KORONA GÜNLERİMİZ 208

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 208
Paylaş
Tarih : 28 Mart 2021 - 15:43

Kısa bir süre önce başıma gelmez sandığım günümüzün artan tıbbi vakalarından birisi olan “Pıhtı Atması “ teşhisi nedeniyle Simav Devlet Hastanesinde 4 gün süren bir tedavi ile bir şekilde önemli bir tehlikeyi geride bıraktım.
Şuan yeni bir dönemde olmamla birlikte okuyucumla ‘Uzaktan Eğitim’ misali buluşmamızın ilk yazısına başlıyorum.
Sizlerden uzak kaldığım süre içinde ülke gerçeklerinin küresel salgın açısından değişmediğini görmek, anlamak üzücü. Ama hayatın bir şekilde devam ettiği gerçeğinden yola çıkarsak bu memleketin hepimizin olduğunu kabul etmeliyiz.
Elbette başka Türkiye yok. Elbette bu ülkenin sorunları bizim sorunlarımız. Bu yüzden en kötü ihtimalle mevcudu korurcasına ülkemize sahip çıkmalı, vatandaşlık görevimizi yerine getirmeliyiz.
*
Diyeceksiniz ki; “Küresel salgınla mücadelede ben tek başıma ne yapabilirim?”.
Bana kalırsa bu günlerin en tehlikeli sorusu bu!
Çünkü maske, hijyen ve onlar kadar önemli sosyal mesafe kuralını herkes uygularsa, herkes bu sorumluluğu yerine getirip taşın altına elini koyarsa ilk başlangıçta günlük vaka sayıları, ardından can kayıpları, ağır hasta sayıları azalacak, hastanelerin yoğun bağım servisleri boşalacak, rahat rahat aşı çalışmaları sonlanacak ve 11 Mart 2020 tarihi öncesine dönebileceğiz.
Buna önce bireysel olarak inanılmalı,
Bireysel olarak sorumluluklarımızı yerine getirmeli ve toplumsal olarak parçalanmadan mücadele etmeliyiz.
İşte o zaman okullarımız açılır, çocuklarımız öğretmenlerine, arkadaşlarına kavuşur, bakkal, berber, terzi, tostçu, lokantacı, kırtasiyeci, kitapçı, çiçekçi, düğüncü, matbaacı, dişçi, otobüsçü, pideci, kasap, manifaturacı, düğüncü, kahveci,servisçi, kantinci, evlerini kiralayan vatandaşlar ve daha niceleri ekonomik kurtuluşlarına kavuşurlar.
*
Ama pandemi sürecinin başkomutanı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, benim kadar iyimser hatta umutlu değil.
Süreçle ilgili son güncel açıklamalarında da belirttiği gibi 30 binlere yaklaşan günlük vaka ve can kaybı sayıları, küresel salgında ülkemizi ön sıralara çıkarmaktadır.
Dikkat çektikleri ayrı, uygulananlar ayrı olarak değerlendirdiğim Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin günlük vaka artışlarını dikkate alarak önümüzdeki Ramazan ayı için önerilerde bulunup vaka artışını durdurmanın yolunun 14 günlük tam kapanmadan geçtiğini hatta Ramazan ayının bir bölümünde tam kapanmanın uygulanmasının etkili olabileceğini savunmasının basına yansıması, bana göre belki de geç alınan bir karar olacaktır.
Bunun yanında günlük vaka sayısının 30 binlere yaklaşması tüm yurtta sokağa çıkma yasağını geri getireceği de konuşulurken bunun bile yeterli olmayacağı konusunda görüş belirten Bilim Kurulu üyelerinin bile olduğu ifade ediliyor.
Küresel salgınla ilgili olarak ülkelerin günlük verilerini toplayan Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı tablolara göre Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısında patlama yaşanınca dünya sıralaması da altüst oldu.
Günlük korona vaka sayısı ile Türkiye, dünya sıralamasında 4. sırada yer aldı. Mutasyonlu virüs vakalarının da hızlı bir şekilde yayılmasıyla Türkiye, toplam vaka sayısı listesinde de hızla üst sıralara tırmanıyor. Dünya sıralamasındaki yerimiz son verilere göre 9 numara olmuş.
Son gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısında ise görsel bir açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin koca, Türkiye’nin pandemideki son durumunu; “Salgın, aşılama tamamlanırsa Haziran ayı sonunda kadar kontrol altına alınabilir. Bunun üç asgari şartı var: Her birimizin süreçte tedbirlere uyması; aşı tedariki için yaptığımız bağlayıcı olan anlaşmalara uyulması; aşı programını etkileyecek olası bir sorun yaşanmaması” şeklinde konunun önemine dikkat çekti.
*
Evet; 84 milyona yaklaşan Türkiye’de Bakan Koca’nın da açıkladığı gibi 14 milyonu geçen bir sayıda vatandaşın aşılandığını, daha milyonlarca insanımızın aşılanacağını ve bir takvim dahilinde ikinci aşılara geçileceğini düşünürsek sanki yolun başındayız gibi geliyor bana.
Ve bu yazı dizisinin ta başında ve çoğunda da ısrarla hatırlattığım gibi ‘Maske, Mesafe, Hijyen’ uygulamasına dikkat edelim.
Bu konuda her zamankinden daha titiz davranalım.
Çünkü..
*
Çünkü; Sağlık Bakanlığı dışındaki ülke yöneticilerimizin çok daha fazla önem verdiği konular ülke gündemimizi meşgul ediyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;