KORONA GÜNLERİMİZ 170

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 170
Paylaş
Tarih : 27 Ocak 2021 - 11:44

“ÖNCE KURALLARI AŞILASAK..”

Koronavirüsle mücadelede nereden nerelere geldik.
Hani o geçtiğimiz yılın Mart ayında başlatılan maske, mesafe ve hijyen kurallarına ülke olarak uyulmasının istenmesi,
Maske takma kuralını ihlal edenlere bugün bile uygulanan para cezası uygulanması,
Sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek hijyene önem verildiği günler devam ediyor. Ama aradan neredeyse 11 ay geçmesine rağmen bu üç kuralı uygulamayanlar, ihlal edenler de yok değil.
Şimdi ise bu olmazsa olmaz 3 kurala bir de aşı eklendi.
Çin’den ilk etapta getirilen 3 milyon aşı tetkiklerin yapılmasının ardından sağlıkçılara, eczacılara ve yaşlı vatandaşlarımıza vurulmasının ardından şimdi sağlık Bakanlığının açıkladığı ‘öncelikliler’ kategorilerine göre elde olan aşıların vurulması devam ediyor. Koronavirüs aşılarını vurulmuş olmanın getireceği kurallar da var.
Aşıyı vurulmakla iş bitmiyor. O değişmeyen maske, mesafe ve hijyen kuralları aşı vurulmuş olsa da devam edecek.
Bu konuda önemli bir kuralsızlık yaşandığı söylenemez.
Çünkü koronavirüs aşılarını olanlar kural ihlalinde bulunmuyorlar.
İşte o zaman akla şu geliyor;
“Keşke vatandaşlarımıza maske, mesafe ve hijyen kurallarını aşılayabilseydik de binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesini yaşamasaydık.
Keşke insanlar sevdiklerini kaybetmeseydi, sağlık çalışanlarımız hayatlarını yitirmeseydi, hastanelerin yoğun bakım servisleri ağzına kadar dolmasa ve mezarlıklarda defin işlemlerinde görevliler fazla mesai yapmayıp, şehirlerde, belde ve köylerde cenaze salaları bu kadar çok ve sık okunmasaydı.
Keşke..
***
BORÇLA YAŞAMAK!
11 aylık koronavirüsle mücadele dönemi borçlu vatandaşların borçlarının artmasına, yeni borçluların oluşmasına hatta işsizler ordusuna yeni işsizler katılmasına neden olurken, ülkemizde “Borçla Yaşamak” olağan hale geldi.
Televizyonlarda da görüldüğü gibi ayın ikinci yarısında hangi çalışanın cebindeki parayı sorsan neredeyse tamamı bir-iki günlük yetecek parası olduğunu, kimisi de ‘borçla yaşamak yiğidin kamçısı oldu’ cevabını alıyorsun.
Eskiden fakir vardı, onu ‘orta direk’ takip eder ve onların da üstünde ‘hali vakti yerinde’ olanlar vardı.
Günümüzde ise artık ‘orta direk’ diye bir kitle kalmadı.
Fakir ve zengin kavramı geldi.
Eski televizyon dizilerinden birisinin adı da olan “Zengin ve Yoksul” süreci başladı.
İnternet ve gazete haberlerine göre zenginlik ve fakirliğin adeta tescillendiği bir sendika tarafından açıklanan ‘Covid-19 döneminde Gelir Eşitsizliği ve Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk Raporu’na göre; “Türkiye’de her 10 kişiden 7’si borçla yaşıyor. Gelir eşitsizliği 83 milyonluk Türkiye’nin %71’ini ancak borç bularak, borcu borçla kapatarak yaşar hale getirdi. Kişi başına milli gelir 2019 yılında 9 bin 150 dolardan 2020 yılında 7 bin 715 dolara düşerken Türkiye’de yoksul sayısı da son 2 yılda %8.4 oranında arttı. 2017 yılında 15 milyon 864 olan yoksul sayısı 2019’da 17 milyon 207 bin kişiye çıktı. Böylece ülkemizde yoksulluk oranı %21.3 oldu”.
***
TÜRKUAZ TABLO..
11 aylık koronavirüsle mücadelede yapılan, yapılamayan, gerçek mi-gerçek değil mi? gibi eleştirilere muhatap olan ve içeriği 3 kez değişen Türkuaz Tablo ya da “Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu” içeriğine bakıldığında son haftalarda rakamsal boyutlardaki düşüşlerle dikkat çekiyor.
Neredeyse 25 bini aşıp 26 bin can kayıplarına doğru ilerleyen Türkuaz tablodaki vefat sayılarında daha bir iki ay önce günlük vaka sayısı hanesi 20 binlerin üstünü gösterirken bugünlerde bu sayının günlük olarak 6 bin sayılarına gerilemesi olumlu bir çabanın eseri veya elde edilen başarı olarak kabul edilmelidir.
Buna rağmen ülke genelinde aşı çalışmaları devam etse de bugüne kadar 28 milyonu aşan test sayısıyla, bu testlerle tespit edilen 2 milyon 500 bine yakın vaka sayılarıyla ülkemiz şimdi de koronavirüs aşı dönemiyle yeni bir virajı dönmeye çabalıyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;