KORONA GÜNLERİMİZ 310

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 310
Paylaş
Tarih : 24 Eylül 2021 - 13:07

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR”

Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor.

Ama bir gerçek var ki, kanıksamaktan mı, önemsememekten mi bilinmez, insanlarımız Simav’da son haftalarda her gün 3-4 kişi hayatını kaybetmesine rağmen koronavirüsü takmıyor gibi.

Kimilerine göre virüs eski etkisinde değil, kimilerine göre de virüsten önemli geçim derdi var.

Durum böyle olunca diyecek söz de bulamıyor insan.

Geçim mi önemli virüsten korunmak mı ya da ölmek mi desen herkes koronavirüsü gösterir de, ama geçim derdinin de bir yaşam savaşı olduğuna dikkat çeker.

İğneden ipliğe hangi ürünü alırsan alın aynı ürünü ikinci kez aynı fiyattan alınamadığı ülkemizde kabul etmek gerekir ki adı resmen konmamış iki savaş devam ediyor.

Birisi dünyanın da kabul ettiği Koronavirüsle savaş,

Diğeri ise geçim savaşı.

***

Kısıtlamalı, kapanmalı süreçte maddi yönden yok olmakla karşı karşıya kalan esnafların, üreticilerin 1 Temmuz’da başlayan kontrollü normalleşme döneminde kabul etmek gerekir ki dün de belirttiğim gibi işler sarpa sarıyor.

Geçen yıl ve bu yılın ilk 5 ayında kapalı olan esnaflar yeni bir kapanma olasılığına bugünden şiddetle karşı çıkarken, insanların biraz olsun pandemi kurallarına bağlı kalarak mücadeleye destek vermelerinin hiç de zor olmayacağını ifade ediyorlar.

Sosyal mesafe, maske ve hijyen şartları yanı sıra bir de aşılarını olmalarının dünyanın sonu olmayacağını da söyleyenler hiç de azınlıkta değil.

Bu bakımdan 2 ayrı cephede sürdürdüğümüz savaşı kazanmak için biraz toplumsal mücadele şart.

***

Bir yerel gazetenin köşe yazarı olarak diyorum ki; pandemi sürecinde yaşanan hayat pahalılığının hiç de küçümsenmeyecek kadar önemli olduğunu kabul etmek gerekiyor.

3 harfli ve onlar gibi bir pazarlama düşüncesinde olan marketler ülkenin küçük esnafının icraatını adeta yok ederken, çeşitlilik açısından onlarca esnaf gurubunun yaptığı satışı bir tek 3 harfli market yapabiliyorken, onlarca üründen çiçek yağının bile kilosu yüzde 80 zamlanırken bırakın artık diğer gıda maddelerinin pahalılığını, garibanın vazgeçemediği makarnanın bile zamlanmasını görmezden geliverin.

Bugün ise söz konusu pahalılığı ya da fahiş fiyatla ürün satışının ülke gündemine şırınga edilmesini, bunlar birçok önemli mesele dururken gündemi değiştirmek değil de nedir?

Marketlerin denetim altına alınması, baskınlar yapılması, etiket ve giriş faturası incelemesi olsa olsa gariban tüketicinin gözünü boyamak değil midir?

Zaten hali vakti yerinde olup parası olanları market market, mağaza mağaza, pazar pazar, tezgâh tezgâh dolaştığını, fiyatları incelediğini gördünüz mü?

Göremezsiniz!

Verirler birilerine parayı onlar istediklerini alıp getirirler.

Sen bir pazar ihtiyacını görmek için saatlerce pazar arabasıyla tezgâh tezgâh dolaştığınla kalırsın, ya da günün ilerleyen saatlerinde ‘şimdi ucuzlamışlardır’ diyerek pazara çıkarsın.

***

Hayat gerçekten çok acımasız.

İnsanlar onurla ve gururla bir yaşam sürmenin gayretini vermek isterken koronavirüs ve pahalılık inanın yaşamdan aldığı zevki de rafa kaldırıyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,

KORONA GÜNLERİMİZ 327

”Tarih, geleceğin aynasıdır” Hayatın birinci derecede hedef olduğu koronavirüsle mücadele günlerimizde zaman zaman konunun dışına çıkmakta