KORONA GÜNLERİMİZ 285

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 285
Paylaş
Tarih : 19 Ağustos 2021 - 13:50

”Bir bu eksikti..”

Koronavirüs salgını, orman yangınları, sel felaketi derken şimdi de Afgan mültecilerinin Türkiye’ye kaçışı ve ardından da öce ABD’nin askeri varlığıyla, hemen ardından da Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkesini terk edip Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesiyle devam eden bir süreç.
Türkiye; coğrafi konumu itibariyle dünyanın en hassas noktasında.
Rusya’da, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Irak, Suriye ve Kıbrıs’ta birisinin karnı ağrısa Türkiye bu ağrıların sancılarını çeker.
Bu nedenle Afganistan’da yaşananlar ve günümüzdeki durumu, ‘bir bu eksikti’ dedirtircesine Türkiye’nin başına dert olacağı açıkça görülmektedir.
Dileğim; dünyanın demokrasi ve özgürlük yanlısı süper devletlerin bu sorunu dünya geleceği için karşılıklı uzlaşılarla çözümlemesidir.
***
Ülkemizi yönetenlerin Afganistan ya da Taliban gerçeğiyle ilgili olarak alacağı önlemler, uygulamalar ve tedbirler elbette olacaktır.
Bir yerel gazetenin yerel bir köşe yazısında akıl dağıtacak, ah-kâm kesecek değilim. Ama dünya gündemini ülke sınırlarımızın güvenliği açısından takip edip, gündemin artan sıcaklığına ellerimi uzatarak ateşte ısınır misali takipte olmanın da yeri olmadığı kanısındayım.
Bu nedenle bizler Türkiye olarak koronavirüsle mücadeleyi kazanmak, orman yangınlarının, sel felaketlerinin yaralarını tez elden sarmak zorundayız.
Bu açıdan Simav olarak ilk olumlu ve anlamlı hareket Simav Belediyesinden geldi.

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanında kuru gıda, sıvı yağ ve peçete içerikli 400 gıda paketini dualarla sel mağdurlarına dağıtımı için Kastamonu’ ilinin Bozkurt ilçesinde İçişleri Bakanlığınca oluşturulan AFAD koordinasyon merkezine gönderildi.
Belediye Başkanı Adil Biçer, afeti yaşamış ve yakından bilip unutmayan Simav’ın ilk etapta 400 gıda paketiyle mağdur selzedelerin yanında olduğunu göstermesinin anlamlı olduğunu, bu paketlerin oluşturulmasında destek olan yardımseverlere de teşekkür ettiğini bildirdi.
Evet; hastanın halinden hasta, dertlinin derdinden dertli, afedzedenin halinden de elbette 2011 yılında deprem afetini yaşayan, aylarca çadır yaşamı süren Simavlı afetzedeler anlar.
Bu yardım paketleri yüreklerden kopan yardım isteğinin, empati yapmanın ilk ürünleridir. Elbette gerisi gelecek, gıda paketleri gibi nakdi yardımlar da hak sahiplerine ulaşacaktır.
Unutmayalım, en dar zamanlarda gördüğümüz ve yaşadığımız gibi Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.
***
Gelelim değişmeyen ana gündemimize..
Koronavirüs!
Bu 285.yazıma kadar kaç kez Koronavirüs, kaç kez COVID-19, kaç kez vaka ve can kaybı sayısı yazdığımı inanın bilemiyorum.
Ama değişmeyen bir gerçek var ki; aşı olsak da, ikinci, üçüncü aşılarımızı vurulsak da maske takmaktan, sosyal mesafeye uymaktan ve temizlikten asla vazgeçmemeliyiz.
Öyle değil mi?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;