KORONA GÜNLERİMİZ 263

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 263
Paylaş
Tarih : 18 Temmuz 2021 - 17:03

Maskeli Baloya Devam”

Kolay değil, dağıtımını bile beceremediğimiz virüsten koruyucu maskeler konusunda tek merak edilen ”Maskeler ne zaman çıkacak?” sorusunun cevabı oldu.

15 ayda zar-zor alıştığımız, eski de, kirli de, birden çok kullanılmış da olsa kulaklarımıza taktığımız, kollarımızda, kemerimizde, ellerimizde, ceplerimizde, arabamızın dikiz aynasında hatta selektör kolunda taşıdığımız maskeler ne yazık ki kullanılmaya devam edecek.

Çünkü Koronavirüs salgını dünyada etkinliğini sürdürmekte, Delta mutasyonu gibi daha etkili ve daha bulaşıcı virüsler hayatımızı tehdit etmektedir.

Böylesine hayatın tehdit altında olduğu bir süreçte insanları koruyan faktörler ise aşı, maske, mesafe ve hijyendir!

***

Uzun bir süre maske kullandıktan ve 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren de maske hariç tüm yasaklardan kurtulduğumuz sürecin üzerinden henüz fazla bir süreç geçmedi.

Ama salgın bitmeden yine yasaksızlığı yanlış anladık ve ilk terk ettiğimiz maskeler oldu.

Çarşıda, pazarda, dükkanlar ve elbette eczanelerde maske satışları düşüverdi.

Yine o ilk günlerde olduğu gibi maske takanlar da var, takmayanlar da.

Maske takmayanlar sanırım maskeyi değil salgını artık takmıyorlar.

Ama bilinmelidir ki, gözle görünmeyen minik canavar insanlığı yok etmede mesaisini sürdürüyor.

***

Maske kullanımı ve aşı olunması konusunda Türkiye’nin mega kenti ya da 81 ilin buluştuğu tek il olan İstanbul’un İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, katıldığı bir programda, normalleşme dönemi ve aşı çalışmalarının ardından en çok merak edilen konu olan ‘maskelerle’ ilgili açıklamalarda bulundu. Memişoğlu, salgının bitmemesi nedeniyle maske takılmaya devam edeceğini söyledi. Memişoğlu, maskelerin sadece havalandırması iyi alanlarda çıkarılması gerektiğini aktardı.

“MASKEYİ KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Maskelerin kullanılmaya devam edeceğini aktaran Memişoğlu, “Eskisi gibi bir dünyada yaşamıyoruz. Çok çabuk hareket eden bir dünya nüfusu ile karşı karşıyayız. Salgın dünyada bitmediği sürece bitmez. Azalabilir, artabilir. Dünyada bitmedi, bitmiyor. Maskeyi kullanmaya devam edeceğiz. Havalandırması iyi olan alanlarda maskeyi çıkarabilirsiniz. Düğünde dernekte önce maske takılıyor, sonra herkes çıkarıyor. Bunu yapmasınlar” dedi.

İSTANBUL’DA BELLİ MİKTARDA MUTASYON VAR”

Mutasyonların, hastalığın ağır seyretmesine neden olduğuna ilişkin bilgileri olmadığını belirten Memişoğlu, “Türkiye’nin her ilinden vatandaşın gelip gittiği, hatta yaşadığı İstanbul’da belirli miktarda mutasyon var. Mutasyonlardaki yatış ve hastalığın ağır seyretmesine dair bulgumuz yok ama bu gözlemsel bir şey. Bulaşı bir miktar artmış olan salgınla mücadele ediyoruz. Mutasyon olacaktır. Belki de bu hastalık mevsimsel hastalık gibi belirli dönemlerde yükselecektir. Ama kimse bilmiyor. En çok bana maske ne zaman bitecek diye soruyorlar. Kimse de bilmiyor” diye konuştu.

“SALGIN BİTMEDİ, ASGARİ DÜZEYE İNDİ”

Koronavirüslerde çok sık mutasyon olur. Bulaş oranları artabilir ama şu anda mutasyonlarda kötü bir tablo ile karşılaşmış değiliz. Şimdi Delta mutasyonu var. Ama aşı etkili olduğu gözüküyor.

İnsanlar dedikoduya ve spekülasyona değil bilime inanmalarını istiyoruz. Bazen bizim söylediklerimizde eksiklikler olabilir. Salgın bitmedi, asgari düzeye indirildi. İnsanların salgın yokmuş gibi davranış gösterdiğini görüyoruz.

“BUNDAN SONRAKİ BAYRAMLARI DAHA RAHAT GEÇİRMEK İSTİYORUZ”

İnşallah biz bundan sonraki bayramları da rahat geçirmek istiyoruz. Yükselse de bir miktar bunu çok fazla yükseltip insanları kötü hale getirmemek aşıya bağlı. Salgını korkuyla değil tedbirlerle yönetmek lazım. Bu tedbirler ise maske, mesafe, hijyen ve aşıdır!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 272

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA” Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.Normal bir şey kalmadı

KORONA GÜNLERİMİZ 271

”ÜLKEMİN FIRILDAK GÜNDEMİ” Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar oynak, değişken, fırıldak bir gündem asla yaşanmıyordur. Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 270

”GÖÇMENLER!” Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler