KORONA GÜNLERİMİZ 299

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 299
Paylaş
Tarih : 13 Eylül 2021 - 13:27

”Önemli olmak, olamamak”

Yaşadığınız şehrin bir ferdi olarak hiç düşündünüz mü, “Bu şehir için ne kadar önemli ya da önemsizim” diye.
Hiç düşünmeyin. Yanılabilir, üzülebilir belki de sahte de olsa sevinebilirsiniz. Bir şehir için ne kadar önemli olmak kişinin elinde, önemliliği de kişinin vicdanındadır.
Yastığınıza baş koyup bu günü yarınlara bağladığınız gecenin karanlık anında siz ne düşünüyorsanız, kendiniz ve şehriniz için ‘iyi’ yaptıklarınızı görebiliyorsanız siz yaşadığınız şehir için önemlisinizdir.
Örneğin yaşadığınız şehir için önemli olmanızı çeşitli kriterleri değerlendirerek şekillendirebilir, yorumlayabilirsiniz.
15 aylık süreci geçen koronavirüs mücadelesinde hakikaten bu şehirde yaşayan ve bu şehir için önemli olduğunu kabul eden birisi olarak maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyup uymadığınızı, esnek davranıp davranmadığınızı hatta güncel olan koronavirüs aşısı olup olmadığınızı yorumlayabilir, yaşadığı şehre aşı olarak katkı sağladığınızı düşünebilirsiniz.
Bu sizi belki mutlu kılar beklide kılmaz.
Belki zorunluluktan, belki toplumsal baskıdan, kim bilir belki de göreviniz icabı aşı da olabilirsiniz.
Ama önemli olanın küresel salgında toplumsal birlikteliğe uymak yönünde kararlı davrandıysanız, siz yaşadığınız şehir için çoktan önemli bir kişi olmuşsunuzdur.
***
Böyle bir ilk paragraftan sonra soğumaya başlayan Eylül’ün şu ilk iki haftasını da geride bıraktıktan sonra özellikle maske konusundaki duyarlılara bakacak olursak, örnek olmak istediklerimizin bizlere örnek olduğunu görüyoruz.
Okullarını, öğretmenlerini hatta arkadaşlarını özleyen öğrencileri sabah saatlerinde tatlı bir telaş içinde yüzlerinde maskeleriyle görmek inanın beni sevindirdi.
Çoğunluğun yanında ise ellerini tutan anneleri, babaları var.
Onlar da maskeli!
Aylarca yazılmasına, çizilmesine ve dile getirilmesine rağmen maske konusunda, bu günlerde de aşı konusunda birlikte hareket etmeye davet ettiğimiz büyüklerimiz ağız maskeleriyle okula gidiş yolunda çocuklarının yanında.
Endişe ettiklerinden, salgından dolayı çocukları için korktuklarından bugüne kadar saklasalar da kendileri için de korku yaşadıklarından maske takıyorlar.
Bazı çocuklar ise okul yolunda anne ve babalarının da maske takmasını isteyerek onlara toplumsal çağrıda bulunuyorlar.
***
Maske konusunda durum böyle iken işin ikinci adımı bana göre çocukların da salgına karşı aşılanmalarıdır.
Sanırım işte o zaman aşı karşıtı anne ve babalarda en azından çocuklarına örnek olmak için aşılarını vurulacaklardır.
Çünkü Dünya Sağlık Örgütünün, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın da üzerine basa basa haykırdığı gibi küresel salgında en etkili korunma silahı aşıdır.
***
Öğrencilerin değerli anne ve babaları:
Geleceğinizin, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin geleceği bizlerle birlikte görmeleri için lütfen maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım.
Mutlaka aşılarımızı olarak onlara örnek teşkil edelim.
Kaybettiğimiz canları, kendini kaybetmiş entübede makineye bağlı yaşayanları, salasız, duasız ve vedasız toprakla buluşanları unutmayalım.
Salgında oluşturulan güven ortamını, temizlik ve sosyal mesafeyi, maske kullanımını terk etmeyelim.
Hatta yapabiliyorsak, kibarca ve ikna edercesine maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymayanları uyaralım.
Çünkü bizleri çok daha zor günler, bukalemun gibi şekil değiştiren varyantlar bekliyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama