KORONA GÜNLERİMİZ 171

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 171
Paylaş
Tarih : 01 Şubat 2021 - 5:45

Kadın Cinayetleri, Kepenk Kapatma, Aşı ve Alkol

Yaşadığımız dünyanın en önemli varlığını dünyaya getiren annelere yani kadına saldırı, cinayet, tecavüz asla kabul edilemeyecek dünyanın en büyük suçudur!

Böylesine affedilmez bir suçu işleyenlerden de ‘İnsan’ olarak söz etmek ise asla

mümkün değildir.

Ama gel gör ki, “Kadın Cinayetleri” aldı başını gidiyor.

Kısa bir süre önce okuduğum bir haberde geride kalan 2020 yılında 300 kadının resmen cinayetle hayatını kaybettiği ifade edilirken ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ 81 il içinde kadınların katledilmediği sadece 12 il olduğunu açıkladı.

Bu açıklamayla geçen yıl Türkiye’de Kırklareli, Zonguldak, Amasya, Tokat, Artvin, Ardahan, Bolu, Kırıkkale, Karaman, Bitlis, Yozgat ve Hakkari’de kadın cinayeti işlenmemesi bu illerin içinde bağlı olduğumuz Kütahya’nın da olmaması esef vericidir.

Okuduğum haberde Kadın Cinayetleriyle ilgili olarak Hakkari Kadın Girişimciler Derneği ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevda Keskin, 2020 yılında 300 kadın cinayeti işlenirken, Hakkari’de tek kadının dahi öldürülmediğini söyleyerek ataerkil yapıya sahip olan toplumumuza rağmen geçmişten bugüne Hakkari özelinde kadına ayrı değer verildiğine dikkat çekiyor.

Sevda Keskin, açıklanan rapora göre, sadece 12 ilde kadın cinayeti işlenmemesinin sevindirici olmakla birlikte geride kalan Kütahya da dahil 69 ilin tamamında 1 yıl içinde 300 kadının cinayet kurbanı olmasının ardındaki acı gerçeğin ise ezilmiş, horlanmış, cinayetten tecavüze, her türlü şiddete maruz kalmaları olduğunu, genellikle aile içi tartışma, aldatma, kıskançlık, namus, geçimsizlik, ekonomik sorunlar, boşanma ya da boşanma talebi kadın cinayetlerinin arkasında yatan en önemli nedenler olduğuna dikkat çekti.

Kadına yönelik cinayetlerin tamamına ‘Kadına Yönelik Şiddet’ olarak bakıldığında ise başlı başına ‘Kutsal Varlık’ olarak adlandırılan kadınların öldürülmesinin bana göre hiçbir haklı gerekçesi olamaz!

***

Okuduğum bir başka haber ise sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın olmazsa olmazları, devleti ayakta tutan vergilerin kaynağı olan iş yerlerinin küresel salgın sürecinde sarılamayacak kadar yaralar alarak çaresizliğin çaresi olarak kepenk kapatmasına yönelik haber oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre geçtiğimiz 2020 yılının tamamında küresel salgın nedeniyle 40 binin üstünde işletme kapanmış.

Bir başka açıklamaya göre ise salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalara bağlı olarak da iş yerleri kapalı olan 400 bin dolayındaki esnafı da zincirleme iflasın beklediği gerçeğidir.

İşsizlik, müşterisizlik, kısıtlamalar ve salgınla ilgili Türkuaz Tablodan yansıyan gerçekler derken şimdi de Koronavirüs aşısının gündemin ilk sırasına yerleşerek “En Büyük Umut” oluşu ise Türk halkının Hükümetinden beklediği en büyük beklentisidir.

Kısacası bir yanda yaşam için umut, bir yanda işsizlik ve parasızlık çekmiş kılıçları sessiz bir savaşın zıt tarafları haline gelmiştir.

***

Tüm bu olumsuzluklar yaşanırken, çaresizliklere gece-gündüz çare aranırken bu ülkenin olmazsa olmazları arasında yer alıp önemli bir nüfus potansiyeli oluşturan ‘akşamcılar’ın da durumu her geçen gün daha da zorlaşmaktadır.

Pandemi, işsizlik ve pahalılıkla savaş halinde olanların başında olan bu akşamcılar Alkollü içki vergisinde Avrupa 4.sü olan ülkemizde 175 TL’ye satılan 70 cc’lik rakıda 103 TL ÖTV ödemesi, alkol üreticilerini de üzmekte, her gün polis ve jandarma yaptıkları operasyonlarda kaçak rakı imalatları ortaya çıkarırken birçok insanımız da sahte rakıdan hayatını kaybetmeye devam etmektedir.

***

Sözün özü: Bu ülkede Hükümetin de, çalışanın da, sağlıkçının da emeklinin de, öğrencinin de, annelerin de, işsizlerin de, öğretmenlerin de, ürettiğini değerinde satamayan çiftçi ve besicinin de işi artık çok zordur.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;