KORONA GÜNLERİMİZ-30

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KORONA GÜNLERİMİZ-30
Paylaş
Tarih : 21 Mayıs 2020 - 12:10

Nereden nereye geldik..
Geçtiğimiz yılın Aralık ayında ilk kez Çin’de tespit edilen ve “Çok uzaklarda” dediğimiz gözle görünmeyen KOVİD-19 dünyayı, ülkemizi ne hale düşürdü.
Hayatlar göçtü gitti dünyamızdan..
Her birinin yaşanmışlıkları, yaşayacakları, gerçekleştirmek istedikleri hayalleri vardı en küçüğünden en büyüğüne.
Sokak kısıtlamaları, iş yeri kapatmaları, işsizlik, pahalılık, enflasyon, belirsizlik, korku ve endişe; her gün yaşadığımız, her gün duyduğumuz ve her gün haberlerde izleyip dinlediğimiz acı gerçekler oldu.
***
Simav’da ya da Kütahya’da yaşayan bir kişi olarak küresel salgınla ilgili yaşanan endişeler zaman zaman gerçeğe dönüşürken virüsü taşıyanların genellikle ilimiz ve ilçemiz dışından gelenlerle yayıldığı gerçeklik kazanıyor.
Yeşildere gerçeğiyle başlayıp Çakırlar ile devam eden, Karakür, Yeşilova, Cuma mahallelerinde kısmi karantinalarla devam eden zor günler şimdi virüsle adı duyulmayan Şaphane’nin İnceğiz mahallesinde bile karantinaya neden oldu.
Acı gerçekle mücadele konusu açısından Simav’a bakacak olursak özellikle ilçe merkezinde durağan bir şekilde kontrol altında tutulan salgın tehlikesi, havaların ısınması ve insanlarımızın rehavete kapılmasıyla bir uyanışa geçti.
Geçtiğimiz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı günü şehir merkezinde yaptığım kısa bir turda gördüklerim beni gerçekten üzdü.
Özellikle gençlerin sosyal mesafe kuralıyla maske kullanımı konusundaki vurdumduymazlıkları hem üzücü hem de endişe vericiydi.
20 yaş altı gençlerin polis ve zabıtanın geçmediği yerlerde kontrolsüz bir şekilde cirit atmaları tehlikenin dışarıda değil içimizde olduğunu söyler gibi.
Atatürk’ün büyük değer verip onlara bayram hediye ettiği bir Atatürk Gençliği’nin bu kadar sorumsuz olması inanın beni hem üzdü hem endişelendirdi.
Kısacası gençlerimizin sokağa çıkma anlayışı, sokağa çıkmama anlayışı çok farklı.
Onlara bir şey de denilemiyor.
Haftalardır ev yasağındaki gençlerimiz adeta arı kovanından çıkan arılar gibi.
***
70 gündür hep aynı konuları yaşıyor, hep aynı uyarıları dinliyor, her akşam hep benzer korona raporlarını ekranlardan takip ediyoruz.
Her şeye rağmen, ciddi uyarılara, para cezalarına rağmen çocuklarımız da, gençlerimiz de orta yaşlılarımız, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlarımız da kuralları ihlal edenlerle dolu.
Şimdi yeni bir kısıtlama geliyor: “Sokağa Çıkma Yasağı!”
Bundan ötesi yok!
Tam 40 yıl önce Askeri Darbe ile sokağa çıkma yasağını yaşayan 40 yaş üstü insanlarımıza şimdi 40 yaş altı insanlarımız da katılacak.
Sebebi ise küresel salgında insanlarımız hayatını kaybetmeye devam ederken kurallara uymadığımız, yasakları dikkate almadığımız için.
Ayrıca bir acı gerçek daha; Türkiye, tarihinde ilk kez bir dini bayramı sokağa çıkma yasağı çerçevesinde kutlayacak.
Ne acı; büyüklerimizin bayramını göz göze kutlayamayacağımız gibi küçüklerimiz de bizlerin bayramını sosyal mesafeli de olsa kutlayamayacak!
4 gün boyunca her evde yaşayanlar, birbirlerinin yüzüne bakıp duracak.
Ençok sevdiklerimizin yerini cep telefonlarımız alacak, elimizden hiç düşmeyecek.
Kısacası; Türkiye unutamayacağı bir Ramazan Bayramını yaşayacak.
Ramazan Bayramınız kutlu olsun!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle