KORONA GÜNLERİMİZ 309

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 309
Paylaş
Tarih : 23 Eylül 2021 - 13:46

”İşler sarpa sarıyor”

Gözle göremediğimiz, elle tutamadığımız Koronavirüs sanki gelişmiş bir laboratuarda üretilmiş gibi her ortama uyum göstermekte, her benzerini gördüğünde daha da güçlenmekte, güçlendikçe de dünyayı esir alma konusunda tam yol ilerlemekte.

Milyonlarca insanı pençesine düşüren, yüz binlerce insanın ölümüne neden olup yine milyonlarcasının hastaneleri doldurmasına neden olan koronavirüs, dünya tıp insanlarının her yaptığı derinleme incelemede farklı bir özelliğiyle karşımıza çıkıyor.

Örneğin; ABD’de yapılan son araştırmalardan birisinde Koronavirüsün Alfa varyantının havadan bulaşma oranının virüsün ilk orijinal haline oranla 18 kat daha fazla olduğunu ortaya çıktı.

Uzmanlar bu alanda insanlığın baş belası haline gelen Delta varyantının Alfa varyantından daha ileri seviyede olduğuna dikkat çekerek korunmak için maske takılması konusunun altını çizerken maske takanların virüsü yüzde 48 daha az soluduğu bilgisini paylaştı.

***

Pandemi sürecinde maske kullanımı konusunda zorunluluk var mı, yok mu sorusunun boşlukta olduğu, toplu ulaşım araçlarıyla, resmi kurumlarda hatta marketlerde maskenin kullanılmasının zorunlu olduğu ülkemizde, bu konuda kesin bir uygulama ne yazık ki açıkça belirtilmedi.

Yasal olarak zorunluluk olmamasına rağmen sokakta, meydanda, caddede çoğunlukla maske kullanan görülmezken, bazı vatandaşların kendi inisiyatifini kullanarak maske kullanması maske kullanımında bile ülkenin ikiye bölünmesine neden oldu.

Ama varyantların biri gelip biri giderken, en büyük koruyucu etkenin maske, mesafe ve aşı olduğuna hep dikkat çekilirken, üçüncü haftasında olduğumuz eğitim ve öğretimde maske ilk şart olurken neden böyle iki başlılıkla pandemide yol alınıyor anlamak gerçekten çok zor.

Bir başka acı gerçek ise PTT ve Eczaneler üzerinden dağıtımını bir türlü beceremediğimiz ücretsiz maskede bugün neredeyse tuvalet girişlerinde bile maske satışı yapılırken, maske satıcıları birbiriyle rekabetini sürdürürken maske satışlarının bile eski hızını yitirmesi, koronavirüsle ülkemizde mücadelenin daha da süreciğinin bir başka ifadesidir.

***

Hâl böyle devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü ülke ülke günlük koronavirüs verilerini Sağlık Bakanlığımız gibi paylaşırken verilerde özellikle COVID-19 ölümlerinde sayısal çelişkiler yaklaşık 19 aydır devam ediyor.

Bunlardan kamuoyuna son yansıyan ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin açıklamaları oldu. İlgezdi; CHP’li 11 büyükşehir ve 10 il belediyesinin Mart 2020 tarihinden bu yana kayıt altında tuttuğu koronavirüsten ölüm verilerini incelendiğinde Mart 2020-Ağustos 2021 arasında söz konusu CHP’li belediyelerde COVID-19’a bağlı ölüm sayılarının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı sayısal verilerden 8 bin 87 fazla olduğunun ortaya çıktığını duyurdu.

İlgezdi; “Söz konusu CHP’li belediyelerde ölüm sayısı söz konusu süre içinde 64 bin 797 olurken bakanlığın tüm Türkiye’de COVID-19’dan duyurduğu vefat sayısı 56 bin 710’dur” şeklinde şaşırtıcı bir açıklamada bulundu.

***

Gelelim beni üzen bir başka gerçeğe..

Önemli gün, hafta hatta ülkemizin en büyük resmi bayramlarının kutlanmasına.

Bilindiği gibi son yıllarda resmi bayramlara yönelik kutlamalarda alışmaya başladığımız sönük, heyecansız bayramlar kanıksanır hale geldi.

Özellikle pandemi döneminde salgında yaşanan vaka ve can kayıpları göz önünde tutularak birçok bayram, günü geldiğinde pandemi nedeniyle neredeyse 15 dakikalık  bir kutlama programıyla maske, sosyal mesafe şartıyla, katılımcı sınırlamasıyla kutlandı geçti.

Acaba diyorum ülkemizin en büyük bayramı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bu yıl kutlanabilecek mi?

Yoksa günlük vaka ve can kaybı sayılarının artışı öne sürülerek mütevazı, sınırlı ve kısa süreli bir kutlama programıyla mı Cumhuriyet Bayramı kutlanacak?

Gün geldiğinde göreceğiz.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da