KORONA GÜNLERİMİZ 245

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 245
Paylaş
Tarih : 09 Haziran 2021 - 12:51

”Rehavete Kapılmayalım”

Yaklaşık 15 aylık koronavirüsle mücadelemizde şimdi en yoğun bir şekilde aşılanma günlerindeyiz.
Küresel salgından korunma ve salgından kurtulma yolunda en önemli silah haline gelen hatta gösterilen COVID-19 aşıları için Sağlık Bakanlığımız tam bir seferberlik sürdürüyor.
Ülkenin geleceğine yatırım yapan en önemli bakanlıklardan birisi olan Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim, yüz yüze eğitim uygulamalarını bir başlatıp bir durdururken hatta ötelerken bu programları sürdürecek olan öğretmenler aşı konusunda hep bir kenarda tutuldu, unutuldu, hatta gözden çıkarıldı.
Şimdi ise öğretmensiz hiçbir eğitim uygulamasının olamayacağı mı anlaşıldı yoksa aşımız mı bolardı bilinmez, tüm eğitim-öğretim sisteminde görev alan herkes aşılanmaya başladı.
Hatta ilk zamanlar olduğu gibi sadece Çin aşısı yapılmayıp aşı vurulacak eğitimcilerin istediklerinde Alman aşısını hastanelerde, Çin aşısını da bağlı bulundukları Aile Hekimliğinde yaptırabilecekleri duyuruldu.
Simav’da koronavirüs küresel salgınını kendisine bağlı tüm birimlerle en iyi şekilde kontrol edip yürüten İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer’de aynı şeyi söylüyor. Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın son açıklamaları öncesi aşılarını olan eğitimciler dışındakiler e-Nabız üzerinden aşı randevusu alırlarken istedikleri aşıyı olabileceklerini ama hangi aşıyı vurulursa ikinci aşının da vuruldukları aşıdan olması gerektiğine dikkat çekti.
***
Dünyayı etkisi altına alan ve bugüne kadar yaşanan küresel salgınlarda en kısa sürede aşısı bulunan salgın olan koronavirüs salgını unutulmamalıdır ki yaklaşık 175 milyon insanı etkileyen ve bugüne kadar da 230’a yakın ülkede yaklaşık 3 milyon 750 bin insanın ölümüne neden olan katil virüs, ne yazık ki ülkemizde de 11 Mart 2020 tarihinden bu yana da 48 binden fazla yurttaşımızın ölümüne neden oldu.
Bugün itibariyle 5 milyon 300 bine yakın vakanın tespit edildiği ülkemizde iyileşen hasta sayısının 5 milyon 161 bin civarında olması ve ağır hasta pozisyonunda da Bin 100 dolayında kişinin bulunması ülkemizde önemli bir mücadelenin başarıyla sürdürüldüğünün bir kanıtıdır.
***
Her şeye rağmen şu da acı bir gerçektir ki hem Türkiye hem de dünya olarak koronavirüs salgınından kurtulmuş değiliz.
Rakamlar her ne kadar düşük gösteriliyor olsa da geçen yıl yaptığımız gibi tehlike geçmişdeğil. Rehavete asla kapılmamalıyız.
Bir insanın en az 10-15 kişiye virüsü bulaştırabileceğini ve bir günde binlerce hatta milyonlarca insanın virüse yakalanabileceğini asla unutmamalıyız.
Çünkü bizler bu acı tabloyu yaşadık, bu filmi daha önce izledik.
***
Rehavete kapılmamak adına bu salgına yakalanan insanların tedavi sürecinde başlarına gelenleri tekrar hatırlayalım mı?
Bizlere nefes olmak için koronavirüs hastalarına gecesini, gündüzünü hatta hayatını feda eden doktorlarımızı, sağlık çalışanlarımızı hatırlayın!
Hatırlayın onlar için motivasyon etkinliklerimizi, onları alkışlarla desteklediğimizi, evlerimizin ışıklarını yakıp söndürüp destek olduğumuz günleri.
Ama kanıksayıp unuttuk gittik o günleri.
Televizyonlarda, gazetelerde ünlülerin koronavirüse yakalanmalarını, entübe durumuna düşmelerini okuduk, imkanlar ölçüsünde izledik.
Kimisini gözyaşlarımızla ebediyete uğurlarken, kimisinin hayata geri dönüşlerine alkış tuttuk.
Bunlardan birisi de futbol dünyamızın çılgın, sevecen, tecrübeli teknik direktörü Yılmaz Vural oldu.
Sporla iç içe olan, futbolu sporcularına oynatırken adeta kendisi de oynayan, hatayı hele hele bariz hakem hatasını asla kabul etmeyip çılgına dönen ve kendini yerden yere atarak kaybeden Yılmaz Vural, koronavirüse yakalanmanın son halkası olan entübe olmayı da yaşayan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek gibi hayata geri dönen bir kişi olarak kayıtlara geçti.
Kısa bir süre önce özel bir televizyon kanalında küresel salgına yakalanışını ve entübe oluşunu anlatan, ülkemizde ligden düşme korkusu yaşayan takımları korkularından kurtarmasıyla tanınan Vural, entübe olduğunu bile bilmeden 10 gün entübe uygulaması yaşadığını, gözlerini açtığında ise ilk anlarda sadece göz bebeklerini oynatabildiğini anlattı.
***
Evet değerli okurlarım; lütfen rehavete kapılmayalım, virüse yakalanıp entübe olmayalım.
Çünkü entübe olup eve geri dönemeyen, sevdiklerine kavuşamayan o kadar çok kişi var ki..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 252

”SİMAV’A TOBB’DAN ‘OKUL’ SÖZÜ” Bugün Korona Günlerimiz başlığı altında salgınla ilgili günlük vaka sayıları kadar aşı vurulmasında

KORONA GÜNLERİMİZ 251

”Aşımızı olalım, Vazifemizi yapalım” 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde “Deniz Salyası” sorunu ilk günkü heyecanını yitirmiş

KORONA GÜNLERİMİZ 249

”Şeytan bunun neresinde? Türkiye gündeminde ‘Deniz salyası’ kirliliği sanki sona ermiş gibi yavaş yavaş gündemden düşerken, koronavirüs