KORONA GÜNLERİMİZ-18

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ-18
Paylaş
Tarih : 06 Mayıs 2020 - 12:16

Geçen hafta sonuna doğru Türkiye’nin küresel salgınla mücadelesinde önemli gelişmelere imza atılmaya başlandı.
Virüslü vatandaşların belirlenmesi için yapılan test sayısında 1 milyon rakamı çoktan aşılırken, günlük test sayılarında, vaka miktarlarında, Korona virüsüne bağlı vefat sayılarında düşüşler resmen açıklandı. Ve bunlara göre salgın nedeniyle tedavi görüp de iyileşenlerin sayısının artması Türkiye’nin, Devletin ve elbette Sağlık Bakanlığının tüm sağlık çalışanlarıyla birlikte elde ettiği ortak başarıdır.
***
Yurdumuzda artık her şeyin virüse karşı verilen mücadelede elde edilecek yeni başarılara bağlı olduğunu biliyor musunuz?
Altının fiyatının son bir ay içinde sürekli artışta olması,
Petrol üretiminin dünyada neredeyse durma noktasında olduğu salgınla mücadele sürecinde Türkiye’de akaryakıtta fiyatların bir indirilip bir yükseltilmesi,
Okulların açılıp açılamayacağı, sınavların yapılıp yapılamayacağı,
Ordudan terhisler ve yeni asker almaların nasıl olacağı,
İhracat ve ithalattaki günlük değişen durumlar,
Ramazan Bayramı ve yaz tatiline ilişkin beklentiler,
Şehirlerarası yolculuklarda kısıtlamaların ne zaman kalkacağı,
Türkiye’nin havayolu ile dünyaya bağlantıyı sağlayan uçuşların ne olacağı,
Rölantiye alınan fabrikaların ne zaman hareketleneceği,
Hadi biraz haddimi aşayım, yeni evlenen ya da çocuk sahibi olmak isteyenlerin umutları bile Korona virüsüne karşı verilen küresel savaşta galip gelmeye bağlı.
***
Dünyayı saran salgın virüsle ilgili olarak yazı dizimin geçmiş bölümlerinin birisinde ‘Kanıksamak’tan söz etmiştim.
İnsanlarımızın Koronayla mücadeleyi kabul ettiğini ve her gün artan kayıpları sonunda kanıksadığını, verilen mücadelenin boyutları ve zorluklarıyla değil sadece günlük hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgilendiğini belirtmiştim.
Bugünlerde de değişen bir şey yok.
Vatandaşı bu kez Korona virüsü nedeniyle hayata veda edenlerin bugünlerde azalan sayıları ilgilendiriyor.
Televizyonlarda, gazetelerde günlük verileri incelerken, dinlerken sadece” Koronadan hayatını kaybedenler bu gün ne kadar azaldı?” sorusuna cevap arıyorlar.
***
Hadi biraz nostalji yapalım da geçen yıl bu zamana bir bakalım, ister misiniz?
Geçen sene bu günlerde öncelikle çok mutlu ve sağlıklıydık.
Yeni Belediye Başkanıyla birlikte başlayan Ramazan ayında Belediye ve kamu kurumları başta olmak üzere toplu iftar yemekleri verilmekte,
Vatandaşlar ve muhtarlıklar toplu sokak iftarları düzenlemekte,
Akraba, eş ve dostlar birbirlerinin evine iadeli iftar yemeklerine gitmekte,
Şehrin önemli restoranları iftar yemeklerine gelenlerle dolup taşmakta,
Gıda paketleri, siyasi ve dini düşünce çerçevesinde dağıtılırken zekat, fitre ve yardımlarla garibanlar sevindirilmekte,
Giyim mağazaları bayram öncesi yeni ürünlerle vitrinlerini süsleme yarışına girmekte,
Eynal başta olmak üzere Çitgöl ve Naşa kaplıcalarında rezervasyon dolulukları bayram öncesinde yaşanmaktaydı.
Tüm bunları bir kenara bırakıp bir yıl sonrasına yani günümüze dönecek olursak herkesin herkese değil de bildiklerine gıda paketleri dağıtmayı sürdürdüğünü, fitre ve zekâtlar için ise yönlendirmelerin hız kazanmaya başladığını söylemek yeterli olacaktır.
Kısacası gelen gün, giden günü fazlasıyla aratmaya devam etmektedir.
***
GELELİM 3 MAYIS’A..
Belki ilgi alanınızdadır ya da değildir, “3 MAYIS BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ”dür.
1979 yılında Simav’ın Sesi Gazetesinde haber dizgicisi (Mürettip) olarak girdiğim basın dünyasında askerlik ve bir iki yıllık istisna dışında hep bu şehrin tanıtımına, bu şehirde yaşayanların gözü, kulağı, dili olmaya çalıştım.
2 binli yıllara gelinceye kadar gazetecilik mesleğimden büyük zevk alırken bugün aynı zevki aldığımı söyleyemem.
2009 yılının son gününde, hatta 2010 yılının başında yayınladığım bir fıkra nedeniyle gazetenin yazı işleri müdürü olarak yargılanmış, yaklaşık 2 aylık bir süreç sonunda da 11 ay, 20 gün hapis cezasına çarptırılarak 5 yıl süreli şartlı salıvermeyle parmaklıkların arkasına gitmekten kurtulmuştum.
Kısacası sevdiğim mesleğimde yargıyla da karşı karşıya kalmış, yazılanı başka açıdan değerlendirme tarzını uygulayanlar ve ihbarda bulunanlar yüzünden zor günler yaşayarak 5 yıl boyunca bir kez yazıp 3 kez yazdığımı düşünür olmuştum.
***
Türkiye’de kabul etmek gerekir ki son 20 yılda basın sektöründe çok şeyler değiştiği gibi gazetecilik mesleği de büyük yaralar aldı.
Televizyonlar, gazeteler bir şekilde el değiştirirken, bir iki “Kırar Çıplak” kabilinden televizyon, gazete kaldı.
Yapıcı olarak eleştirmenin, bunu gazetede yazıp televizyonda söylemenin ceza aldığı bu dönemde düşüncenin yani aklından geçen eleştirisel öngörülerin bile suç olduğu günümüzde hangi özgür gazeteden, televizyondan ve gazeteciden bahsedebiliriz ki..
***
3 Mayıs 2020 Basın Özgürlüğü Günümüzde bekledim.
İstediğim an telefonla arayıp görüşebildiğim, onların da beni arayabildiği, Simav ve halkımız için verilen mücadelelerde yan yana olabildiğim Simav’daki isimlerden sadece bir kişi beni arayarak günümüzü kutlama nezaketinde bulundu.
“Daha özgür olacağınız günler diliyorum” dedi Sayın Hasan Koç.
Başka kimse aramadı.
Çünkü onlar da çok iyi biliyorlar “BASININ ARTIK ÖZGÜR OLMADIĞINI!”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları