KORONA GÜNLERİMİZ 249

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 249
Paylaş
Tarih : 15 Haziran 2021 - 12:50

”Şeytan bunun neresinde?

Türkiye gündeminde ‘Deniz salyası’ kirliliği sanki sona ermiş gibi yavaş yavaş gündemden düşerken, koronavirüs salgınına bağlı Covid-19 aşısıyla ilgili aşı uygulamaları gündemin önemli konusu olmaya devam ediyor.
Aşı vurulma konusunda belirli yaş guruplarının ardından bugün için en yüksek nüfus kitlesi olan 30-40 yaş gurubuna yaklaşılırken turizm sezonu öncesinde birden fazla meslek gurubu aşılama uygulamasına dahil edildi.
Sağlık Bakanlığının koordinesinde sürdürülen aşılama çalışmaları yoğun bir şekilde Hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezlerinde devam ederken aşı vurulma kapsamında olup da vurulmayan ya da vurulmak istemeyenlere anlam vermek biraz zor.
***
Önceki gün pandemi sürecinin başından itibaren göremediğim fakat ara sıra telefon ve sosyal medya üzerinden görüşme fırsatı yakaladığım çocukluk arkadaşımla görüştüm.
60’lı yaşlara gelmiş arkadaşımın aşı vurulma zamanı çoktan gelip geçerken, “Ben aşı olmadım” demesi beni şaşırttı.
Aydın düşünceli, toplumun nabzını yakından takip eden, az ama öz konuşan, elinden onlarca iş gelen hatta hayal gücünü iyi kullanıp gerçekleştirmek istediklerini gerçekleştiren bir eski dost.
Biraz inat!
Çünkü herkesin yapamayacağı birçok çalışmayı inatla, başarıyla sonuçlandırabilen bir kişilik.
Dost canlısı.
“Niçin aşı olmadın?” dediğimde,
“Ben ve çok yakınımdakiler koronavirüs kurallarına uyuyoruz. Uğraşılarımda da bu kurallara uyuyorum ve bugüne kadar da önemli bir sorun yaşamadım. Onun için aşı olmadım” dedi.
Bir doktor edası ile gözümün ucuyla, çaktırmadan sevgili dostumu inceledim.
Gayet sağlıklı ve hayat doluydu.
Ben ise iki aşısını olmuş birisi olarak ben de sağlıklı ve hayat doluyum.
Şimdi siz değerli okurlarıma sormak istiyorum; söyleyin bana: “Şeytan bunun neresinde?”
***
Şeytan saklandığı yerde dura koysun okuduğum bir raporun başlığı “Aşılama için güven duygusu oluşmalı” diyor.
Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Yeni Koronavirüs Pandemisi Sürecinde Türkiye’de Covid-19 Aşılaması ve Bağışıklama Hizmetlerinin Durumu” adlı bir rapor yayımladı. Raporda öne çıkan tespitler ise şunlar:
*Covid-19’a karşı aşılama, yaşama hakkını sürdürmede gerekli ancak yeterli değil.
*Y+ürütülmekte olan diğer halk sağlığı girişimlerinin (evde kalma, diğer insanlarla arada korunma mesafesi bırakma, el yıkama ve maske takma) güçlendirilerek sürdürülmesi şarttır.
*Kimseyi yaşamsal gereksinimlerini karşılamak için hastalığa maruz kalma ve hastalığı yayma riski arasında seçim yapma durumunda bırakmadan en az 14 gün tam kapanma ve eşitsizlik mağdurları yaratmadan toplum bağışıklığı sağlayacak ve sürdürecek bir aşılama sağlanmalı.
*Aşı tereddüdüyle mücadelede toplumda güven duygusunun oluşturulması anahtar noktadır. Sağlık otoritelerine ve sağlık çalışanlarına güven duyulması da oldukça önem taşıyor.
***
Görüldüğü gibi TTB’nin yayımladığı rapor sonuçları itibariyle aşı konusunda bazı tereddütleri ortaya koymaktadır.
Maske, mesafe, hijyen ve evde kalma gibi kurallara uyulduğu müddetçe risk taşımadığını söyleyen arkadaşım ve söz konusu raporun sonuçları hakkında acaba sizler ne düşünüyorsunuz?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 272

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA” Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.Normal bir şey kalmadı

KORONA GÜNLERİMİZ 271

”ÜLKEMİN FIRILDAK GÜNDEMİ” Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar oynak, değişken, fırıldak bir gündem asla yaşanmıyordur. Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 270

”GÖÇMENLER!” Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler