KORONA GÜNLERİMİZ 241

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 241
Paylaş
Tarih : 03 Haziran 2021 - 14:25

ATATÜRK ve bezirganlar

Bir üyesi, vatandaşı olmaktan onur duyduğum, kendisini temsil eden ve özgürlüğümüzü haykıran Al Bayrağına kurban olduğum ülkemin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e son yıllarda dil uzatanların artma meyli gösterip son aylarda da adeta birbiriyle yarış eden Atatürk düşmanlarını öncelikle esef ve nefretle kınıyorum.
Yaş itibariyle bugün artık Kurtuluş Savaşı dönemini hatırlayanların, savaşın nasıl kazanıldığını bilmeyenlerin çoğaldığı aldığı ülkemizde ne yazık ki bırakın Türk tarihini Osmanlı Tarihini bile televizyon dizilerinden öğrenen bir neslin geleceği de tarihsel bilgi yoğunluğundan uzak kalacağı endişesini yaşıyorum.
Ama bugünkü konumuz Atatürk’e dil uzatan din görevlileri olduğuna göre ‘Bezirgan’ olarak adlandırdığım bu tür çağdaş dünyamıza ayak uyduramayan kişilere neden bezirgan denildiğini merak ettim.
Atatürk’e dil uzatanların çoğunluğunu bugünlerde hep din görevlileri ya da bu alandan bazı kişiler olmasını göz önünde tutarak internetten Ekşi Sözlük üzerinden ‘Din bezirganı’nın anlamını okudum.
Müslüman olmakla da onur duyduğum dinimizi kullanarak ‘dini nesnel kaygılarına alet eden kişi’ cevabının en başta yer aldığı Ekşi sözlük’te “Din bezirganı” sözcüğünün anlamına ilişkin şu ifadelere de yer veriliyor; “Soyut anlamda, bunların din alıp sattıkları söylenebilir. Fakat bu tanım dini pazarlamak değil, amaçlarına ulaşmak için kullanmak anlamında geçerlidir. Genelde, politik amaçlarla, cinsel tatmin için, toplumda yer kazanmak için dini kullanırlar. Bununla birlikte dini ticari bir nesne haline getirenler de yok değildir aralarında. Sakal uzatıp takke takarak kısa yoldan para kazanma olgusunu taşıyanlar da, insanların inançları üzerinden rant sağlama derdinde olan ve kimi zaman da sömürü yöntemiyle kazanç sağlayan kimseler de Din Bezirganı olarak adlandırılır..”
Görüldüğü gibi dinimizin uygulanışının, geleceğe taşınışının temsilcileri içinde kısa bir süre önce Ayasofya Camisinde ve devletimizin üst düzey yöneticilerinin de katıldığı törende ülkemizin kurucusu, milletimizin öncüsü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuduğu iddia edilen emekli imam Mustafa Demirkan hem dinine, hem ulvi görevine hem de adına yakışmayan hakkında suç duyuruları bulunan emekli bir din görevlisi.
***
Bu ve bunun gibi düşünenler elbette bitmeyecektir. Hatta arkası gelecektir.
Aylar önce Ayasofya Camiinin o dönem Baş İmamı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Mehmet Boynukalın da kendisinden öncekiler gibi Atatürk’e dil uzatarak sözün ona Atatürk’ümüze çatmamış mıydı?
Onun için bizler Türk Vatandaşı olarak Cumhuriyetimize, bayrağımıza sahip çıkarken bu özgür ülkeyi bizlere emanet eden Atatürk’ümüze ve onun tüm silah arkadaşlarının aziz hatıralarına sahip çıkmaya ısrarla devam etmeliyiz.
Din bezirganlarının çirkin dillerinden, yalanlarından, yalakalıklarından Atatürk’ümüzün adını kurtarmalıyız.
Nereden cesaret alarak son yıllarda böylesine alenen Atatürk’ümüze hakaret eden bu gafillere göz yumulmasına da asla müsaade etmemeliyiz.
***
SAYISAL LOTO’NUN BİLİNMEYENLERİ
Hayatım boyunca şans oyunlarına hiçbir zaman ilgim olmadığı gibi bu alanda şansımın olmadığına da inanırım.
Örneğin Milli Piyango bileti aldığımda eğer ender de olsa amorti çıktığında sevinçten dört köşe olduğum söylenebilir.
Son yıllarda ülkemizde özelleşen şans oyunlarında en büyük hedef ve hayal olan büyük ikramiyeyi kazanan olmadığını, hele hele haftada 3 gün çekilişi yapılan Sayısal Loto oyununun rezalete dönüşen bir yapıya kavuştuğunu, içinde bulunduğumuz yıl içinde bugüne kadar yapılan 64 çekilişte kesinlikle 6 ve 5+1 bilenin olmadığını biliyor musunuz?
Düşünün bir kere, ülkemizde milyonlarca insan maddi yetersizlik çekerken, milyonlarca insan kötü kaderiyle ilgili talihine çalım atmayı arzulayıp Sayısal Loto’da 6 bilinmeyen rakamı bilmeye çalışırken bu 6 rakam neden bilinmez,
Neden haftalarca hatta haftanın 3 gününde yüzler gülmez?
Neden her çekilişte daha da büyüyen ve 6 rakam bilinmediği için bir başka çekilişe devrolan ikramiye ülke ekonomisi için kullanılmaz?
Ya da şimdiye kadar Milli Piyango İdaresi gözetimi ve denetiminde yapılan toplam 129 çekilişte neden 6 ve 6+1 bilinmez?
***
Bu bana göre bir kandırmaca. Siz ne dersiniz?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 252

”SİMAV’A TOBB’DAN ‘OKUL’ SÖZÜ” Bugün Korona Günlerimiz başlığı altında salgınla ilgili günlük vaka sayıları kadar aşı vurulmasında

KORONA GÜNLERİMİZ 251

”Aşımızı olalım, Vazifemizi yapalım” 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde “Deniz Salyası” sorunu ilk günkü heyecanını yitirmiş

KORONA GÜNLERİMİZ 249

”Şeytan bunun neresinde? Türkiye gündeminde ‘Deniz salyası’ kirliliği sanki sona ermiş gibi yavaş yavaş gündemden düşerken, koronavirüs