KORONA GÜNLERİMİZ 180

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 180
Paylaş
Tarih : 11 Şubat 2021 - 12:16

11 Mart 2020 tarihinden itibaren günümüze kadar 2 gerçekle adeta tek vücut gibiyiz.
Birincisi dilimizden düşmeyen ‘koronavirüs’ konuları, diğeri de bir şekilde kopamadığımız ‘internet’ bağlantımız.
İşte neredeyse 11 ayın ayrılmaz ikilisi bunlar.
Bunlar hayatımızın her anında, her alanında.
Artık minik çocukların bile vazgeçemediği, bir başka salgın hastalık halini alan internet bağlantımız ve her biri teknoloji harikası akıllı telefonlar elimizden düşmüyor.
Sabah kalktığımızda elimizde o, yolda yürürken, araçta, otobüste, trende, uçakta, gemide, metroda hatta ihtiyaç gidermede de avucumuza dünyayı sığdıran o sihirli aygıt.
***
Siyasete de malzeme olup çıkıverdi.
Mahir Ünal adlı bir siyasetçinin bir çiftçiyle yaşadığı polemiğe konu olan da o,
Uzaktan eğitim uygulamasında adından söz ettiren de o,
İnternet bağlantı kotası nedeniyle dillerden düşmeyen, kendisi hafif faturası ağır ödemeleriyle illallah dedirten de o.
Tabiî ki durum böyle olunca 83 milyonluk Türkiye’yi internet kullanımında dünya şampiyonu yapan da o!..
***
Dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucunda 16-64 yaş gurubunun bir günde 6 saat 54 dakika internette zaman geçirdiği tespit edilirken Türkiye’de bu sürecin neredeyse 8 saat olduğunu söylersem şaşırmayın; Türkiye’ dışındaki internet, cep telefonu tutkunları şaşırsın.
Koronavirüsle mücadele sürecinin uzayıp gitmesi insanları evlerinde daha çok vakit geçirmeye iterken, evine çekilen kişilerin en çok kullandığı da internet oldu.
Uzaktan öğretimle daha da popülaritesini arttıran internet, Türkiye’de bir kişinin 24 saatlik bir süreçte ortalama 7 saat 57 dakika internette olduğunu ortaya koydu.
Sözü edilen araştırmada ortaya çıkan asıl gerçek ise Türk halkının interneti daha çok bilgi ve haber edinmek için tercih ettiği, pandemi sürecinde de interneti yakınları ve arkadaşlarıyla sohbet için kullandığı öne çıktı.
Kısacası koronavirüsle mücadele günlerimizde evlerimizde misafir değil, hiç gitmeyen sanal bir misafirimiz oldu.
Hem de en başköşede.
***
Yine önceki günlerde olduğu gibi bugün de aşı konusuna girecek olursak insanlarımızın salgın illetinden kurtulmak için COVID-19 aşısına önemli oranda güven beslediği görüldü.
Örneğin Simav’da sorabileceklerime ‘aşı vurulacak mısın?’ dediğimde ‘hayır’ diyen çıkmadı.
‘Yeter ki sıra bana gelsin koşa koşa vurulmaya giderim’ dediler.
Fakat son günlerde mutasyona uğramış virüs nedeniyle dünya gündemine oturan ‘Yeni Nesil Aşı’ konusunun insanları tedirgin ettiği de bir gerçek.
“Ne biçim virüs bu. Daha birinin hakkından gelmeden şimdi daha güçlüsü mü geliyor” şeklinde sorular halk arasında dolaşmaya başladı.
***
Koronavirüs gibi ülkemizin bir başka belirsizliği, bir inip bir yükselen fiyatıyla garibanı da zengini de hem üzen hem sevindiren altın fiyatları, sanki koronavirüs raporunu yansıtan Türkuaz tablo gibi hayatımızın olmazsa olmazı oldu.
ABD’deki seçimlerin hemen ardından düşmeye başlayan altın ve döviz fiyatlarının Türkiye’deki aynası olan Küçük Altın, 850 TL’den alıcı bulurken 680-700 liralara kadar düşmesi, bana göre altının gerçek fiyatına yaklaştığı anlamını taşımaktadır.
***
Ve kış ortasında yazı yaşamak..
Hiç böyle bir Şubatı ne gördüm, ne duydum.
Jeotermal abonelerinin sesini çıkarmadığı şu günlerde hava sıcaklıkları az daha devam ederse badem, erik, şeftali ağaçlarının çiçek açtığına yönelik haberler yaparsak kimse şaşmasın.
Bu durum normal mi?
Asla değil.
Yaz Şubatı inşallah ülkemizi meyvesiz bırakmaz.
***
Günün son sözü:
Türkiye gündeminde; Boğaziçi Üniversitesi, CHP Milletvekillerinden üçünün istifası, işsizlik, okullar açılacak mı açılmayacak mı, siyasetin karşılıklı münazaraya dönem kısır döngüsü, Anayasa için değişiklik söylentileri ve daha birçok konular yer alırken temel gıda maddelerine ilişkin market zincirlerindeki fiyat denetimlerinin öne çıkarılmak istenmesi bana pek inandırıcı gelmedi.
Yıllardır devamlı olarak etiketleriyle bizleri kazıklayanların kızaran yüzünün sanırım Ayçiçeği Yağının fiyatındaki yükselme değildir.
Her şey bitti de sıra günebakanın yağına mı geldi?
Ama bir gerçek var ki, Ayçiçeği Yağının fiyat denetimleri TÜİK’in değil de Milletin gerçek enflasyon rakamlarını ortaya koydu.
Ama, yapılan bir iki günlük fırtına misali denetimler vatandaşın gazını almaya yetti de artı bile.
Haydi hayırlısı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;