KORONA GÜNLERİMİZ 272

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 272
Paylaş
Tarih : 04 Ağustos 2021 - 13:49

”BİR YANDA ATEŞ, BİR YANDA KORONA”

Ülkemizin “Ateş”i de, Koronavirüs vaka sayıları da yükseldikçe yükseliyor.
Normal bir şey kalmadı sanki her şey “Anormal”.
Koronavirüs salgınıyla 11 Mart 2020 tarihinde başlanan mücadelede verilen emekler sanki boşa verilmiş, kaybedilen canlar da sanki pisipisine yitirilmiş gibi.
Neden böyle oluyor, neden emeklerimizin peşine düşemiyoruz, neden toplumsal direnç göstermeyip toplumsal birliktelik sağlayamıyoruz anlamadım gitti.
Özellikle koronavirüsle mücadelede günlük vaka sayılarına bakıldığında aşı olmamış ya da ikinci aşılarını ihmal etmiş kişilerin virüse yakalanmasının ön planda olduğunun bildirilmesi, devletin aşı konusunda ne kadar ciddi ve endişeli olduğunu açıkça göstermektedir.
Kısa bir süre önce devletin televizyonu ‘TRT Haber’, “Vaka sayısı günlük 20 bini geçti” başlığıyla izleyicilerinin dikkatini çekmeye çalışırken son 24 saatte vaka sayısının (25/7/2021’de) 22 bin 291 olduğunu açıklıyordu.
Ekranlara taşıdığı görsel verilerde o günün test sayısını 257.474 olarak açıklarken vefat sayısının da o gün için 76 olduğunu duyuran TRT, aynı gün için iyileşen hasta sayısını da 4.197 olarak bildirdi.
Tabi ki Türkiye olarak koronavirüs vaka sayısı, can kaybı, iyileşen hasta sayılarının günlük olarak bildirilmesi çok önemli.
İşte bu önemli verilere son günlerde COVID-19 aşı tablolarının eklenmesi ise salgının ciddiyetine ciddiyet katmaya başladı.
TRT’nin aynı tarihli görsel tablosunda “En az 1 doz aşı olmuş 18 yaş üstü Türkiye Nüfusu %” tablo verilerine bakıldığında 84 milyonluk ülkemizde 1 doz aşı vurulan kişilerin Türkiye ortalamasının %64.74,
2 doz aşı vurulanların Türkiye ortalamasının %40.53,
Uygulanan 1, 2 ve 3.doz toplamının 69.759.371 olduğu,
1.doz aşı uygulananların sayısının o gün için toplam 40.185.504 olarak kayıtlara geçtiği ve 2.doz aşı uygulananların sayısının da 25.155.040 olduğu gösterildi.
Aşıların Delta varyantına karşı etkisinin artırılması için önerilen 3.doz aşı vuruluşunun 4.418.827 olarak gösterilmesinin ardından ülkemizde henüz aşı vurulmayanların nüfusun yarıya yakın olduğu TRT tarafından bir şekilde ortaya koymaktadır.
Bir başka deyişle sanki bir kişi aşılı, bir kişi aşısız gibi.
Bu da endişelenmemiz gerektiğine bir başka etkendir.
Asıl etkenlerden birisi de sanki maske yasağı kalkmış gibi vatandaşlarımızın maskeleri kullanmayı bırakmasıdır.
Halbu ki maske, koronavirüsle mücadelede en büyük silah, hele hele kalabalık ve kapalı ortamlarda en önemli koruyandır.
***
Değerli okurlarım koronavirüsle sadece Türkiye’nin değil de dünyanın diğer ülkelerinin de mücadele verdiğini unutmaz isek kişisel olarak virüsle mücadelede önce kendimiz maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalıyız.
Hatta yakınımızdaki aile fertlerimizden, mahalle komşularımızdan alışveriş yaptığımız esnaflardan başlayarak maske konusunda onları sözlü uyarmalıyız.
Göreceksiniz oluşturacağımız toplumsal farkındalık bir taşın atılarak suda oluşturduğu dalga misali gittikçe büyüyecektir.
Bunu herkes bir vatandaşlık görevi olarak görmeli, çocuklarımız, onların eğitimle ilgili gelecekleri hatta gelecek yıllarına ilişkin hayalleri vatandaşlık görevimizi yerine getirmede bize ışık ve güç olmalıdır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama