KORONA GÜNLERİMİZ 261

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 261
Paylaş
Tarih : 14 Temmuz 2021 - 14:20

“Gözün kör olsun Korona”

Koronavirüs pandemisinde yeni kabus! Hindistan’da yeni varyant tespit edildi
Hindistan’da bilim insanları, Delta ve Delta Plus varyantlarının ardından ülkede ‘Kappa’ adı verdikleri yeni bir varyantı tespit ettiklerini belirtti.
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs pandemisinde varyantlar endişe yaratmaya devam ediyor. Delta ve Delta Plus varyantlarının ortaya çıktığı Hindistan’da yeni bir varyantın daha tespit edildiği açıklandı.
Ülke basınında çıkan haberlere göre ‘Kappa’ adı verilen varyantın tespit edildiği hasta kurtarılamazken Kappa da Delta Plus gibi ‘endişe verici varyant’ olarak ilan edildi.
KAPPA’NIN BELİRTİLERİ
Ulusal basına yansıyan haberlere göre Hindistanlı doktorlar varyantın çok kısa sürede yüksek ateş ve nefes alma zorluğuna neden olduğunun altını çizdi. Ancak bazı bilim insanları Kappa hakkında bu kadar net konuşmak için hala erken olduğu görüşünde.
Görüldüğü gibi ulaşımda trenlerin yoğun bir şekilde kullanıldığı ve bu trenlerde pandemi süresince binlerce insanın bir yerden bir yere sosyal mesafesiz ve maskesiz gittiklerini gösteren görüntüler dünya insanlığının korktuğunun başına geldiğini adeta gösteriyor.
Türkiye’nin de olumsuz etkilendiği Delta varyantı ve yeni nesil varyantların Hindistan’da bu güne kadar yaşanan can kayıplarının 400 binleri çoktan aştığını ortaya koyarken Türkiye’de koronavirüs salgınından hayatlarını kaybedenlerin sayısının ise 50 bini yeni geçtiği Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Koronavirüs Son Durum Tablosunda görülmektedir.
Türkiye’de illere göre Kütahya’nın 100 bindeki risk durumu ise 100 bin kişide 102,48 olduğu canlı olarak yayınlanan illerin risk durumu haritasında görülmektedir.
Bu acı gerçekler göstermektedir ki, sanki ülkemizde koronavirüs bir şekilde hüküm sürmekte, aşı çalışmalarına etkin bir şekilde devam edilirken sanki ‘Sürü Bağışıklığı’ ile salgın geride bırakılmak istenmektedir.
***
COVID-19 aşı çalışmalarında yaklaşık 1 ay önce yaşanan hız bugünlerde pek görülmese de Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çift doz aşı olanların sayısı 50 milyon civarında olursa vaka sayısının 1000’in altına düşebileceğini söyledi.
Prof.İlhan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada tehlikenin henüz giderilmediğini, yok olmadığını ifade edercesine; “Korona devam ettiği sürece bir süre daha tedbirli olmalıyız. Maske sanki şemsiye gibi cebimizde olacak belki de. Vaka sayısı 1000’in altına düştükten sonra kalabalık yerlere gittiğimizde maskemizi hemen takıp sonrasında cebimize koyacağız” belki de ifadelerinde bulundu.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, pandemi süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmede, vaka sayılarının 5-6 binlerde seyrettiğini ve artış göstermemesindeki en büyük etkenin aşılama olduğunu söyledi.
Prof. Dr. İlhan, “Aşılama olmasaydı geçen yılın aynısını yaşardık, bu yıl da rakamlarda daha yüksek seviyeleri görebilirdik. Bayramdan sonra çok olağan dışı bir şey olmazsa, vaka sayısının günlük olarak ağustos ortası sonuna doğru daha aşağıya doğru geleceğini öngörüyorum” dedi.
Prof. Dr. İlhan, vaka sayılarının ne zaman 1000’in altına düşebileceğine ilişkin, “Toplumsal bağışıklık için hedeflediğimiz rakamlar yüzde 80’lere gelirse 1000’in altını da görebileceğimiz kanısındayım. Yani çift doz aşı olan vatandaşlarımızın yüzde 80 olması ile. İkinci doz aşı olan vatandaşımız 16 milyon, yani hedef nüfusun dörtte biri aşılanmış. Çift doz aşı olan sayısı bu rakamın 3 katına doğru yaklaşırsa yani 50 milyon civarında olursa o zaman 1000’lerin altını görebileceğimize inanıyorum. Koronavirüs devam ettiği sürece bir süre daha tedbirli olmamız gerekecek. Maske sanki şemsiye gibi cebimizde olacak belki de. Belki vaka sayısı 1000’in altına düştükten sonra, kalabalık bir yere gittik o zaman maskemizi takacağız, sonra çıkarıp cebimize koyacağız. Türkiye’nin belli bölgelerinde, çok kalabalık yerlerinde, 1000’in altındaki rakamlar söz konusu olursa ancak maskeyi tekrar değerlendirmek gerekiyor bence. Vatandaşlarımız akıllarında şunu tutmalılar; biz artık iki doz aşımızı olacağız. Aşımızı olduktan sonra açık alanlarda muhtemelen artık maske takmaya gerek olmayabilecek; ama kapalı alanlarda, kalabalık pazar yerlerinde, maske takarak, hijyene devam ederek hayatımıza devam edeceğiz” diye konuştu.
Görüldüğü gibi Bilim Kurulu üyelerinin neredeyse tamamı maske, mesafe ve hijyen konusunda taviz verilmemesini ısrarla istiyor.
Neymiş?
Olmazsa olmazımız maske, mesafe ve hijyenmiş!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 272

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA” Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.Normal bir şey kalmadı

KORONA GÜNLERİMİZ 271

”ÜLKEMİN FIRILDAK GÜNDEMİ” Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar oynak, değişken, fırıldak bir gündem asla yaşanmıyordur. Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 270

”GÖÇMENLER!” Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler