KORONA GÜNLERİMİZ 235

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 235
Paylaş
Tarih : 25 Mayıs 2021 - 14:09

“ALDANIYORSUN”

Korona virüsle mücadele günlerimizde ne kadar sıkılsak, bıksak hatta kızsak da elbette bu günler yaşanacak, bu günler en az kayıpla geride kalacak.
Ve elbette hayat da devam edecek.
Memur, işçi işine, öğrenci, öğretmen okuluna, doktor hemşire hastanesine, sağlık ocağına, çiftçi tarlasına, balıkçı denizine, gölete, sürücü otobüsüne, kamyonuna, TIR’ına, uçağına, gemisine, eğer kaldılarsa bakkal amcamız da bakkalına gidecek, çalışacak, para kazanacak, geçimini sağlayacak.
Yani yaşam devam edecek.
İş dünyasında binlerce çilenin, sorunun içinde ekmek parası kazanıp geçimini sağlamak öylesine zor ve çileli oldu ki.. Eskiden ekmek aslanın midesinde derlerdi ya, şimdi kuyruğunda.
İş bulmak öylesine zor öylesine imkansız ki, bir doktorun bile pratisyeni, uzmanı bir tarafa akademisyeni bile artık hayallerini gerçekleştiremiyor.
Hani diyorum resmi veya özel bir kuruluş anket yapsa herkes hayattan, hayatından şikayetçi olacak.
Sanki herkes açsan sınır kapılarını atalarının kanlarıyla sulanmış, alınmış, binlerce şehit verilmiş ülkesini terk edecek!
Bunların nedeni sorunsuz bir ülkede yaşamak hakkının, herkes için ülkesinde yaşama özgürlüğünün git gide zorlaşmasından, zar-zor kazanılanlarla geçinememekten, gelecekle ilgili kurulan hayallerden uzaklaşmaktan, artan nüfus nedeniyle mevcutla doymanın imkânsız hale gelmesinden değil mi?
***
Koronavirüsle mücadele ettiğimiz günlerin yarı kısıtlamalı, tam kısıtlamalı, kontrollü, kademeli modellerinde sessizce oturup düşüncelere daldığımız, televizyonun karşısında hayaller kurduğumuz, her günün sonunda da umutsuzluğa kapıldığımız yaşanan bir günün; diğer yaşanan günlerden pek farkı olmadığı günleri birlikte yaşamıyor muyuz?
İşte bu birbirinin benzeri günlerde başımıza gelen zorluklar ise yine yaşanmış zorluklarımızdan değil mi?
Alın size son zorluklarımıza örnek gösterilen “Akaryakıt zamları”..
Benzine, mazota, gaza gelen zamlar aracım yok diye seni ilgilendirmiyor mu sanıyorsun?
ALDANIYORSUN!
Gıdadan giyime, giyecekten inşaat demirine, hatta tükettiğimiz elektrik enerjisine kadar her şeyde akaryakıtın izi var.
Söz konusu tüketim maddelerinin, ihtiyaçların temininde, oluşumunda, üretiminde akaryakıt var.
Elbette gittiğin markette, bakkalda, pazarda, manavda, yaptığın seyahatte, aldığın tedavide, inşasını yaptığın, yaptırdığın aparmanda ve aklına gelen her şeyde akaryakıt zammının izlerini görecek hatta hissedeceksin!
Kim bilir hissettiğin zamma henüz alışamadan aradan fazla bir zaman geçmeden koronavirüs salgınındaki gibi dalgalar gibi ikinci, üçüncü dalga zamlar gelecek ki, koronavirüs günlerine nasıl alıştıysan onlara da alışacaksın.
Cebindeki paranın birileri tarafından alındığını hissedecek,
Yediklerinin her öğünde daha da azaldığını,
Karnını doyurmak için daha fazla çalışmak gerektiğini anlayacak,
Hayat tarzından bazı isteklerini geride bırakmaya başlayacaksın.
Hatta; yaşantında yetiremediğin paralar için “Hırsız mı var?” diyeceksin.
***
Sözün sonu; her şeyi koronavirüse bağlamak bana kalırsa kolaya kaçmaktan başka bir şey değil.
Asıl olan hayatın diğer gerçekleri; zam, enflasyon, geçim zorluğu, işsizlik!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;