KORONA GÜNLERİMİZ 221

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 221
Paylaş
Tarih : 18 Nisan 2021 - 13:56

“Ömür Biter, Yol bitmez”

Geçtiğimiz Pazartesi yapılan bilim kurulu toplantısının ardından açıklandığı ve beklendiği gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, pek duymadığımız ama alışık olduğumuz ‘kapanma’larımıza yeni birisini daha ekleyerek 15günlük “Kısmi Kapanma” sürecini ilan etti.
Bu ilanın ardından da her zamanki gibi İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu da ‘Kısmı kapanma’ ile ilgili genelgeyi ayrıntılı bir şekilde yayımladı.
Okuduğum kadarıyla genelge; sanki iftarda bir araya gelmenin, kafana göre şehirlerarası yolculuklara gitmemenin şartları gibi görünse de kısmi kapanma sanki salgının müsebbipleri gibi algılanan 65 yaş üstü ve 18 yaş altını disipline etmenin yeni bir yol haritasını çiziyor.
Elbette Bilim Kurulu Toplantısında ülkemizin bilim insanlarının neler önerdiğini, koronavirüs yolculuğumuzda neleri eleştirdiklerini hatta Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tam neleri aktarıp neleri önerdiğini bilemeyiz ama Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkemizin küresel salgında 15 günlük yeni bir yol haritası açıklaması önemlidir.
***
15 günlük kısmı kapanma sürecinin başlamasına 1 gün kala sağlık kontrolleri için İzmir’e gittim.
Simav’dan İzmir’e giden her özel 10 araçtan 9’unun tercih ettiği Abide-Uşak-İzmir güzergahının nasıl geçtiğini bile hissetmeden değerli doktorum Kardiya Tıp Merkezi sahibi hemşerimiz Uzman Doktor Taha Okan’a yine kalbimi teslim edip kontrollerimi yaptırdım, kan numunelerini verdim ve Haziran dönemi için yeni bir buluşma programını yapıverdik.
Tabiî ki tanıdık, akraba ve doktor ziyaretlerim havadan ya da ışınlama ile olmadı.
Bir yerden bir yere araçlarla gidip geldik. Bu konuda yeğenim Oğuzhan Sağcan’a ve can dostu Oğuz Kayışoğlu’na ne kadar teşekkür etsem azdır.
Sonuç, her şeyi gören göz acı gerçekleri de görüyor.
Küresel salgında özellikle İzmir gençlerinin salgına önem vermediğini hatta salgın yolculuğunda her akşam açıklanan vaka ve can kayıplarına dikkat etmedikleri, hayatı, yaşamayı umurlarına takmadıkları acı bir gerçek.
Kendimi zor tuttum Bostanlı sahilindeki koronavirüsü hiçe sayanların fotoğraflarını çekmek için.
Artık maske, sosyal mesafe adeta yok olmuş gitmiş.
Ar, edep, olmadığı gibi utanma hiç kalmamış.
Eğer o anlardan bir fotoğraf çekseydim inanın bu köşede bile yayınlayamazdım.
Anlayacağınız, aylardır eleştirdiğim, uyardığım, öneriler sunduğum Simav, İzmir’in yanında sütten çıkmış ak kaşık gibi tertemiz.
Sözün kısası Türkiye’mizin koronavirüs yolculuğu daha çok uzun sürecek!
***
Yolculuk dedik ya..
Her gidişin bir dönüşü var.
Kısmi kapanma nedeniyle İzmir’den Simav’a giden Kütahyalılar firmamızın 18.30 hareket saatli otobüsünden HES kodlu yerimizi ayırtıp yola çıktığımızda güzergâhın İzmir-Manisa-Akhisar-Sındırgı ve Simav olduğunu gördük.
Her şey Akhisar’a kadar çok güzeldi.
Ondan sonrası?
Ondan sonrası için Allah önce araç sahiplerine, otobüs şoförlerine, muavinlerine ve elbette yolculara sabır versin.
Sağlıkla, hatasız-kazasız yolculuklar nasip eylesin.
Yıllarca Simavlıları burnundan getiren Akhisar-Sındırgı güzergâhı virajlarıyla baş döndürüp mideleri iflas ettirirken şimdi de yol genişletme ve yapım çalışmalarıyla daha bir beter hale gelmiş.
Yolculuk gece karanlığına dönüşünce daha da korkunç bir hâl alırken meçhule giden bir yolcu misali umutsuzluk ve endişe ile Simav’a gelmenin ve ardından da endişelerin mutluluğa dönüşmesinin sevincini yaşadım.
Şöyle bir düşününce 50 senedir yapımı beklenen söz konusu güzergâhta günümüzde düzenleme yapılıyor olması sevindirici olduğu kadar önemli.
Belki bizler bu çileli yolun çilelerini bir müddet daha çekeceğiz ama çocuklarımız, torunlarımız daha iyi ve layık oldukları yollarda seyahat edecekler.
Dedim ya; “Ömür biter, yol bitmez!”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da