KORONA GÜNLERİMİZ 236

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 236
Paylaş
Tarih : 26 Mayıs 2021 - 14:00

“Bakış Açısı”

Bir objeye, cisme, resme, insana, araca, makineye, ağaca, meyveye hatta doğaya gözü gören herkes bakabilir ama inanın her biri gördüklerini anlatırken çok farklı şeyler görür, çok farklı yorumlarda bulunur.
Ama bu görünenlere yaşananlar açısından bakıldığında ise ortak noktalar ve görüşler azalır.
Birçok insanın söz konusu olaya dair yorumları birkaç ana noktada buluşur.
Küresel salgın günlerimizde de görüldüğü gibi neredeyse maske, mesafe ve hijyen konularında özdeşleştik.
Büyük oranda maskemizi takıp, sosyal mesafemize uyup, hijyenimize de dikkat ederek sosyal hayatımızın içine giriyor; bir iken iki, iki iken 3, üç iken 5-10-20 ve kitleler olabiliyoruz.
İşte kitleler olarak ortak paydada buluşmamız bizlere küresel salgın günlerinden uzaklaşmamızda en büyük etken oluyor.
Baksanıza 60 binli günlük vakalardan günlük 8 bin vaka sayılarına geri döndük.
İnşallah yakın zamanda 5 binlere hatta 3, beklide 2 binli vaka sayılarına ineceğiz.
Eskisi gibi 3 günde 1000’in üstünde vatandaşımızı salgına kurban vermeyip vefat sayılarımızı azalttıkça azaltacağız.
İşte bu benim ‘bakış açım’. Keşke herkesle bakış açımda buluşabilsek, herkes tam kapanmanın ardından kademeli normalleşme döneminde üzerine düşen görevi yapsa, herkes tek bakış açısı etrafında buluşarak yüzyılın en büyük belasından şehir, ülke ve dünya insanlığı olarak büsbütün kurtulabilsek.
***
Yukarıdaki iyi niyet ve temennilerde buluşmak öylesine önemli ve gelecekle ilgili ki.. Ama bunun yanında hayatın akışı da aynen devam etmekte.
Örneğin bir su akıntısının dağların zirvelerinden başlayarak aşağıya doğru akmaya başlaması ve bu yolculuğunu, çay, dere ve ırmak olarak sürdürüp denize, okyanusa ulaşması suyun yolculuğu kadar suyun kaderi olarak da adlandırılabilir.
Bu açıdan yaşanan her günde yaşanan olayların hayatın akışına yön verişi dikkate değer olmalı.
Her yaşananı sıradan bir olay olarak görmemeli.
Hele hele ‘kader’ diyerek geçiştirmemeli.
Bir gazetenin sayfalarında yansıtılan yaşanmışlıkları bir olaydan ibaret görmeyip bu olaylardan birer ders almalı. Vurdumduymaz olmayıp her sayfadaki haberin aslında hayatımızın toplumsal bir parçası olduğu asla unutulmamalı.
***
Bu günlerin sıkıcılığında, kademeli normalleşmesinde günlük bir gazetenin sayfalarındaki haberlerin başlıklarına şöyle bir gezinti yaptığımda yaşadığımız günlerin aslında diğerlerinden farklı olmadığını anlasak da bilindiği ve açıkça görüldüğü gibi her gazetenin bakış açısı hizmet okuyucularına değil hizmet verdiği düşünce ve fikir sarmalına hitap edercesine olduğu açıkça görülüyor.
Yukarıda da belirttiğim gibi yaşananlara ‘bakış açısı’ ile farklı bakılabildiği gibi yaşananların bazıları nedense bazılarınca görülmüyor. İnsana ‘3 maymun’u hatırlatıyor.
Örneğin; çok önemli olmakla birlikte ülkemizin çok daha hayati sorunları varken bir Sedat.P olayı bile aldı başını gidiyor.
Okuduğum gazetede her gün aynı isimle ilgili haberler, fotoğraflar, sırasıyla yayınlandığı iddia edilen video açıklamalarla ilgili haberler yer alıyor.
Bu da bir bakış açısı.
Ama bu tür toplumu yaralayan haberler her gün gazete ve televizyon haberlerinde olmamalı, devletin yetkili makamları bu haberlere parmak basıp gerekeni yapmalı.
Türkiye toplumunun önemli bir nüfus kitlesinin sağduyulu yaklaştığı Atatürk ve Atatürk ile ilgili haberlere farklılıklar getirerek, farklı eleştiriler söylemeyi kendinde bir güç zannederek açıklayanlar (Akçakoca Müftüsü gibi), bana kalırsa milyonlarca Atatürkçü vatandaşın rencide edilmesine engel olunmalı, adli merciler sözleri haddini aşan kişilerle ilgili olarak millet adına karşılıklı olarak kanunlar çerçevesinde görüşmeli.
***
Bugünlük son sözüm ise; “Eğer yaşananlara aynı çerçevede yaklaşıp aynı gözle bakmayı becerebilirsek ülke olarak koronavirüsle mücadelemiz de sona erer siyasi bölünmüşlüğümüz de..”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;