KORONA GÜNLERİMİZ 200

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 200
Paylaş
Tarih : 13 Mart 2021 - 11:33

“Nereden nereye”

Geçmişten geleceğe doğru birçok yaşanmışlıkların ardından ‘nereden nereye geldik’ dediğimiz gibi, istemeden başa gelen dertlerin, çilelerin, çaresizliklerin ve hastalıkların devam eden sürecine geriye dönük bakıldığında da ‘nereden nereye geldik’ dediğimiz hep olur.
Korona Günlerimiz yazı dizime başladığımda inanın bunun bir iki günlük yazı olacağını düşünüyordum.
Gel gör ki 11 Mart 2020 tarihinde ülkemiz için de başlayan ‘Koronavirüs Günleri’nde 10’lar, 20’ler, 50’ler, 80’ler derken bugün 100’lerden 200’lere gelivermişim.
Önceleri konu bulmakta zorlanırken gün geldiğinde bir sözün, bir ölümün, bir entübe olmanın, sağlık çalışanlarına motivasyon desteklerinin, aşının, işsizliğin, pahalılığın, parasızlığın, çaresizliğin, taziyenin bile günlük yazılarıma konu başlığı olduğunu anladım.
Sonuç olarak bugün ben de diyorum ki, “Nereden nereye geldim?”.
***
Nereden nereye geldik diyerek sözleri sürdürürken 1 Ocak 2021 tarihinde ilk aşı vurulma tarihinin az bir gecikmeyle başlayıp devam ettiği,
Gün gelip uçaklarla aşıların ülkemize transfer olduğu ve havaalanından naklen yayınlar yapıldığı,
Gün geldiğinde aşılarla ilgili polemiklerin yaşandığı, gün geldiğinde bedelleri üzerinde tartışmaların yapıldığı sonuç olarak ise bu günlerde yurdumuzda 10 milyonu aşan bir kitleye Koronavirüs aşısı yapıldığını Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın ağzından duyarken bunda da rahatça “Nereden nereye geldik” diyebiliriz.
Bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hafta sonunda 27 Şubat-5 Mart’ı kapsayan 2 haftalık dönemin illere göre 100,000 nüfusa düşen vaka sayılarını açıkladı.
Yüksek nüfuslu iller başta olmak üzere pek çok ilde vaka artışı kaydedildiğini, Covid-19 ile mücadele çalışmaları kapsamında aşı programının planlandığı şekilde ilerlediğini belirten Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Bugün itibarıyla 10 milyon doz aşı yapıldı. Emek veren tüm personelimize teşekkür ederim. Milletimiz en iyisini hak ediyor.”
Birinci doz aşı sayısının 7 milyon 570 bin 595 olduğunu, ikinci doz aşıyı yaptıranların sayısının ise
2 milyon 442 bin 353 kişiyle birlikte yapılan toplam aşının 10 milyon 12 bin 948’e ulaştığını net bir şekilde kamuoyuyla paylaşan bakan Koca, vatandaşların aşılanmasının belirlenen program çerçevesinde devam ettiğine dikkat çekiyor.
***
Haftalarca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması beklenen ve karşımıza ‘Kontrollü Normalleşme’ olarak çıkan yeni normalleşme hayatımız sanırım ‘anormal’ bir hâl almaya başlarken korktuğum başımıza geldi.
Vaka sayıları hızla artarken mega kent İstanbul da Kontrollü Normalleşmenin en kötü rengi kırmızıya bürünüverdi.
Bağlı bulunduğumuz Kütahya’nın turuncu renkle ikinci tehlikeli iller kategorisinde vaka sayısı artışıyla dikkatleri üzerine çekerken komşu il Uşak’ın söz konusu süreçte ‘Mavi’ halini koruması, inanın herkesi neredeyse Uşak’a göçe zorlayacak.
Çünkü insanlarımız bıktı bu koronavirüs günlerinden. Rahatlamak, günlük planlar yapmak, endişelenmemek, ölüm tehlikesi yaşamamak istiyor.
Ama düşünün insanlar bu şekilde yaz döneminde olduğu gibi risksiz şehirlere akın ederse ülkemizde risksiz yer kalmaz.
Bu nedenle şehirlerarası yolculuklar, yurt dışından gelişler mutlaka kontrol altında tutulmalı, nüfus hareketleri denetim altına alınmalı, bir şehirden bir başka şehre gidişlerde mutlaka karantina uygulamalarına riayet edilmeli.
***
Her ilin kendi içinde kendi Koronavirüs sınavını verdiği bir dönemdeyiz. Kütahya ve ilçelerinde eğer denetimlerin faydası görülürse ‘sarı’ kategoride belirtilen iller sınıfına, olmazsa çok yüksek risk anlamı taşıyan ‘kırmızı’ renkli tehlikeli iller sınıfında yer buluruz.
Çünkü öyle bir dönemdeyiz ki, koronavirüs kapan bir kişinin 3-4 kişiye virüsü yayabildiği zaman değil, mutasyona uğrayan virüs dönemi nedeniyle 1 koronavirüslü kişinin 8-9 kişiye virüsü yayabildiği günleri yaşıyoruz.
***
Gelelim o ilk başlarda her gün üstüne basa basa söylediğimiz, yazdığımız maske-mesafe ve hijyen konusuna.
Kesinlikle bu olmazsa olmaz 3 şartı uygulamayı sürdüreceğiz.
Ama mutantlı virüs döneminde özellikle sosyal mesafenin önemi kadar kullandığımız maskelerin ne kadar koruyucu olduğu, günlük kullanımlı maskeleri ertesi gün kullanmamayı hatta mümkünse gün içinde bile değiştirmeye gayret etmeliyiz. Ceplerden çıkarılmış, rengi değişmiş, kirlenmiş maskeleri kesinlikle kullanmamalı, sokaklara atarak çevreyi de kirletmemeliyiz.
Bu yüzden ‘Maskem var’ diyerek önce kendimizi sonra da başkalarını kandırmayalım.
***
Lütfen bir kez de siz düşünün ve “Nereden nereye geldik” deyin.
Hatalarımızı, kaybettiklerimizi, pişmanlıklarımızı hatırlamaya çalışın.
Gelecekte de var olmak için önce bu günü kurtarın.
Simav Kaymakamlığının, oluşturulan 14 denetim ekibinin, polis, jandarma ve zabıtanın denetimlerine yardımcı olun.
Göreceksiniz gelecek çok daha güzel, çok daha yaşanır olacak.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,

KORONA GÜNLERİMİZ 327

”Tarih, geleceğin aynasıdır” Hayatın birinci derecede hedef olduğu koronavirüsle mücadele günlerimizde zaman zaman konunun dışına çıkmakta