KORONA GÜNLERİMİZ 159

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 159
Paylaş
Tarih : 07 Ocak 2021 - 11:52

Umutlu olmalıyız. Umudumuz olmalı ki, geride kalan 10 ayda yaşadıklarımızı 2021 yılında yaşamamalı, yaşadığımız kötü anılar ise birlikte yaşayacağımız yeni güzellikler için yeniden başlangıç sayılmalı.
Küresel salgının ilk günlerinde insanların başına gelen bu olumsuzluğu fazlasıyla kavrayamadığımız ortadaydı. Maske, mesafe ve hijyen kuralları bugünkü gibi önemsenmiyor, özellikle maske zorunluluğunda çeşitli şekillerde ama yanlış uygulamalara karşı karşıya kalıyorduk.
Hükümet tarafından bugün bile uygulanan “Gizlilik” kararıyla kimin koronadan, kimin korana dışı semtonlardan hayatını kaybettiğini bilemiyor, merak ediyor ama öğrenemiyorduk.
Taki Simav ve yakın çevremizden ölenler içinde koronavirüsten can verenlerin yakınlarından sosyal medyaya ya da fısıltı gazetelerine aktarılan acı gerçek yansıtılıncaya kadar.
Mart ayının ilk günlerinde günde 1-2 can kayıpları yaşanırken, Nisan ayında ise bu can kayıpları Simav’da da artıp Türkuaz tabloya yansıyanlar gün be gün rakamsal olarak sürekli büyüdü.
Bir akaryakıt istasyonundaki otomatik pompanın hortumundan akan akaryakıtın depoyu doldurduğu buna mukabil dijital tablodaki rakamların başı döndüğü gibi Mart 2020’den günümüze Türkuaz tablodaki rakamlar sürekli olarak yukarı doğru artarak etkinliğini sürdürdü.
Tüm bunlara rağmen yasaklara uymayanlar yapacaklarından geri kalmadı.
Maskesiz, mesafesiz, hijyensiz hayatımızın içine girenler, kaçak yolculuklar yapıp karantina kurallarını ihlal edenler, kapatılan kahvehanelerde, lokallerde, kulüplerde eğlencelere dalıp, kumar alışkanlıklarının zirvesinde olanlar, apartmanların boş dairelerini mesken tutanlar ve sonuç olarak küresel salgının birer piyonu olanlar bugünkü yaşamayı sürdürdüğümüz sıkıntıların ve ülkemiz adına Türkuaz tablodaki artan rakamların birer sorumlusudur.
***
Daha bir yıl önce Simav’da bir cenaze olduğunda insanlar zaman bulup, işini-gücünü ayarlayıp taziyeye gider, helâllik verilmesine eşlik eder, camide merhum ya da merhumeyle ilgili olarak Cenaze Namazına katılır ve mümkünse mezarlığa kadar giderek defin işlemine eşlik ederdi.
Ya şimdi?
Verilen anonslardan ve salaların ardından hatırlatılan “Kısıtlama kararları” nedeniyle taziyede bile bulunabilmek mümkün değil.
Sadece sosyal medya ve telefon üzerinden insanlar taziyelerini iletme fırsatı bulurken, yaşı kaç olursa olsun, koronadan ya da bir başka nedenden dolayı hayatını kaybeden kişi ‘bir varmış, bir yokmuş’ şeklinde hayatımızdan göçüp gidiyorlar.
Önceleri sadece ölenin çok yakınlarından 3-5 kişinin katıldığı cenaze törenleri yakın zamanda 30 kişiyle sınırlandırılırken günlük cenaze sayısının Simav’da bile Kasım-Aralık aylarında 3-5 olarak gerçekleşmesi ilçede yeni bir sosyal hayatı başlattı.
Taziye, düğün, nişan, sünnet törenlerinin yaz dönemlerinde yapıldığı Simav’da sessizlik hakim olurken, bu tür etkinlikler 2011 Mayısında yaşadığımız deprem döneminde olduğu gibi ötelendi.
2020 yazı için planlar kuranlar, davetiyeler bastıranlar, salon tutup müzisyenlerle bağlantı kuranlar hayatlarının en anmalı günlerini koronasız günlere ötelediler.
Güzel günlerin şahitleri olan müzisyenlerimiz, düğün salonlarımızın organizasyoncuları, çiçekçiler, fotoğrafçılar işsiz, ekmek parasız kaldı.
Kimisi işini kaybetti, kimisi borca girdi.
Kimisi sosyal medya üzerinden içindeki özlemi icra ettiği şarkılarıyla yansıttı, kimisi şalteri indirdi sessizliğe gömüldü.
Kısacası hayat her alanda gittikçe daralırken, iftar topunun beklendiği anlar gibi şehrimizde sessizlik hakim oldu.
***
Elbette yukarıda anlattığım gibi yasakları ve kuralları ihlal edenler, haklarında pandemi kuralları nedeniyle para cezası tutanağı düzenlenenler de oldu.
Ama 6 belde ve 83 köyü bulunan Simav’da hiçbir zaman tam olarak küresel salgınla ilgili olarak herkesin eli taşın altında olmadı, olamadı.
Ya bilgi kirliliğine ne demeli?
Bu konuda sosyal medya ve fısıltı gazetelerin dışında bir muhatap olamadı.
Yurt genelinde olduğu gibi Türkuaz tabloya duyulan şüphe, Simav’da da gerçek oldu.
Şehir içinde Kaymakam, Belediye Başkanı, Polis ve Zabıtanın, şehir dışında ise Jandarmanın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun genelgeleri kapsamında yapılan denetim uygulamalarının dışında bir denetim yapılamadı.
İlçedeki sivil toplum kuruluşlarının bir ikisinin dışında konuyu sahiplenen ise hiç olmadı.
***
Ya öğrencilerimiz?
Onlar bana göre hem okullarından hem de derslerden soğurken eğitimin bir ‘Uzaktan’ bir ‘Yüz yüze’ ve belirli sınıflarda kesintili bir şekilde uygulanması okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine varıncaya kadar sanırım başarısız bir neslin oluşmasına neden oldu.
Sosyal hayatın lokomotifi olan eğitim öğretim alanında okullar kapalı kalınca kiralık evler boş kaldı, öğrencilere yönelik hizmet veren esnaflar ise ne vergisini, ne primlerini, ne kiralarını ne borçlarını ödeyebildi.
***
Sonuç: saymakla bitmeyecek olumsuzlukları lütfen artık yaşamayalım.
Şapkamızı çıkarıp önümüze koyalım.
2020 yılında yaptığımız hataları 2021 yılında yapmayarak şu küresel salgından kurtulalım.
Kurtulalım ki 2021 yılı da felaket yılımız olmasın!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,

KORONA GÜNLERİMİZ 327

”Tarih, geleceğin aynasıdır” Hayatın birinci derecede hedef olduğu koronavirüsle mücadele günlerimizde zaman zaman konunun dışına çıkmakta