KORONA GÜNLERİMİZ 251

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 251
Paylaş
Tarih : 17 Haziran 2021 - 14:12

”Aşımızı olalım, Vazifemizi yapalım”

3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde “Deniz Salyası” sorunu ilk günkü heyecanını yitirmiş görünse de düne kadar ülke gündeminin zirvesine Cumhurbaşkanı Erdoğan-ABD Başkanı Biden yerleşti.
COVID-19 aşısı alanında ise ‘En fazla aşı uygulayan ülke’ sıralamasında nüfusa oranla lider olmak için aşılamalar aralıksız devam ediyor.
Bugünkü yazımın ilk 3 ana konusu bu şekilde. Deniz salyası, Türkiye-ABD ve COVID-19 aşısı.
***
Nereden başlamak gerekir bilemem ama ben kısa bir süre önce gerçekleşen Brüksel’deki NATO zirvesinde Erdoğan-Biden buluşmasından söz etmek istiyorum.
Daha geçtiğimiz Nisan ayının sonlarına doğru, “Ermeni Soykırımı” konusunda birbirlerine karşı sözde kanlı-bıçaklı olan bu iki liderin buluşmasında nedense Ermeni Soykırımı konusu ele alınmamış. Sanırım 2022 yılının 24 Nisanında değişmeyen Türkiye Gündemi olarak Ermeni Soykırım’ı o zaman ele alınacak, tartışılacak.
***
NATO Zirvesine ayrı bir pencereden bakacak olursak, dünyanın güç odaklı ülkeleriyle onlarla sorunu olan ülkelerin bir anlamda karşılıklı olarak eteklerindeki taşları dökmeleri olarak yorumlanabilir.
Çünkü ülkemiz başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan tarafından ülkemizin ABD odaklı sorunları karşılıklı olarak görüşüldü. Türkiye özellikle PKK konusunda net tavrını ortaya koyarken ABD’nin silah ve mühimmat desteği verdiği PKK’dan uzak durmasına yönelik eleştirileri de basına yansıdı.
Yansımalıydı.
Çünkü ABD; Türkiye’ye hem dost olacak, hem NATO üyeliğimizi öne sürecek bir yandan da Türkiye’yi parçalamak, toprak bütünlüğünü yok etmek için 40 yıldır adeta savaş halinde olduğumuz PKK’ya destek verecek!
Böyle Türkiye ve NATO dostluğu olur mu?
Olmaz!
***
Ve olmazsa olmazımız AŞI!
Türkiye, yukarıda da belirttiğim gibi küresel salgında nüfusuna oranla en çok COVID-19 aşısı tatbik eden ülkeler sıralamasında üst sıralara çıkmanın mücadelesinde.
Hem Alman hem de Çin aşısı tercihleriyle aşıları vatandaşa uygulayan Sağlık Bakanlığı bu konuda kendisine bağlı tüm kuruluşlarla adeta aşı uygulama yarışında.
Sağlık Bakanlığı kendisine ait internet sitesinden her gün aşı vurulan vatandaşların sayılarını kayıt altına ala dursun, Simav’da da ilgili sağlık birimlerinin sağlık görevlileri hummalı bir şekilde aşı uygulamasını sürdürüyor.
Geçtiğimiz Salı günü Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesine aşı kampanyasıyla ilgili gazeteci olarak bir ziyarette bulundum.
İnanır mısınız; Başhekimliğin organizasyon ve direktifleri doğrultusunda 6-7 ayrı noktada oluşturulan aşılama odalarının içi de, dışı da vatandaşlarla dolu.
İnsanların kimisi aşı anını bekliyor, kimisi de aşısını vurulmuş sağlık görevlilerinin tavsiyesiyle istirahat ediyor.
Meslek, hatta yaş sınırlamasının kaldırılması aşı vurulmak isteyen kişilerin Aile Sağlığı Merkezlerine ve Devlet Hastanesine akın etmelerine neden oluyor. Hatta sağlık görevlilerinin randevu almada ve aşı rezervasyonunda da yardımcı olmaları Simav Devlet Hastanesini adeta “Aşı Hastanesi”ne çevirmiş.
Edindiğim bilgilere göre aşı uygulanmasında birçok kriterin kaldırılması, yeni kararların uygulamaya konmasıyla Simav’da tüm sağlık birimlerinde geçtiğimiz Pazartesi günü 1.150 kişiye, Salı günü…. Kişiye, Çarşamba günü…. Kişiye ve Perşembe günü de ….kişiye COVID-19 aşısı uygulanmış.
Kimilerinin ilk, kimilerinin ise ikinci aşılarını olduğu bu süreçte amaca sanırım Simav olarak ulaşıldı.
İnanıyorum ki, Türkiye olarak da turizm sezonu öncesinde nüfusa oranla en yüksek sayıda aşı vurulumu gerçekleştiren ülke olabiliriz.
Olur mu olur!
Yeter ki rakamlar gerçek olsun.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 272

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA” Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.Normal bir şey kalmadı

KORONA GÜNLERİMİZ 271

”ÜLKEMİN FIRILDAK GÜNDEMİ” Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar oynak, değişken, fırıldak bir gündem asla yaşanmıyordur. Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 270

”GÖÇMENLER!” Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler