KORONA GÜNLERİMİZ 253

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 253
Paylaş
Tarih : 23 Haziran 2021 - 13:02

”Durmak yok, aşıya devam!”

COVID-19 aşısının vatandaşlara uygulanmasında özellikle aşı kapsamına alınan yaş guruplarının ilanı öylesine hızlı gerçekleşiyor ki, aşının yaşlı vatandaşlara uygulanması döneminde gerçekten çok yavaş hareket edildiği kanısına vardım.
Hele hele 80 yaş ve ardından da 70-75 hatta 65 yaş guruplarına aşı uygulanması, bu gurupların kısıtlamalar nedeniyle günlük hayatlarının bir bölümünün de kısıtlanması aşı uygulamasında sanki yanlış yaptık gibi geliyor bana.
Bugün ise aşı uygulamasını gerçekleştiren tüm sağlık birimlerindeki görevlilerin yorgunluk ve bıkkınlığa neden olan çalışmada neredeyse yoldan geçeni çevirip aşı yaparcasına girişilen bir mücadelenin adının aşı vurmada diğer ülkelerle yarış içinde olduğumuzu anlatıyor gibi.
***
Aşı konusunda elbette 84 milyonluk Türkiye’nin belirlenen aşı hedefine ulaşmasında en çok sevinen vatandaşlar olacaktır.
Çünkü 15 aylık bir süreçte çeşitli kısıtlama ve yasaklarla, ekonomik çöküntüler ve yokluklarla, ölümler ve işsizliklerle karşı karşıya kalan Türk halkı maske, mesafe ve hijyen şartlarıyla kurtulamadığı virüsten şimdi aşı ile kurtulma ümidini her geçen gün tazeliyor.
Geçtiğimiz hafta ulusal bir gazetede aşı vurulma konusunda önemli bir sonuç yayınlandı.
Ülkelerin Sağlık Bakanlıklarınca günlük vurulan aşı sayısının nasıl ki koronavirüsten ölenlerin günlük kayıtlarının bildirildiği Dünya Sağlık Örgütünün yayınladığı aşı bilgilerine göre Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasında 10.sırada iken, son günlerdeki aşı hareketliliği, yaş guruplarının sürekli değişikliği ülkemizi 10.sıradan bir üst basamağa yani 9.sıraya yerleştirdi.
Türkiye’miz bilindiği gibi son aylarda aşı vurulma konusunda yaşadığı yavaşlama nedeniyle en çok doz aşı uygulayan ülkeler arasında 10’unculuğa kadar yükselirken aşı hakkı tanınan yaş guruplarının genişletilmesi, Simav’da da olduğu gibi hak sahibi olup randevulu-randevusuz aşı uygulamasından insanlarımızın yararlanması ülkemizin 40 milyon doza ulaşmasına ve Meksika’nın üstünde 9.sırada yer almasına vesile oldu.
İster misiniz dünyada aşı uygulamasındaki ilk 10 ülkeyi ve aşı sayılarının geçtiğimiz hafta sonu itibariyle rakamların kaç olduğunu öğrenmeyi?
Şöyle: Çin 967 milyon, ABD 315 milyon, Hindistan 263 milyon, Brezilya 84 milyon, İngiltere 73 milyon, Almanya 65 milyon, Fransa 46 milyon, İtalya 44 milyon, Türkiye 40 milyon ve 10.sıradaki Meksika 39 milyon.
***
COVID-19 aşısının uygulanmasına yönelik ülkemizde tüm çalışmaları yöneten Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 3-4 gün önce yaptığı açıklama ile ülkemizde 18 yaş üstü nüfus kitlesindeki insanların yarısının aşılandığını duyurdu.
Bakan Koca konuyla ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, “Aşı programında yer alan 18 yaş üstü nüfusun yüzde 50’sinin tam doz veya ilk doz aşısı tamamlanmış durumda. Türkiye olarak uygulamamızda 206 ülke arasında 40 milyon doza ulaştık. Yurdumuzdaki sağlık kuruluşlarında yürütülen uygulamada, gün oluyor dakikada yurt genelinde 6 bin kişiye aşı uygulanıyor” ifadesinde bulundu.
***
Peki ya Simav’da durum nasıl?
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü’nün aşı uygulama programına bağlı kalınarak Simav’da İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer tarafından yürütülen çalışmada tüm birimlerde olduğu gibi Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesinde de hummalı bir çalışma sürdürülüyor.
Bu çalışmalarda hastanenin bir bölümünde aşı uygulamaları nedeniyle önemli bir yoğunluk yaşanırken, geçtiğimiz hafta günlük aşı uygulamalarına ilişkin şu rakamları sizlerle paylaşmak istiyorum..
14 Haziran: 1149 doz, 15 Haziran: 1606 doz, 16 Haziran: 1954 doz ve 17 Haziran: 1264 doz..
***
Durmak yok aşıya devam..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,

KORONA GÜNLERİMİZ 327

”Tarih, geleceğin aynasıdır” Hayatın birinci derecede hedef olduğu koronavirüsle mücadele günlerimizde zaman zaman konunun dışına çıkmakta