KORONA GÜNLERİMİZ 306

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 306
Paylaş
Tarih : 21 Eylül 2021 - 13:53

”Bir bu eksikti!”

Dünya ülkeleri gibi Türkiye olarak yaklaşık 18 aydır mücadele ettiğimiz küresel salgın Covid-19 salgınında birçok varyant görerek bu günlere kadar gelmemize rağmen şimdi de başımıza bu kez ‘Norovirüs’ salgını geldi.
Kamuoyuyla tıp uzmanları ve yetkililerin paylaştığı bilgilere göre Koronavirüs kadar hızlı yayılabilme ve salgın yapabilme potansiyeli olan norovirüs hastalığı, son günlerde çocuklar açısından en çok endişe yaratan konuların başında geliyor.
Uzmanlar ise; kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtilerle acil servislere başvuran çocukların sayısında artış yaşandığına dikkat çekiyor.
***
Yaklaşık 15 gündür kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtilerle hastanelerin acil servislere getirilen çocukların sayısında yaşanan artışlarla ilgili olarak. Florence Nightingale Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Uzmanı Gökçe Demir, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Akif Çelik ve Uzman Doktor Gökçe Demir’in ulusal yayın organlarına yansıyan açıklamalarına göre norovirüs hastalığı; Kovid-19 kadar hızlı yayılabilme ve salgın yapabilme potansiyeli olan ciddi bir salgın olarak gösteriliyor.
Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan söz konusu uzmanlar, “Norovirüs kendini hangi belirtilerle gösteriyor? Ağır seyreden bir hastalık mı?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:
Uzm. Dr. Gökçe Demir: Ortalama 2-3 gün süren bir kuluçka döneminden sonra sıklıkla bulantının eşlik ettiği ani başlangıçlı karın ağrısı görülür. Genel olarak ishal ve kusma bu ağrıya eşlik eder. Hastada günde 3 ila 8 kez kansız, sulu dışkılama görülür. Hafif bir ateş olabilir. Klinik görüntü olarak kendisini birkaç günde sınırlar. Ancak çocuklarda ve bağışıklık yetmezliği olanlarda daha gürültülü ve uzun seyredebilir.
Uzm. Dr. Akif Çelik: Norovirüs aslında bir akut gastroenterit yani bir ishal etkeni ve salgınlara neden olabiliyor. Norovirüs ilk kez 1968 yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde Norwalk’da salgına neden oldu ve tanısı konuldu. Norovirüsün belirtileri arasında özellikle ishal, kusma, ateş, kramp tarzında karın ağrısı bulunuyor. Hastalar ishal ve kusmada çok sıvı kaybı yaşadığı için baş ağrıları görülebilir, halsizlik, yorgunluk da hastalığa eşlik edebilir. Ancak en çok kusma, karın ağrısı ve sulu ishale neden oluyor.
Norovirüs tanısı hangi testlerle konuluyor?
Uzm. Dr. Gökçe Demir: Alınacak dışkı numunesi, hızlı antijen testleri ve PCR yöntemiyle tanı koymak mümkün.
“ÇOCUKLARA BOL SIVI TAKVİYESİ YAPILMALI”
Ebeveynler, çocuklarında belirti görmeleri durumunda ne yapmalı?
Uzm. Dr. Gökçe Demir: Çocuklarına bol sıvı takviyesi yapmalı ve ev içi bulaşı engellemek için hijyen kurallarına dikkat etmeliler. Çocuğun tuvalet sonrası temizliği yapıldıktan sonra elleri bol sabunlu suyla yıkanmalı. Sulu dışkılama sayısı günde 7-8’i geçerse hekime başvurmalarını öneririm.
Uzm. Dr. Akif Çelik: Özellikle böyle durumlarda en yakın sağlık merkezine gidip muayene olmaları gerekiyor. Böyle bir durumda öncelikle çocuğun kusmasını azaltacak serumların kullanılmasını öneriyoruz.
“KREŞLERDE, OKUL VE YURTLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR”
Okulların açılmasıyla birlikte özellikle çocuklarda görülen bulaşıcı enfeksiyonların sayısının artacağını söylemek mümkün mü?
Uzm. Dr. Gökçe Demir: Elbette mümkün. Norovirüs özellikle kreşlerde, okullarda, öğrenci yurtlarında ve aile içinde salgınlar yapabiliyor. Kişiden kişiye temasla da bulaş olabildiğinden küçük yaş gruplarında hastalığın yayılmasını engellemekte güçlük yaşanabilir. Özellikle geçtiğimiz son 10 gün içinde hastanemiz mikrobiyoloji laboratuarına gönderilen dışkı numunelerinde norovirüs pozitifliğinin arttığını söyleyebilirim.
Uzm. Dr. Akif Çelik: Okulların açılmasıyla birlikte özellikle çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıkların sıklığının artması mümkün. Bunun için muhakkak kişisel önlemlerinizi almanız, hijyene dikkat etmeniz ve sosyal mesafeyi korumanız gerekiyor. Okulların açılması ve açık kalmasını biz hekimler olarak da çok istiyoruz. Çünkü eğitim ve öğretim almak bir çocuk hakkıdır. Bu süreçte bulaşıcı hastalıklar olabilir ama kişisel önlemlerimizi alarak, hijyene dikkat ederek, çocuklarımızı özellikle maske, mesafe konusunda ve dezenfektan kullanmasını, sık sık eliniz yıkamasını öğütleyerek bu salgından da kurtulmak mümkün.
“KORONADAN FARKLI VE ONDAN DAHA GÜÇLÜ BİR VİRÜS”
Norovirüsün yapısal olarak koronavirüsten farkı nedir?
Uzm. Dr. Akif Çelik: Bu virüsün en önemli özelliği çok uzun süre canlı kalabilmesidir. Örneğin, insan dışkısında norovirüs 28 gün kadar yani yaklaşık 1 ay kadar canlı kalabiliyor. Bir yere temas edildiğinde özellikle masa ya da herhangi bir yüzey olabilir, kontamine bir gıda olabilir; buralarda da norovirüs en az 2 ila 3 hafta canlı kalabiliyor. Bu özelliğiyle koronavirüsten farklı ve ondan daha güçlü bir virüs. Koronavirüs dış ortamda daha dayanıksızken, norovirüs bu konuda çok daha dayanıklı bir virüstür.
“AŞILAR NOROVİRÜSE KARŞI KORUYUCU DEĞİL”
Kovid-19 aşısının norovirüse karşı koruyuculuğu var mı?
Uzm. Dr.Akif Çelik: Koronavirüs aşısının norovirüse karşı koruyuculuğu bulunmuyor. Kovid-19 farklı bir virüs, norovirüs farklı bir virüs. Norovirüs daha çok ishalle, kusmayla, ateşle belirti verirken, koronavirüs de ishal, ateş yapabiliyor. Ancak solunum bulguları kovid-19’da çok daha fazladır. Norovirüs de solunum bulguları yapmıyor. Yani norovirüs üst solunum yolu enfeksiyonu veya alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olmuyor.
***
Sonuç: korona virüsle mücadele ederken özellikle küçük çocukları hedef olan norovirüse karşı tedbirlerde hijyenin en önemli faktör olduğunu görmek, 18 aydır maske, mesafe ve hijyenle iç içe olan ülkemizde norovirüsle mücadelemizde elbette önemli bir etken olacaktır.
Maske, mesafe ve hijyene devam!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da