KORONA GÜNLERİMİZ 296

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 296
Paylaş
Tarih : 08 Eylül 2021 - 13:39

”KORONA-GEZİ-GAZETECİLİK”

Beklenen gün geldi de geçiyor.
Koronavirüs salgınıyla mücadelemizde cevabı beklenen bir dizi sorularımızın bugünlerde yanıtlarını alacağız.
“Okullar açılınca ne olacak, yüz yüze eğitime hazır mıyız, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde önlemler bir şekilde alınıyor ya üniversitelerde yüz yüze eğitim nasıl olacak” şeklindeki sorular da bu günlerde cevap bulacak.
Hele hele bir yıl salgın molasının ardından yaşanan ve katılımcı rekoru kırılan 88. Simav Turizm ve Ticaret Panayırının ardından koronavirüs vaka sayılarında artış nasıl olur şeklindeki sorularımız da 3-5 gün içinde cevaplanmaya başlar.
Bekleyip göreceğiz.
***
Bu arada söylemeden geçmek istemiyorum, hayatımın ikinci ‘Deniz Tatili’ni gerçekleştirdiğimi söylemek istiyorum.
Yakın komşu Taner Akbal ile yaklaşık 5 günlük bir tatil yaptık. Eşlerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu mütevazı tatilimize renk katanlar ise kadim dostlarımız Nuri-Esma Üstünel, Tümay-Mehmet Adil Turgut oldu.
Balıkesir-Burhaniye’de başlayan İzmir Mordoğan-Karaburun’da sona eren bu müstesna günlerimiz gerçekten bazılarına göre kısa hayatımızın en güzel ve en uzun günleri oldu.
Bir daha yaşanır mı, yaşanmaz mı bilinmez ama inanın tatil kısa da olsa, uzun da olsa insanı motive ediyor.
“Asgari ücretli birisi nasıl tatil yapar?” diye kafanıza bir soru takılmasın.
Çünkü dostların olunca tatil de oluyor, gezi de.
***
Gelelim yine şu Korona günlerimizle ilgili konumuza.
5 günlük gezide salgına karşı mücadelemizin en etkili silahı ve sembolü olan maske kullanımını ne yazık ki yol güzergâhımızda tam anlamıyla göremedim. Sadece marketlerde ve özel alanlarda yasağa uyma adına takılan maskeler hayatın diğer alanlarında yok!
Çıktığım yolculukta maske sıkıntısı çekmeyeyim diye bir sürü maske alarak kendimizi koruma yoluna gittiğimiz bir tarafa vicdanen rahat olduğumu da söylemeden geçmeyeceğim.
Anlayacağınız 5 günlük tatilimde maske, mesafe ve hijyen konusunda beklediğim gelişmeyi ve kurallara uyumu çevremde göremedim.
Hele hele plajlarda bile maskenin, mesafenin olmaması, insanların öldürücü virüsten korkmadan hareket etmesi hem üzücü hem de düşündürücü.
5 günlük tatilimde bir başka üzücü konu ise benim için çevre kirliliği oldu.
Arabamızın ön kısmında oturarak yol aldığımız gezimizde inanın 3-5 metre temiz bir yol kenarı görmek mümkün değil!
Başta pet şişeler, poşetler, kırılmış, kırılmamış şişeler, kağıtlar, sigara izmaritleri ve sigara paketleri olmak üzere yol kenarları, piknik alanları, deniz kenarları, uzandığınız kızgın kumlar bile atıklarla kirletilmiş.
Bu bir vurdumduymazlıktan öte bana göre yaşadığımız ortamı kirletme yarışı.
Kısacası Türkiye olarak yaşadığı ortamı kirleten bir kitle olarak gelip geçiyoruz.
İnşallah bizim çocuklarımız, torunlarımız yaşadığı çevreyi temiz tutar da bizlerde vicdan azabından kurtuluruz.
***
Son konu: Değerli okurlarım. 21 Eylül 1999’dan bu yana önce haftalık sonra da günlük olarak yayınını sürdüren Simav’ın Sesi Gazetesinde birkaç yılın ardından yeniden ‘Yazı İşleri Müdürü’ olarak görev aldım.
Basın mensubu olarak hatasız ve kazasız bir yayın dönemini öncelikle kendim için diliyorum.
Basın Özgürlüğü’nün çeşitli kesintilere ve saldırılara uğradığı ülkemizde imkânlar ve şartlar ölçüsünde Simav’ın Sesi Gazetesinin siz okurlarımızın dili, gözü ve kulağı olması için mücadelemi sürdüreceğim.
Elbette olabildiği kadar.
Her şeyi Simav’ın Sesinden bekleyenlerin çoğunlukta olduğu bu ilçede, gördüğünü gösteren, duyduğunu inkâr etmeyen, görünmeyen düşmanlardan korkmayıp sözlerini özgürce ifade edebilen, ‘beni karıştırma, beni yazma, benim fotoğrafımı çekme’ gibi teslimiyetin ifadelerinden uzak kalanların arttığı bir Simav’da yaşamak ve çalışmak umuduyla esen kalın.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama