KORONA GÜNLERİMİZ 242

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 242
Paylaş
Tarih : 07 Haziran 2021 - 13:54

“Aşımızı olalım vazifemizi yapalım”

Koronavirüsle mücadele ne bir kişinin tek başına verebileceği mücadele, ne de bir topluluğun verebileceği mücadeledir.
Koronavirüsle ülke olarak mücadele vererek, ülkemize giriş ve çıkışları kontrol altında tutarak, komşu ülkelerde hatta diğer ülkelerde yaşanan başarı ve başarısızlıkları takip ederek başarıyı yakalayabiliriz.
Bunun için kişiye düşen görev önceden maske, mesafe ve hijyen iken şimdi bunlara ülkemiz aşı sorunlarını aştığı için KOVID-19 aşısı da eklendi.
Hürmettir, vefadır büyüğümüzdür dedik sağlığın olmazsa olmazlarından sonra yaşlılarımızı aşılamakla 84 milyonluk ülkemizde yeni bir mücadele başlattık.
Zaman zaman aşı geliş ve teslimatları gecikse de bugün koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkeler arasında en fazla aşı uygulayan 10.ülke konumundayız.
Buna da şükür..
***
Bilim insanlarımız da boş durmuyor.
Örneğin virüsten, korunmak kadar virüsün tespit edilmesi de bu işin en önemli bölümü.
İşte bu noktada 4 bilim insanı vatandaşımızın birlikte geliştirdiği virüsü 10 saniyede teşhis eden tanı sistemi için umutlular. Söz konusu bilim insanlarından Dr. Ali Seymen’in yaptığı açıklamayla 600 kişide uygulanan test kitinin %99 duyarlılık gösterip özgüllük değerlerine ulaştıklarını duyurması, küresel salgın günlerimizin yüz güldüren buluşlarından birisidir.
***
50 yaş ve üstünün aşılanmaya başlandığı, bu yaş gurubuyla birlikte guruba engelli vatandaşların da katıldığı aşı uygulaması içinde bulunduğumuz Haziran ayında çok daha hızlanacak.
Çünkü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yaptığı yeni açıklamaya göre 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren yaş sınırı olmaksızın tüm eğitim ve öğretim kurumlarındaki öğretmenler de aşılanmaya başlayacak.
Bakan Koca’nın da üzerine basa basa söylediği gibi o bir zamanlar kademeli normalleşmenin sözünü bile etmediğimiz normal yaşantımızı her şeyden habersiz sürdürdüğümüz günlere bir günde ulaşmak mümkün değil.
Nasıl mümkün olur ki.. Sanki hiçbir şey olmamış gibi..
Binlerce insanımız küresel salgınla hayatını yitirdi.
Binlerce insanımız virüs yüzünden kalıcı vücut hasarlarıyla ölümü zar zor yendi.
Binlerce vatandaşımız bugün için tedavi görmekte ve bunlar içinde 1000’in üstünde durumu virüs yüzünden ağır olanlar var.
Kısacası bugün yatıp sabahleyin kalktığımızda pespembe bir güne uyanacağımızı sanıyorsanız bu kesinlikle mümkün değil.
***
Küresel salgının acımasızlıkları kadar etkili olan ekonomik sorunlar da bir iki günde giderilecek, kaybettiklerimizin de ekonomik olarak geri gelebilecek diye sanırım umutlanmıyorsunuzdur.
Çünkü 15 aylık süreçte satılanlarla, tüketilen birikimlerle salgın günlerinde varlıklarını yitirenler,
Yine bu zor günlerde borcu borçla kapatıp borçlandıkça borçlananların o ‘normal zamana’ dönmesi inanın yıllar alacak.
İcra Dairelerindeki dosyaların tarihlerine bakıldığında bu pandemi günlerinin tarihlerini, sık sık yasalaşan yapılandırma kanunlarıyla borçlarını yapılandıranların da yapılanma tarihlerinin yine salgın günlerini içerdiğini göreceğiz.
Değerli okurlarım bu günlerin şampiyonu inanın hesabını kitabını yapan, virüsten kendini koruyan kişiler, işletmeler, esnaflar olacak.
***
Ya eğitim ve öğretimimiz?
Hiçbir anne ve babanın gönlü rahat değil.
Bir okula bir eve kapanan, okuluna bir gel, bir gelme denilen, bilgisayarı, tableti olsun olmasın uzaktan eğitime davet edilenler, akşam ekranlardan duyurup sabah olunca kararını, duyurusunu iptal edenler de dahil ben eğitim dünyamızın 2020-2021 dönemini içime sindiremiyorum.
Uzaktan eğitim uygulamasıyla tıp fakültelerinde bile eğitimlerin sürdürüldüğü,
Okulumdan soğudum, arkadaşlarımla ilişkilerim anlamsızlaştı diyen öğrencilerin bile ‘bu işin neresi eğitim neresi öğretim’ dediğini dikkate alırsak bizler pandemi döneminde olmazsa olmazlarımızı da yitirmişiz de haberimiz bile yok.
***
Hani diyorum, bir ilahi güç olsa da akşam gözlerimizi kapatıp sabah uyandığımızda 10 Mart 2020 tarihinde uyansak!
Hayal bu ya.. Olur mu ki?
Olmazsa olmasın. Ne fark eder. Bir hayalimizi daha çöpe atmış oluruz, o kadar.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;