KORONA GÜNLERİMİZ 270

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 270
Paylaş
Tarih : 02 Ağustos 2021 - 13:34

”GÖÇMENLER!”

Dünya ülkeleri gibi Koronavirüsle mücadelesini sürdüren ülkemizin derdi sadece COVID-19 değil. Dertlerimizin içinde mülteciler ve her yıl yaz-turizm sezonunda olduğu gibi orman yangınları da var.
Manavgat’ı 4 köşeden ateşe verenler elbette bir gün ortaya çıkacak ve hak ettiği cezaları alacaklardır. Marmaris ve diğer şehirlerdeki yangınlar da elbette söndürülecektir.
Bunlar bana göre; güçlü ülkemizin ayaklarına dolanan, ülkemizi yavaşlatmaya yönelik sabotajlardır.
Bugün; kapıları, konukları ele alarak eski geleneklerimizden hatırlatmalar, günümüzde ise çat-kapı ülkemize rahatça girebilen göçmenlerden söz etmek istiyorum.
***
Eskiden bir evin ya da bir iş yerinin kapısı açık ise bunun anlamı; “Buyurun hoş geldiniz” demekti.
Bir esnafın kapısı açık tam önünde de bir sandalye duruyorsa bunun anlamı da “Hemen geleceğim, isterseniz oturup bekleyebilirsin” demekti.
Bir evin kapısı kapalı, bir ip veya zincir gevşek bir şekilde dolanmış ise, “Hemen geliyoruz” manasını taşırdı.
Ama asma kilit takılmış, kapı kilitli ise bunun anlamı; “Evde değiliz, bir süre sonra geleceğiz” demekti.
Böyle durumlarda bir başka oto kontrol de evin ya da iş yerinin komşuları da durumdan haberdar olup gelene-gidene bir şekilde haber anlatır, bilgi verirdi.
Gel gör ki, böylesine köklü sosyal gelenekleri olan Türkiye’nin kapıları adeta kevgire döndü.
Ülkelerindeki savaşı ve soy kırımı bahane ederek Türkiye sınır kapılarını, kontrol noktalarını hatta kaçak geçişleri kullanan Suriyeli göçmenler bir parazit misali ülkemizde gününü gün ederken, ölüm tehlikesi yaşadıklarını iddia ettikleri Suriye topraklarına Ramazan ve Kurban bayramlarında tatil için gidebilmektedirler.
Sanırsın ki ölüm; Kurban ve Ramazan bayramlarında tatile çıkmış..
Şimdi ise Suriyeli göçmenlerden sonra Afgan mülteciler ülke gündemine yerleşti.
Kontrolsüz, hatta sayıları bile belli olmayacak şekilde güzel ülkeme giriş yapan kurtuluş savaşı döneminin Türkiye dostu mağdur insanları ülkemizi bir köprü misali kullanıp Avrupa’ya geçmeyi planlarken Avrupa’nın şımarık ülkeleri Suriyelilerden sonra Afganistanlıları da barındırmamız için adeta rüşvet önermektedirler.
Geçtiğimiz 25 Haziran tarihinde iklim değişikliği, corona virüsüyle mücadele, Türkiye ve mülteciler ile Rusya ve İngiltere ile ilişkilerin görüşüldüğü toplantıların ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel açıklamalarda bulunarak, AB liderlerinin milyonlarca Suriyeli göçmene ev sahipliği yapan Türkiye’ye 3 milyar euro yardım verilmesi konusunda anlaşma sağladıklarını duyurdu.
Tabiî ki sıcak para girişine ihtiyacı olan Türkiye’nin bu teklifi elinin tersiyle geri çevirmesi düşünülemez.
Kaldı ki, Afganlılar için de böyle bir teklifin yapılması elbette muhtemeldir.
Acı gerçek ise Türkiye tam 10 senedir Suriye ve Suriyelileri konuşuyor olmasıdır. Suriye’de çıkan iç karışıklıklar kısa zamanda çok aktörlü bir iç savaşa dönüşünce, 29 Nisan 2011’de Türkiye’ye gelen ilk kafiledeki Suriyelileri milyonlarcası takip etti. Uluslararası göçler bakımından bir “transit ülke” olarak bilinen Türkiye’de 2011 yılında toplam uluslararası koruma sahibi olanların sayısı 58 bin civarında iken, şimdilerde bu sayı 4 milyonu çoktan aştı.
Türkiye; Suriyeliler ile birlikte 2014’den bu yana hem dünyanın en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkesi hâline geldi hem de uluslararası düzensiz göçün hedef ülkelerinden birisine dönüştü.
İnsanlık tarihinin en ciddi insani krizlerinden birisi olan Suriye’deki savaş, Suriye’den sonra en fazla Türkiye’yi etkiledi.
10 yıllık süreçte çok önemli evreler, değişimler yaşandı. Değişmeyen ise Suriyeli ve diğer mültecilerin sayısındaki olağanüstü artış oldu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da