KORONA GÜNLERİMİZ 259

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 259
Paylaş
Tarih : 12 Temmuz 2021 - 6:03

“TEHLİKE GEÇMİŞ DEĞİL!”

En büyük tehlike; yaşanmışlıkların unutulması, hiç bir şey olmamış gibi davranmak ve acılardan ders almamaktır.
Hani o en çok kullandığımız hatta heba ettiğimiz ‘zaman’ın birazını ayırarak şöyle bir geriye bakıp bazı acı gerçekleri hatırlamaya ne dersiniz?
11 Mart 2020 tarihinde başlayan küresel salgın günlerimizde her geçen gün artış gösteren can kayıplarını, bunlarla birlikte büyüyen günlük vaka sayılarını hatırladınız mı?
Hatırladınız mı, belediye anonsundan verilen cenaze anonslarını, günde 3-5 kez yapılan bu anonslarda bildirilen kaybettiklerimizi..
Hak-hukuk bile helal edemeden, Allah rahmet eylesin diyemeden, son bir kez görmeden, cenazesine katılamadan toprağa verilenleri..
Geride kalan ailesine bile taziyede bulunamadıklarımızı, onların bile sevdiklerinin cenaze törenlerine katılamadıklarını..
Hatırlayın; entübe konumuna gelerek bir nefeslik hayatı son nefesle verenleri,
Televizyon ve gazete haberlerine yansıyan salgın kurbanlarını,
Günlük vaka ve can kayıpları konusundaki rakamların şüpheler içerdiği günleri,
Bir şehirden bir şehre gidemediklerimizi,
Gün geldiğinde kapımızın önüne bile çıkamayıp, kısıtlamalarla kuşatılmış bir hayatı yaşadığımızı..
Hatırlayın çocukların uzaktan eğitimle tanışıp internet dünyasına girdiğini,
Annenin-babanın borç-harç bilgisayar aldığını,
İnternet kotalarının yetersizliğini, fiber optik hatların kifayetsiz kaldığını,
Aynı evde, birden fazla çocuğun birden fazla bilgisayarla uzaktan eğitime katıldığını ya da katılamadığını tekrar bir düşünün.
Koronavirüse yakalandığını öğrendiğimiz kişiler ve yakınlarından vebalıymış gibi uzak durduğumuzu,
Panayır alanında kurulan pazara gidip gelmenin zorluklarını, aldığınız meyve ve sebzelerle evinize dönmenin güçlüklerini,
Simav’ın cadde ve meydanlarının dezenfektanlarla yıkandığını.
Geleneksel pazar gezintilerini, pikniklerini özlemle bekler hale geldiğinizi,
Hatırlayın yönetilmiş bir günlük hayatın getirdiği çelişkileri, tartışmaları, kavgaları, psikolojik savaşları..
Gazetelerin üçüncü sayfalarını pandemi süresince dolduran cinayetleri..
***
1 Temmuz 2021 tarihi öncesinde öylesine çok hatırlanacak, ders alınacak hatta unutulmayacak öyle çok anımız var ki, bugün tüm bu yaşananları sanki hemen unutmuş gibiyiz.
Belki de hayatımızı kurtaran, pandemi dönemini atlatmamızı sağlayan maskelerimiz ilk terk ettiğimiz, sokaklara, kaldırımlara, caddelere attıklarımız oldu.
Hele hele pandeminin ilk günlerinde kullanma gayretinde olduğumuz eldivenlerden söz eden bile yok.
Olmazsa olmazımız ‘sosyal mesafe’miz bile tarihe karıştı.
Ama şu Simav’ın en büyük beldesi Çitgöl ve ardından Naşa’da yaşanan COVID-19 vakaları ise yukarıdan bu satırlara kadar anlattıklarımı, unutulmaması gerekenleri bir çizgide yok etti.
“Bir musibet bin nasihatten iyidir” acı gerçeğine rağmen insanlarımızın çarşıda, pazarda, kahvede, meydanda, parkta, bahçede sanki 11 Mart 2020 tarihinden bu yana yaşananları yok sayarcasına davranışı yeni varyantları ve mutasyonları elbette yaşadığımız ortamlara, hayata getirecektir.
Bu günlerde en çok konuşulan ve tartışılan Delta Varyantı da bunlardan birisi inşallah değildir!
Çünkü aşağıdaki bölümde de belirtildiği gibi Delta Varyantı çok can yakacağa benziyor:
“Hindistan’da ortaya çıkan ve hızla yayılan ayrıca BioNTech aşısının da koruyuculuk oranını düşüren Delta varyantıyla ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülay Korukluoğlu’dan endişelendiren bir açıklama geldi. Korukluoğlu, ağustos ayında vakaların yüzde 80’inin delta varyantı olacağını belirtti.
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesinin çevrim içi düzenlediği “Kovid-19 Güncelleme; Aşılar, Mutasyonlar ve Delta Varyantı” başlıkla programa katılan Korukluoğlu, “Ülkemizde Sars-Cov-2 Varyant Sürveyan Çalışmaları” isimli sunum yaptı.
NORMAL VİRÜSTEN DAHA HIZLI BULAŞIYOR
Henüz delta varyantı vakalarıyla ilgili net sayı veremeyeceğini belirten Korukluoğlu, delta varyantının orijin virüsten yüzde 60, İngiltere varyantından yüzde 50 daha bulaşıcı olduğuna dikkati çekti.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 272

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA” Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.Normal bir şey kalmadı

KORONA GÜNLERİMİZ 271

”ÜLKEMİN FIRILDAK GÜNDEMİ” Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar oynak, değişken, fırıldak bir gündem asla yaşanmıyordur. Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 270

”GÖÇMENLER!” Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler