KORONA GÜNLERİMİZ 297

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 297
Paylaş
Tarih : 09 Eylül 2021 - 13:56

”MERCEK”

Bazen görmekte zorlandığımız küçük nesneler olur, bazen ise uzakları görmekte sıkıntı yaşarız. Böylesine yaşanan sıkıntıları mercekle büyüterek görmek insana sunulan önemli desteklerdendir. Artık göremediğimizi görür, gördüğümüzü de yorumlarız.
Bir de önemli olarak değerlendirdiğimiz bir konuyu masaya yatırırcasına mercek altında tutmak var ki, bu da meseleyi tüm yönleriyle ele almak, daha iyi anlamak ve anlatmak olarak kabul edilir.
Bugünkü konumuzu bu açıdan değerlendirerek ele almak istiyorum.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamaları 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminin başı olması nedeniyle ‘mercek’ altına almak, değerlendirmek istiyorum. Çünkü, bazen meseleyi derinlemesine ele almak, meseleye hakim olmayı sağlar.
***
Türkiye’nin 3 önemli isminin özellikle aşı konusunda vurguladıkları gerçekler gerçekten kayda değerdir. Bakan Koca, bilinmezliklerle dolu, kaygılı bir yıl geçirildiğini ancak 2021 ile birlikte gerek hastalığın tıbben daha iyi anlaşılması gerekse aşının devreye girmesiyle ilerinin görülebileceği günlere erişildiğini belirterek sanki tünelin ağzı göründü gibi umudu dile getirmesi sevindirirken, aktif vakaların yüzde 81’inin tam aşılı olmayan kişilerden oluştuğunu ifade etmesi hatta hastanelere yatan vatandaşların yaklaşık yüzde 90’ının yine tam aşılı olmayan kişilerden oluştuğunu söylemesi düşündürücü olduğu gibi, salgın nedeniyle vefat eden kişilerden 10 kişiden birisinin tam aşılı kişilerden oluşunun tespiti, aşının tek çıkar yol olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
***
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise okulların haftada 5 gün yüz yüze eğitime açılmasında rehberlik eden, yardımcı olan ve koordinasyon sağlayan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerine şükranlarını sunduğunu belirterek bakanlığına bağlı okullara yönelik temizlik malzemesi, maske ve dezenfektan konusunda 2021-2022 eğitim öğretim yılı için 650 milyon Türk lirasını tüm illerdeki okullara gönderdiklerini açıklaması belkide öğrenci velilerinden çeşitli gerekçelerle para istenmesinin önüne geçecektir.
Ayrıca salgında en önemli faktör haline gelen temizliğin okullarda sürdürülebilir temizlik olabilmesi adına 81 ildeki yaklaşık 58 bin okulu için 113 bin temizlik görevlisinin görevlendirilmesi de pandemide eğitim ve öğretimin yüz yüze eğitim uygulaması için önemli bir başarıdır.
***
Toplantının üçüncü ismi olan YÖK Başkanı Erol Özvar ise 3 yarı yılın yer aldığı pandemi sürecinde Yüksek Öğretim Kurumlarının eğitim ve öğretimine ara vermeden akademik faaliyetlerine devam ettiğini hatırlattı. Üniversiteler olarak kampüs ve okulların kapatılmadığını, fakat salgın sebebi ile eğitim ve öğretim faaliyetlerinin uzaktan eğitim şekliyle sürdürüldüğünü ve üniversite öğrencilerinin eğitimlerinin kesintiye uğramaması adına önemli fedakarlıklarda bulunulduğunu ifade eden YÖK Başkanı Özvar, “Yeni dönem için tüm üniversitelerin yerleşkelerinde alınması gereken tüm tedbirler alındı. YÖK olarak, üniversite olarak eğitim faaliyetlerini yüz yüze sürdürme kararımızı bu yıl gerek kampüs ortamlarında uygulanacak kurallar, gerekse eğitim öğretim süreçleriyle ilgili bütün üniversitelere yönelik kılavuz çalışması gerçekleştirerek öğrencilerimizle buluşmayı bekliyoruz” demesi sağlık Bakanlığının pandemiyle ilgili eğitimin yol haritasının çizildiğini, bu yolda seyreden tüm okulların ise Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK başkanlığınca mercek altında tutulacağını bizlere gösterdi.
Evet, tatil bitti! Şimdi pandemiye rağmen eğitim ve öğretim zamanı.
“Öğrenciler; Aşınızı Olun, Kendinizi ve Toplumu Koruyun”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama