkları hatırlatacak olursam, Elazığ merkezli depremle başlayan 2020 yılı, ardından Van’ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ faciasıyla devam etti.
Mart ayına geldiğimizde ise aslında 2019’un Aralık ayında ilk defa Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen koronavirüs salgını uluslar arası seyahatler, umre yolculukları başta olmak üzere ülkemize ancak gelebildi.
Küresel salgının gelişi öncesi Sağlık Bakanlığınca alınan tedbirler, kurulan Bilim Kurulu, ne yapmamız hususunda gerekli duyuru ve açıklamalara başlarken o bildik umursamaz tavrımız ve yaklaşımımız nedeniyle ülkemizde koronavirüse bağlı ölümler 18 Mart 2020 tarihinde başlayıverdi.
Eğitim ve öğretim alanında yer alan tüm öğrenciler için belirsiz bir tatil dönemi başlarken, dünyayı peşinden koşturan futbol maçları boş tribünler karşısında oynanmaya başladı.
Sadece Simav merkezdeki 40 camide değil güzel ülkemizin tüm camilerinde namaz kılınmasına ara verilip ülke ekonomisinin dişlilerinden birisi kabul edilen düğünler, sünnetler, toplantılar kısıtlamaya uğradı, sosyal hayatın önemli gerekleri olan lokantalar, kahvehaneler, cafeler, spor merkezleri, halı sahaların faaliyetleri durduruldu, 65 yaş üzeri vatandaşlar için sokak kısıtlaması getirildi.
***
Nisan ayı ise 12 Eylül 1980 darbesinde bıraktığımız sokağa çıkma yasaklarının uygulanmaya konulduğu ay oldu.
Koronavirüs salgını nedeniyle vaka sayılarındaki artış ve can kayıpları dikkate alınarak 11 Nisan tarihinde 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta başlatılan sokağa çıkma yasakları bazı şehirlerde market ve fırınlarda, alışveriş merkezlerinde kargaşalara neden oldu.
Hatta o günlerde sosyal medyada önemli bir destek gören İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifası kabul görmeyip Mayıs ayında kontrollü bir sosyal hayata geçildi.
Haziran ayında küresel salgın alanında kademeli olarak normal hayata yeniden geçilirken, yaz tatili, sahil kentlerindeki turistik tesislerin açılışı, Ramazan Bayramında uygulanan kısıtlamanın Kurban Bayramında uygulanmaması Ağustos sonu Eylül başından itibaren salgının hortlamasına, günlük vaka ve can kaybı sayılarının artmasına neden oldu.
Bu arada Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın her akşam aynı saatlerde açıkladığı koronavirüs raporu olarak adlandırılan Türkuaz tabloya yönelik eleştiriler de söz konusu tablo içeriğinin 3 kez değişmesine neden oldu.
***
Yeni yıla az bir süre kala ise dünyanın hiçbir yerinde benzer örnekleri yaşanmayan kısıtlamalı günler başladı.
Hafta içinde akşam başlayıp sabah saat 8’de sona eren, hafta sonları ise Cuma akşamı başlayıp Pazartesi sabahı sona eren ve son olarak da yılbaşı döneminde 80 saat olarak uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları kurallara uyan insanların hayatını daha da zorlaştırdı.
Tüm bunlar yaşanırken başta eğitim kurumlarının durumu olmak üzere birçok belirsizlik, koronavirüse karşı aşının tam olarak ne zaman ve ne şekilde vurulacağı yönündeki birbirini tutmayan tarih açıklamaları bizleri 2021 yılına getiriverdi.
***
Sözün özü şu; Maskeyi başarıyla dağıtamayan, zatürre, grip aşılarında bekleneni veremeyen yöneticilerimiz acaba COVID-19 aşısıyla vatandaşlarımızı nasıl buluşturacak?
2021 yılı geçen yıldan aldığı ağır yaralar, beklenti ve görevlerin üstesinden gelebilecek mi?
Türkiye başta olmak üzere dünya ülkeleri Koronavirüs sınavından başarıyla geçebilecek mi?
Siz ne dersiniz?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama