KORONA GÜNLERİMİZ 312

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 312
Paylaş
Tarih : 27 Eylül 2021 - 14:04

”Hep birlikte çıldırıyoruz”

İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken.

Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var, yatıyor kalkıyor memlekette akşamdan sabaha ne kadar gasp, cinayet, yaralama, kavga, trafik kazası, dövüş, tecavüz, hırsızlık, kayıp vakası varsa art arda yayınlıyor.

Bir de son zamanlarda moda haline gelen sosyal medya fenomenlerinin yaparken çektiklerini ekranlara taşıyarak göstermiyor mu.. Tam bir özendirme.

Örneğin köprüden metrobüsün üstüne atlayıp durak durak dolaşan ve sonra durağa atlayarak telefonunun objektifine poz veren fenomen, bir de kalkıp yaptığı tehlikeli girişimlere alay edercesine sırıtmaz mı.. İnanın diyecek bir şey bulamıyorum, tam bir çılgınlık.

***

Kayda değer pek bir şeyin olmadığı Simav’da en azından ülke gündeminden kopmamak için okuduğum gazetelere, izlediğim televizyon haberlerine bakacak olursak çıldıran çıldırana.

Sanırım küresel salgın akciğerlerimizden önce bizlerin beyinlerini etkiliyor.

Baksanıza sigorta yapmadığı iddiasıyla ustasını bıçakla rehin alan çırağın yaptığı çılgınlığa.. Bir başka çılgınlık ta Şanlı Urfa’dan.

Şanlı Urfa’da işten çıkarılan işçinin fabrikanın güvenlikçisini rehin alması..

Bu üçüncü sayfa haberleri bir yana fiyatların adeta kendi başına hareket edercesine, çıldırırcasına sürekli yükselmesi..

İnanın bu ülkede çıldıranlar değil, çıldırmayanları anormal görmek gerek.

***

Tüm bu ve benzerleri yaşana dursun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her zamanki gibi dünyanın katili koronavirüsten söz ederek; “Kritik bir döneme girdik, aşı olmayanlar aşılarını mutlaka olurken aşıları eksik olanlar da aşılarını tamamlasın” şeklindeki uyarısı çıldıranlar ülkesinde kulaklarda çınlayan önemli bir uyarı olarak adlandırılabilir.

Bu arada Sağlık Bakanımız Sayın Koca’nın ülkemizdeki 18 yaş ve üzerinin iki doz aşı olanların oranının %50’yi geçtiğine dair bir başka açıklaması, daha aşı olması gereken çok insanımızın olduğunu ortaya koyarken “İki doz ve tam doz aşı oranı arttıkça salgına karşı ülke başarımız artacak sözü” günlük koronaya yakalananların sayısının 30 binlere ulaştığı şu günlerde dikkat çekicidir.

***

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsle ilgili sürdürdüğü mücadelede sıkça bahsedilen temaslılarla ilgili yürütmedeki kararlarda bazı değişikliklere gidildiği bildirildi.

Buna göre; En az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde corona virüsü geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde temaslı takip algoritmasında değişiklik yapıldı.

Rehbere göre, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.

Herhangi bir semptom gelişmesinde ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak.

Sempton gelişmezse temasının 5.gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6’ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak.

PCR testinin pozitif çıkması durumunda tedavi edilecek ve uygun izolasyon koşullarında takip edilecek. Testi negatif çıkarsa, kişinin sistemdeki kaydı 6’ncı günde sonlandırılacak izolasyona alınmayacak.

Beta, Gama ve Delta ile Sağlık Bakanlığı tarafından ‘tehdit edici varyant’ olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak. Bu kişilerin izolasyonu 14’ncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak.

***

Görüldüğü ve anlaşılacağı gibi ‘Koronavirüs Yolculuğumuz’ için tedbirlere yeni tedbirler eklenmekte, yeni varyantlar oluşsa bile bunlara karşı alınacak önlemlerle yapılacaklar bile hesaplanmakta.

Hayırlısı olsun ne diyeyim.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da