KORONA GÜNLERİMİZ 303

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 303
Paylaş
Tarih : 16 Eylül 2021 - 14:21

”Gelen gün, giden günü aratıyor”

Koronavirüs salgınıyla ilgili bugüne kadar pandemiyi çeşitli boyutlarıyla ele aldım.Ama bugüne kadar kaleme aldığım 300’den fazla “Korona Günlerimiz” de değişmeyen tek şey gözle görülmeyen, elle tutulmayan virüsün insanlar bir tarafa dünyayı teslim aldığı bir gerçek.Böylesine etkili bir salgını yaşıyor olmamıza rağmen maske, mesafe ve temizlik şartlarıyla birlikte aşının ölümcül virüse karşı en etkili silahlar olduğu açıklanırken hâlâ maske takmadığı gibi aşı karşıtı olan kitlelerin bulunması pandemide kimin haklı, kimin haksız olduğu sorusunu gündeme taşıyor.
İstanbul’da kaymakamın aşı karşıtı bir toplantıya izin vermeyip söz konusu izni İstanbul Valiliğinin vermesiyle başlayan tartışma ilk günkü sıcaklığını çoktan yitirmişken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 11, 12 ve 13 Eylül günleri için yaptığı vaka ve can kaybı sayılarının artışına ilişkin açıklamaları ise “gelen günün giden günü arattığı” cinsten.
***
Şöyle ki; Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de 11 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 259 kişi vefat ederken aynı gün 22 bin 923 yeni vakanın tespit edilmesinin, ertesi gün yine ülkemizde 12 Eylül tarihinde koronavirüs nedeniyle 243 kişi hayatını kaybederken bir günde 21 bin 352 yeni vaka tespitinin yapılmasının endişeli veri artışı olarak yorumlanmasına neden oldu. Çünkü, ülkemizdeki koronavirüs vaka sayıları her geçen güne göre artışını sürdürmeye devam etti. Geçtiğimiz 13 Eylül’de kaydedilen 24 saatlik verilere göre 24 bin 613 yeni vaka tespit edilirken salgına bağlı olarak vefat sayısının bir gün önceki 243’den 231’e düşmesi günlük verilerde dengesiz bir durumu ortaya koydu.
***
“AŞI OLANLAR ARTTIKÇA TOPLUM BAĞIŞIKLIĞINA YAKLAŞACAĞIZ”
Maske ve sosyal mesafenin korunması konusunda tüm Türkiye’nin 16 aya yaklaşan mücadelesinde aşının tamamlayıcı en önemli savunma olmasını göz önünde tutan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vaka tablosuyla ilgili sosyal medya hesabından yeni bir açıklamada bulunarak; Türkiye’de en az 2 doz aşı yaptıranların sayısının 40 milyon 700 bine yaklaştığını, vaka sayılarının ve buna bağlı olarak da can kayıplarının azalmasının çift doz aşıların tamamlanma hızına ve tedbirlere uyuma bağlı olduğuna dikkat çekti.
1. DOZ AŞILAMA ORANI YÜZDE 83.42 OLDU
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan aşı tablosunda, aşılama verilerine de yer verilerek en az 1 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye’de 1. doz aşılama oranı ortalama yüzde 83.42 olurken 2. doz ortalamasının yüzde 65.47, 1., 2. ve 3. doz aşısını yaptıran vatandaşların sayısının da toplamda 102 milyon 431 bin 607’e yükseldiği kayıtlara geçti.
2. DOZ AŞI OLANLARIN SAYISI 40 MİLYON 635 BİN 924 OLDU
Sağlık Bakanlığı, aşılama yapılan tekil kişi sayısını da paylaştı. Buna göre; Türkiye’de 51 milyon 780 bin 811 kişi yani ülke nüfusunun yarısından fazlası ilk doz aşısını yaptırdı. İkinci doz aşı yaptıranların sayısı 40 milyon 635 bin 607 olarak kayıtlara geçerken, 3. doz uygulamasında 9 milyon 500 bin dolayındaki kişiye aşı yapıldı.
***
Sonuç: ne kadar çok aşı, o kadar az vaka!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;