KORONA GÜNLERİMİZ 301

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 301
Paylaş
Tarih : 14 Eylül 2021 - 13:24

”Nereden nereye..”

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi artık ülkemizin toplumsal mücadelesi oldu.
Hangi şehre gitseniz o şehrin öncelikli konusu koronavirüsle mücadelesi, aşı açısından da “Mavi Şehir” olup olmadığı.
Bağlı bulunduğumuz ve merkez ilçesiyle birlikte 13 ilçesinden biri olduğumuz Kütahya, COVID-19 aşısının uygulanması açısından “Mavi Şehir”.
Yani endişe edilecek pek bir durum yok.
İlde yaşayan toplam nüfusun büyük oranda aşılanması, aşı bağışıklığının oluşumunu sağladı.
***
Bu ifadeler değerli okurlarım için sevindirici olabilir.
Ama meseleyi bir de pencereden dışarıya bakarak irdelemek, değerlendirmek gerek.
Ulusal basın organlarının bazılarında yayınlandığı gibi Koronavirüs salgınındaki vaka sayılarının artışı Türkiye’yi günlük vaka ve can kaybı açısından Avrupa ikincisi yaptı!
Ayrıca aynı kaynaklara dayanarak dünyada vaka sayılarına göre ülkemiz vaka sayılarında altıncı, can kaybı sayılarında ise onuncu sırada.
Şu bir gerçek ki, koronavirüs salgınını sonlandırmak için dünya ülkeleri aşı konusunda hemfikir.
Ama bugüne kadar tam anlamıyla yeterli aşı yapılamamasının koronavirüs kâbusunun hâkimiyetini sürdürmesine yol açtığı ifade ediliyor.
Aşı konusunda ortaya konan rakamlara bakıldığında dünya nüfusunun %30’u en az 2 doz aşı olmuş. Uzmanların tabiriyle yeterli olmayan bu oran ortaya çıkan yeni ve etkili varyantlar nedeniyle tablonun kötüleşmesine yol açmakta.
***
Yukarıda sözünü ettiğim yaklaşık 5-6 günlük habere göre sadece bir günlük vaka ve can kayıpları sıralamasını dikkate alacak olursak, vaka ve ölüm sayılarında bir günde ilk 10 ülkenin sıralanışı ülkemizin durumunun ciddi olduğunu göstermektedir.
Daha önce de üstüne basa basa belirttiğim gibi her rakamın bir insan olduğu salgında ülkelerin önce bir günlük can kayıpları sıralamasını görmekte yarar var:
1-ABD: 1929 kişi,
2-Meksika: 879 kişi,
3-Rusya: 794 kişi,
4-Brezilya: 747 kişi,
5-İran: 505 kişi,
6-Vietnam: 345 kişi,
7-Endonezya: 334 kişi,
8-Malezya: 323 kişi,
9-Hindistan: 264 kişi,
10-TÜRKİYE: 257 KİŞİ..
Ülkelerin genel nüfus sayıları göz önünde tutulduğunda söz konusu günlük can kayıplarının yüksek olduğu ifade edilebilir.
Ama aynı ülkelerde günlük vaka sayılarına bakıldığında Türkiye’nin biraz üst sıralara çıktığının görülmesi, ülkemizde can kayıpları kadar günlük vaka sayılarının da yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Şöyle ki:
1-ABD: 160 bin 748 vaka,
2-İngiltere: 38 bin 13 vaka,
3-Brezilya: 30 bin 891 vaka,
4-İran: 26 bin 821 vaka,
5-Hindistan: 24 bin 148 vaka,
6-TÜRKİYE: 23 BİN 846 VAKA,
7-Filipinler: 22 bin 734 vaka,
8-Malezya: 19 bin 307 vaka,
9-Rusya: 18 bin 380 vaka,
10-Tayland: 16 bin 31 vaka.
Böylesine artan vaka sayılarına bakıldığında koronavirüsle yapılan mücadelenin yetersiz olduğu da söylenebilir, aşılamanın yeterli olmadığı da.
***
Gelelim günümüze..
10-15 gün öncesi gibi koronavirüse yakalanan büyüklerden, hastanelerin yoğunluğundan değil de bu günlerde yüz yüze eğitimle buluşan öğrencilerin mercek altında olduğunu söylemekte yarar var.
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve diğer eğitim kurumlarındaki öğrencilere yönelik yapılan açıklamalarda uzmanlar genel olarak öğrencilere yönelik açıklamalarda, uyarılarda, önerilerde bulunuyor. Ekim ayına gelindiğinde de yurt genelinde üniversitelerde de yüz yüze eğitime geçileceğini göz önünde bulundurursak önümüzdeki aylarda koronavirüs salgınında üniversite öğrencilerini de ‘konu’ olarak göreceğimiz kesindir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama