KORONA GÜNLERİMİZ 281

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 281
Paylaş
Tarih : 15 Ağustos 2021 - 22:04

YANGIN-KORONA-SURİYELİ-AFGAN

Yangınlar bir taraftan, Koronavirüs bir taraftan. Suriyeliler bir yandan, Afganlılar diğer yandan.

Sanki tüm olumsuzluklar Türkiye’min üstünde, tüm sorunlar Türkiye’mde..

Ülkemde bir dert bitmeden bir başka dert başlıyor. Pahalılıkla, işsizlikle mücadele ederken ya bir deprem yaşanıp her şey alt-üst oluyor, ya da bir başka felaket üstümüze çörekleniyor.

Kendi kendine yeten yani açlık çekmeyen ülkemiz, bırakın dışarıdan bulguru, pirinci, patatesi, soğanı almayı, ahırında beslemeye çalıştığı hayvanları için samanı bile dışarıdan alıyor.

Böylesine ekonomik zorlukları yaşayan ülkemiz tüm dünya ülkelerinin de yaşadığı koronavirüs illetiyle de mücadele ederken, ülkeler aşı temin etme yarışındayken Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıların toplumsal olarak kullanılması konusunda olmadık sıkıntıları yaşıyor.

Diyeceğim şudur ki, sırada acaba hangi dert var onu merak eder oldum dostlarım.

***

Yaklaşık 3-4 yıl önce bir toplantı için Ankara’ya gitmiştim. İçinde bulunduğum aracın Afyonkarahisar’dan itibaren mola verdiği her yerde, şehirlerin çevre yolu geçişlerinde ışıklı kavşakların ışıklarının kırmızıya döndüğünde hep arabamızın etrafına çocuklar çevrelenir ellerinde kağıt mendil, su şişesi satış yapmaya çalışırlardı.

Öylesine çoktular ki, başkente yaklaştıkça kırmızı ışıklarda daha da çoğalıyorlardı.

Suriyeli olduklarını öğrendik.

Benim ülkemde, bizim ülkemizde senden-benden rahat, istediği gibi yaşayan, doktorundan, eczanesinden istediği gibi yararlanan hatta bu toprakların insanlarından daha fazla öncelikleri olan Suriyeliler öylesine çoğaldılar ki, kendi kendine yetemez hale gelen ülkemizi adeta batırdılar.

Büyük kentlerimizin her yerinde her köşe bucağında gördüğümüz, yaşam alanlarımızı zoraki olarak paylaşan bu göçmenlerin savaştan kaçarak ülkemize giriş yapmaları insanlık adına biraz mantıklı gelse de Ramazan ve Kurban bayramlarında ülkelerine bayramlaşmaya gitmeleri ve bir süre sonra tekrar Türkiye’mize dönmeleri bana Avrupa ülkelerindeki gurbetçilerimizi hatırlattı.

Ama ikisi arasında öylesine dev farklar var ki, bizim gurbetçilerimiz ülkesine gelirken döviz taşımakta Suriye’nin sürgün ve kaçakları ise ülkemizi her yönden zayıf düşürmekte.

***

Şimdi daha da farklı göçmen sorunuyla karşı karşıyayız.

Sözüm ona Taliban’ın zulmünden kaçan insanlar canlarını korumak için ülkemizin kevgire dönen sınırlarından yaya olarak giriş yaparken, onlara tam anlamıyla ‘dur’ diyenin olmadığı kamuoyunda tartışılır hale geldi.

Suriyeliler ülkelerinden ülkemize eş ve çocuklarıyla kaçarken, Afganlıların ailelerini geride bırakarak Taliban’dan kaçmaları düşündürücü olduğu kadar kahredici.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,