KORONA GÜNLERİMİZ 229

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 229
Paylaş
Tarih : 28 Nisan 2021 - 14:00

TAM KAPANMA

11 Mart 2020 tarihinde başlayan küresel salgın mücadelesiyle ilgili olarak hep sözü edilen, Bilim Kurulu üyelerinin, sağlık alanlarıyla ilgili STK’ların önerdiği “Tam Kapanma” uygulamasına geçilmesine karar verildi.
Geçtiğimiz Pazartesi günü Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası televizyon ekranlarından ulusa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “29 Nisan 17Mayıs 2021 tarihlerini kapsayacak Tam Kapanma” sürecini açıkladı.
Tam Kapanma sürecinin açıklandığı gün kamu oyuyla paylaşılan Türkuaz Koronavirüs Tablosu ise ülkemizde küresel salgınla ilgili olarak acı tabloyu ortaya koyarken, bir şekilde tam kapanmanın kaçınılmaz olduğuna da dikkat çekiliyordu.
Türkuaz tablonun 26 Nisan 2021 tarihli genel verilerinde, test sayısının 268.893, Vaka sayısının 37.312, Hasta sayısının 2.716, bir günlük vefat sayısının 353, iyileşen hasta sayısının da 40.027 olduğu yer alıyordu.
13 ayı çoktan geçen koronavirüsle mücadelemizin başından bu güne kadar ki yolculuğunu ortaya koyan genel veriler ise ürkütücü olduğu kadar endişe vericiydi. Çünkü; mücadelenin başından bu yana toplam 46.153.151 test yapılmış, toplam 4.667.281 vaka tespit edilmiş, 38.711 vatandaş hayatını kaybetmiş, ağır hasta sayısı 3.563 kişiye ulaşmış ve 26 Nisan 2021 tarihine kadar da toplam 4.121.671 kişi sağlığına kavuşmuş.
***
Geride kalan 15 günlük Kısmi Kapanma sürecindeki yasak ve kurallardan pek farkı olmayan, birkaç istisna dışında hafta sonu yasaklarına benzeyen 21 günlük Tam Kapanma sürecinin dilerim küresel salgında günlük vaka ve can kayıpları açısından en aza indiği günlere vesile olması en büyük dileğimdir.
Bu konuda en azından Ramazan Bayramı sonrasında yeni bir yol haritası çizerek, kontrollü bir sosyal hayatla yüz yüze olma beklentimiz ise sadece benim değil elbette ulusumuzun da beklentisi olacaktır.
Ama bunun gerçekleşmesi için vatandaşlar olarak bizlere de önemli görevler düşerken taşın altına ellerimizi birlikte koyarak sürece destek olmalıyız.
***
İster misiniz Tam Kapanma süreci için açıklanan bazı önemli kararları hatırlamayı?
Üretim imalat ve temizlik gibi istisnalar hariç tüm işyerlerinin faaliyetlerine ara verileceği tam kapanma sürecinde yeme içme sektörüne paket servis ile devam denilirken, zincir marketlerin de pazar günü kapalı olmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işletmecilerin merakla beklediği konuya ilişkin de şu açıklamalarda bulundu.
“İSTİSNALAR DIŞINDA TÜM İŞYERLERİ FAALİYETLERİNE ARA VERECEK”
Tam kapanma kapsamında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:
“Filyasyon ekipleriyle birlikte yoğun mesai sarf eden muhtarlarımızın aşılarına başlanacağının müjdesini vermek istiyorum. 29 Nisan 2021 yani Perşembe akamı saat 19.00’dan başlayın 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihlerde kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna alanlarda tüm işyerleri faaliyetlere ara verilecek. “
“ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNLERİ KAPALI OLACAKTIR”
Yeme içme sektörü ve marketlerle ilgili de açıklamada bulunan Erdoğan, “Yeme içme sektöründe paket servisi verilecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmeti sürdürecek.” dedi.
YENİ TEDBİRLER
29 Nisan 2021 perşembe akşamı 19:00’dan başlayıp, 17 Mayıs pazartesi sabah saat 5:00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler arasında kesintisiz sokak kısıtlaması uygulanacak.
Üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verilecek.
Yeme içme sektöründe paket servis ile hizmet verilecek. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak.
Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak, Şehirler arası araçlar yüzde 50 ile çalışabilecek.
Konaklama tesislerinde rezervasyonlar, sokağa çıkma kısıtlamaları için teşkil etmeyecek.
Kamu personeli uzaktan çalışmaya yönlendirilecek.
Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.
İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılarımız VEFA DESTEK ekiplerinden destek isteyebilecekler.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,