KORONA GÜNLERİMİZ 260

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 260
Paylaş
Tarih : 13 Temmuz 2021 - 13:55

“TEHLİKELİ DÖNEMEÇ”

Yaşadığımız ve geride kalan süreç, elbette geleceğimizi aydınlatan ışık olacaktır. Bu süreçte acılar, kayıplar ve çileler yaşadıksa da bunların tamamı gelecek süreç için bize ders, alınacak tedbirler için ise örnek olacaktır.

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren başlayan yasaksız ve kısıtlamasız hayatımızın bu günlerde en tedirgin olgusu elbette ‘Delta Varyantı’ oldu.

Dünya ülkeleri koronavirüs mücadelesinde ülkemizde de olduğu gibi bugüne kadar tespit edilen en acımasız ve hızla yayılma özelliği olan Delta Varyantı ile mücadelesini genişletirken, turizm sezonunun atlatılması ve geçilmesi gereken ‘Tehlikeli Dönemeç’ olduğuna dikkat çekildi.

Elbette ülkelerin sıcak para girişinde en önemli silahları turizm gelirleridir.

Ama gel gör ki, içinde bulunduğumuz turizm sezonunda yabancı ülke vatandaşlarına açılan turizm kapıları ve turizm tesisleri hiç kuşkusuz yaklaşık 16 aylık esaretten bunalan vatandaşlarımız için de bir umut, rahatlama, stres atma ve geçmişi unutma açısından fırsattır.

Fakat Delta Varyantının yaygın bir şekilde dağılım hızı, yabancı ülke vatandaşlarının ülkemiz vatandaşları için bir tehdit unsuru olabileceğini düşünmeden edemiyorum.

Örneğin kısa bir süre önce ulusal basında yayınlanan bir habere göre dünyanın güçlü ülkelerinden Rusya’da delta varyantı kabusu yaşandığı vurgulandı.

Yayınlanan haberin spotu ise aynen şöyleydi; “Türkiye ile sınır kapılarını açan ve binlerce vatandaşını Türkiye’ye gönderen Rusya’da delta varyantı kabusu yaşanıyor. Varyantın da etkisiyle koronavirüs ölüm sayıları rekor seviyelere çıktı. Rusya’da 1 günde 752 kişi hayatını kaybetti.”

Haber ise şöyle devam ediyor: “Koronavirüsün büyük panik yaratan mutasyonu Delta, Rusya’ya zor günler yaşatıyor. Virüsün yayılma hızını düşürmek için yeni tedbirler alınsa da henüz sonuç alınamadı. Son bir günde  (10.07.2021) 752 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede bu sayıyla birlikte günlük can kaybında rekor sayı da kayıtlara geçmiş oldu.”

***

Koronavirüsle mücadele sürecimizin geçtiğimiz yıl Ramazan bayramı döneminde uygulanan kısıtlama ve seyahat yasaklarını bir hatırlayın..

Günlük vaka ve can kaybı sayılarının düştüğü, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin rahatladığı o dönem, ne yazık ki geçtiğimiz yılın Kurban bayramı döneminde yaşanamadı.

Seyahat kısıtlamalarının kalkması, yabancı turistlere ülke ve turizm kapılarının açılması, art arda vaka ve can kaybı rekorlarının kırılmasına, bir günde 2 kez değişen eğitim ve öğretim kararlarının ciddiyetsizliğine, yeni kısıtlama karar zincirlerinin hayata geçmesine neden oldu.

Şimdi ise aynı gerekçelerin, aynı korkuların yaşanacağı yeni bir dönemeçteyiz.

Ülkemiz insanlarının bir düğünden bir düğüne koşuşturduğu, tatil rezervasyonlarının rekor kırdığı, özlemlerin giderileceği bir süreçte delta varyantı endişesi ülkemizi de tehdit etmektedir.

Siz siz olun daha hızlı etkileşim gösterip daha hızlı yayıldığı bilim insanlarımızca vurgulanan delta varyantından korunmak, sevdiklerimizi de bu illetten uzak tutmak için maske, mesafe ve hijyen kurallarını uygulamayı sürdürün.

Kaybeden bizler, ülkemiz olmasın!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 272

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA” Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.Normal bir şey kalmadı

KORONA GÜNLERİMİZ 271

”ÜLKEMİN FIRILDAK GÜNDEMİ” Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar oynak, değişken, fırıldak bir gündem asla yaşanmıyordur. Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 270

”GÖÇMENLER!” Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler