KORONA GÜNLERİMİZ 304

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 304
Paylaş
Tarih : 17 Eylül 2021 - 14:27

”Endişe, kapının önünde”

Yine bu köşede 13 Nisan gününün koronavirüs verilerini paylaşırken ‘gelen gün giden günü aratıyor’ diyerek salgının hiç de hafife alınır bir yönü olmadığını vurgulamak istemiştim.
Bir gün sonrası için de değişen bir şey yok. 13 Eylül tarihinde ülkemizde koronavirüs nedeniyle 231 kişi hayatını kaybederken, 24 bin 613 de yeni vaka tespit edilmişti.
14 Ekim tarihi itibariyle ise yurt genelinde 27 bin 802 yeni vaka tespit edilirken 276 kişi vatandaşımız koronavirüse bağlı olarak hayatlarını kaybetti.
İyileşen hasta sayısı 29 bin 191 olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanırken yurt genelinde toplam 334 bin 535 test yapıldı.
Bugünkü sayılarla birlikte yeni tabloya geçilen tarih olan 4 Temmuz’dan bu yana geride kalan 72 günlük süredeki en yüksek vaka ve vefat sayısına ulaşıldı.
14 Eylül verilerini her zamanki gibi resmi bir ağızla değerlendiren bakan Koca, “Aşıda ve tedbirlerde birlik ve beraberliği sağlarsak; kısa sürede vaka sayıları, ardından da can kayıpları hızla düşer. Salgına karşı başarının şartı birlik ve istikrardır” dedi.
***
Görüldüğü gibi ilk günlerde ifade ettiklerini bugünlerde de tekrarlayan Sağlık Bakanı Koca, salgına karşı birliğin ve istikrarın sağlanması gerektiğine yine vurgu yaptı.
Ama gel gör ki, caddeler, meydanlar, 3 harfli marketler, okul yolları sosyal mesafe, maske kurallarından çok uzak görüntüler içeriyor.
Yılbaşından bu yana aşı-aşı-aşı dinilirken aradan geçen yaklaşık 10 aya rağmen hâlâ aşı olmayanlar, aşılarını tamamlamayanlar toplumumuz içinde yok değil.
***
Simav olarak devam eden pandemide durum nedir, ilçe merkezi 6 belde ve 83 köyün koronavirüs tablosundaki rakamlar neyi gösteriyor bilinmiyor.
Çünkü bu konuda resmi açıklama veya gerçek bilgilere erişim yok.
Hatta okulların açıldığı, 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminin yüz-yüze olarak başlayıp ilk 2 haftasının geride kaldığı eğitim dünyamızda virüse yakalanan öğrenci ve öğretmenler var mı, kaç sınıf uzaktan eğitime geçti, kaç vaka yakalandı bilinmiyor.
Ama kısa bir süre önce geride bıraktığımız 88.Simav Turizm ve Ticaret Panayırının ilçe genelinde vaka artışlarına neden olabileceği, taşımalı eğitim nedeniyle dışarıdan gelecek öğrencilerle de kahrolası virüsün yayılabileceği muhtemeldir.
Kısacası; endişe kapının önünde herkesi bekliyor.
Maske, mesafe ve temizlikle birlikte bir de aşı kuralına uyduysan korkmaya ise gerek yok.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da