KORONA GÜNLERİMİZ 228

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 228
Paylaş
Tarih : 27 Nisan 2021 - 13:27

ACI GERÇEKLERLE YÜZLEŞME

Bu ülkede yaşayan her insan koronavirüsle mücadeleden sorumludur. Çünkü koronavirüsle mücadele kişisel olarak başlamakta, toplumsal olarak sürdürülmelidir.
Ucunda hayatın devamı olan bu mücadelede ne yazık ki ülke olarak son haftalarda önemli sıkıntılar yaşadığımız, günlük 60 binleri aşan vaka sayılarıyla ve buna paralel yine günlük 300’leri aşan can kayıplarıyla karşı karşıya kaldığımız acı bir gerçektir.
Millet olarak; “Bu çile ne zaman bitecek?” sorusunu baharın şu güzel günlerinde sormaya başlarken, salgınla mücadelede neden başarı gösteremiyoruz sorusunun da cevabına da sırtımızı hep dönüyoruz.
Bu nedenle belki ders, belki ibret alınır diye son haftaların Koronavirüslü günlerine şöyle bir geri dönüp hatırlatmada bulunmakta yarar görüyorum.
Ne dersiniz?
***
Ülkemizde sürdürülen koronavirüs mücadelesinde geçtiğimiz 7 mart tarihinde günlük vaka sayısı 11 bin dolayında iken bu rakamın 60 binlere ulaşması, tespit edilen vakalardaki insanlarımızın tedavi altına alınmaları ve önümüzdeki günlerde bunlardan önemli bir bölümünün hayata veda etmesi bekleniyor.
Ne kadar yalın bir cümle değil mi?
Ne yazık ki bu güne kadar elde edilen istatistikler bunu gösteriyor. Belirli sayıda tedavi altına alınan hastaların yine istatistikler ve araştırmalarda görüldüğü gibi belirli oranda da can kayıpları oluyor.
Ülkemizde günlük vaka sayılarının 30-40 binlerde olduğu dönemlerin 2 hafta sonralarında can kayıpları 200’ün üstünde seyrederken günümüzde vaka sayılarının 60 binleri aşması, 15-20 gün sonralarının can kaybı sayılarını elbette olumsuz etkileyecektir.
Bu nedenle ülkemizin bilgisinden ve tecrübelerinden şüphe duymadığımız bilim insanları, pandemide istenen ve beklenen bir şekilde olumlu sonuçların alınamadığını, alınması gereken önlemlerin ve tedbirlerin salgının kontrol edilememesine yol açtığını dile getirerek son 1 ay içinde vaka artış oranlarının 5 kat artığına vurgu yapıyorlar.
Özellikle geçici, kısmi kapanmaların beklenen etkiyi göstermediğini, zamanın adeta boşa aktığını savunan bilim insanları, zorunlu işler haricinde tüm işletmelerin bir ay boyunca kapatılmasını, inşaatların durdurulmasını, üretime ara verilmesini, zorunlu işlerde çalışanlara da aşılama önceliği verilmesini öne sürüyorlar.
Kısıtlama uygulamalarında geride kalan süreçte devlet tarafından mağdur olanlara çeşitli başlıklar altında maddi destekler, faizsiz krediler ve faiz indirimleri uygulandığını, bunlarda tam olarak pandemiye yönelik başarı sağlanamadığına da dikkat çeken uzmanlar, “Bütün hazırlıkları yaparak, önümüzdeki tarihlerin avantajlı yönlerini kullanarak, hazırlığı yapılan 3-4 haftalık tam bir kapanma uygulaması Türkiye’de günlük vaka sayıları ile can kayıplarını mutlaka azaltacaktır.
İşyerlerine nakdi destek, ücretli izin uygulamaları, faturaların ve borçların ertelenmesiyle gerçekleştirilecek bu Tam Kapanma için en ideal tarih de Ramazan ayının kalan günleri ve bayram haftasıdır
Bu şekilde öneride bulunup koronavirüs testlerinin günlük sayısını artırmakla, sosyal mesafe ve hijyene bağlı kalmakla, maskeleri çıkarmamakla inanıyorum ki hem bizler hem de devletimizi yönetenler rahatlayacaktır.
***
Koronavirüsle mücadelede uygulanan karantina süreleri için de vaka sayılarının artışına paralel eleştiriler var.
Bu konuda ulusal basına da yansıdığı gibi,10 günlük karantinanın yeterli olmadığı iddia ediliyor.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da söz konusu süreci yeterli bulmayanlardan birisi.
Bu güne kadar önemli açıklamalarıyla sürekli öne çıkan Ceyhan şu açıklamada bulundu; “Mutant virüsün bulaştırma süresinin daha fazla. Bu nedenle 10 gün olan karantina süresinin uzatılması gerekiyor. Bir çalışma, bulaştırma süresinin daha uzun olduğunu gösterdi, 13,3 gün diye bir süre buldular. Böyle bir durumda bizim rehberlerimizi güncellememiz lazım. Hastalığı geçirenleri 10 günde işe başlatıyoruz, eğer 14 güne kadar bulaştırıyorlarsa bu süreyi değiştirmemiz lazım. Mutant virüsün yüzde 50 daha bulaştırıcı olduğu bir gerçek. Bu nedenle 1 metrelik sosyal mesafenin mutant virüs için güvenli olmadığını tespit edildi. En az 2 metre olmalı. Bulaşı önlemenin daha zor olması nedeniyle ekstra tedbirler uygulanmalı. Aynı şiddette seyretse bile ölüm sayılarında artma gözleniyor çünkü koronavirüs vaka sayıları hızla artıyor. Bu yüzden de hastanelerin ve yoğun bakımların yükü artacak ve mücadelemiz daha da zorlaşacak”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,