KORONA GÜNLERİMİZ 248

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 248
Paylaş
Tarih : 14 Haziran 2021 - 13:22

”Biz nerede yanlış yaptık?”

Koronavirüsle Türkiye olarak mücadeleye başladığımızda henüz pandemiyle ilgili değil ülkemizde, dünyada bile aşı yoktu.
Ama ilerleyen bilim ve teknoloji belkide dünyanın en kapsamlı küresel salgınında en etkili aşıların bulunmasına hatta uygulanmasına yol açtı.
İşte Türkiye’miz için zurnanın zırt dediği yer bana göre tam burası.
Sağlık çalışanlarımızdan, hükümet üyelerine ve en yaşlı insanlarımızdan başlanan aşı uygulamaları daha sonra kronik rahatsızlığı bulunan insanları kapsadı.
Kısıtlamalar nedeniyle “Evde Kal” uygulamasına uyan yaşlılarımız aşılarını olmasına rağmen dışarı istediği gibi çıkamadı, aşılı olmasına rağmen düzenli bir özgürlüğün sahibi olamadı. Parklara gidemedi, seyahat edemedi.
Daha sonra kısmi kapanmalar, tam kapanmalar, kademeli normalleşmeler derken bir de baktık ki, önce aşısızlığımızdan, sonra aşı varken vurulmayanlarımızdan şikayetçi olduk.
***
Durum böyle olunca ülkenin nüfusunu göz önünde tutan Sağlık Bakanlığı bu kez toplumun içinde, kısıtlamalı kısıtlamasız sürekli hareket halinde olup, yaş sırası gelmeyen milyonlarca vatandaşımızı ‘Mesleki açıdan’ aşılanmaya davet etti.
Çünkü devletimiz nüfusumuza oranla önemli bir nüfus kitlesini öyle veya böyle turizm sezonu öncesinde aşılanmasını uygun gördü.
İnanır mısınız, turizm tesislerinde çalışan personeller bile bu ülkenin eğitim dünyasına hayatını, özverisini adayan öğretmenlerden önce aşı programına alındı.
“Turizm personelinin aşılanmasının Turizm alanındaki rekabette Türkiye’yi öne çıkaracağının geçtiğimiz mart ortasında açıklayan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği yönetiminin beklentisi Nisan ortasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Güvenli Turizm Programı” kapsamında turizm sektör çalışanlarının öncelikli olarak aşılanması için Sağlık Bakanlığı ile “Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi”nin hayata geçirilmesini sağlamıştı.
Böylece Sağlık Bakanlığı’nca aşılama kapsamına alınan turizm çalışanları, randevu aldıkları sağlık kuruluşlarına giderek BioNTech ya da Sinovac aşılarından birini yaptırabiliyordu. Bunun için tek şart ise Turizm sektörü çalışanlarının aşılanabilmesi için çalıştıkları tesislerin sezonda açık olması ve ‘güvenli turizm’ sertifikası almış olması şarttı.
***
Aşı konusunda yaşanan bu gerçekler bile ülkemizin en çok aşı yapan ülkeler sıralamasında 10.sıralarda olmasına yol açarken yukarıda da belirttiğim gibi turizm ve yaz tatili öncesinde ülkemizde aşı olanların sayılarını artırmak çeşitli meslek guruplarını aşı takvimi içine almakla mümkün olabileceği anlaşıldı.
84 milyonluk Türkiye’de 11 Haziran itibariyle yaklaşık 33 milyon aşı vurulduğu açıklanırken aynı tarih itibariyle avukatların, kuaförlerin, berberlerin, restoran çalışanlarının ve 45 yaş üstü olanların aşı takvimine dahil edildiği açıklandı.
Ayrıca şehir içi ve şehirlerarası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafı da aşı programına dahil edilirken pandemi döneminin adeta olmazsa olmazı olan kuryeler de aşı olabilecek.
Sanırım Temmuz başına kadar Türkiye olarak en çok aşı yapılan ülke sıralamasında önemli yükselişe geçebileceğiz.
Haydi hayırlısı..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 272

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA” Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.Normal bir şey kalmadı

KORONA GÜNLERİMİZ 271

”ÜLKEMİN FIRILDAK GÜNDEMİ” Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar oynak, değişken, fırıldak bir gündem asla yaşanmıyordur. Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 270

”GÖÇMENLER!” Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler