KORONA GÜNLERİMİZ 313

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 313
Paylaş
Tarih : 28 Eylül 2021 - 13:24

”KOLLARI KALDIRABIM!”

Koronavirüsle mücadelemizi bugünler için Simav açısından değerlendirdiğimizde hassas günler yaşıyoruz.

Elbette endişelenmekte, ürkmekte ve korkmakta hakkımız var.

Çünkü COVID-19 aşı karşıtlarının Simav’da da olduğunu düşünürsek, panayır, okulların açılması ve şimdide ilçemizdeki fakülte ve yüksek okulların devreye girmesiyle tam bir Türkiye mozaiği oluşuyor: Bu ülkenin dört bir yanından gelenlerle oluşan insan kalabalığının içinde yer alıyoruz.

Çarşılar, meydanlar, parklar, bankaların önü öylesine kalabalık ki, özel yurt ve pansiyonların yakınları, sokak aralarında kiralık ev arayanlar bu işin artısı.

Maskeli ve maskesiz yaşamın kol kola olduğu şu günlerde belediye anonslarından duyulan 3 ilandan birisi ise cenaze ilanı.

Şimdi söylemek gerek; endişelenmeyip de ne yapacağız?

Belediye Başkanı Adil Biçer bile ilan-yayın görevlisine talimat vererek aralıklarla pandemi nedeniyle maske, mesafe ve temizlik uyarısının yapılmasını istemiş.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer ise elinden düşmeyen telefonuyla sürekli talimatlar iletmekte, vakalarla ilgili bilgilendirilmekte.

***

Birkaç gün önce bir esnaf arkadaşıma uğradım.

Benim gibi oda endişeli ve yüzünde maske..

Pandemi nedeniyle Simav’da işlerin iyi olmadığını,

Kontrolsüz bir nüfus artışıyla karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti.

İnsanların özellikle maske ve mesafe kurallarını hiçe saydığını, hatta böyle giderse aşılanmanın bile insanları koruyamayacağına dikkat çekti.

Bu kişi; öğretmen mi, mühendis mi, sağlıkçı ya da doktor mu?

Hayır hiç birisi değil. Sadece bilinçli bir esnaf.

***

Bir de onun baktığı gibi bakmaya çalıştım çevreme.

Hiç de yabancısı olmadığım endişe dolu yaşam hareketleriyle karşılaştım.

Dükkânların önlerinde konan sandalyelerde sohbetler, az da olsa var olan parklarda yan yana mesafesiz oturmalar, ATM kuyrukları, şehir içi otobüslere görevli şoförün ısrarı ve yazılı uyarılarla maskesini takarak koltuk kapmak için yaşanan itiş, kakışlar.

Kahvelerde bir masanın etrafında neredeyse omuz omuza 5-6 kişilik çay sohbetleri, okul önlerinde de anne-baba kalabalıkları..

Durum böyle olunca daha çok cenaze anonsları, salalar duyacağız,

Daha çook cenazelerin helallik ve defin saatleriyle ilgili anonslardan mahrum kalacağız.

Daha çook tanıdıklarımızla helalleşemeden onların toprağa verildiğini duyacağız.

***

Artık silkinerek kendimize gelme zamanı.

Akşam olunca; “Bugün kendim için, toplum için ve salgının önlenmesi için ne yaptım?” diyerek kendimizi sorguya çekme zamanı.

Bu sorguyu evde birlikte yaşadıklarımızla irdeleme, teyit etme zamanı.

Yoksa bir çukur, kefen, okunan sala ve uzaktan yapılan duadan başka bir şey değil dünyaya veda etmek.

***

Değerli okurlarım; yukarıda belirttiğim gibi Simav olarak çok hassas günler yaşıyoruz.

Özellikle salgının seyri açısından önümüzdeki 10-15 gün çok önemli ve tehlikeli.

Baksanıza Kütahya ilimize bağlı Çavdarhisar ilçesinin Çam Köyünde Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle 8 gün süreyle karantina uygulaması başladı, bugünlerde de süre sona erecek.

Çavdarhisar İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince Çam Köy için yapılan karantina uygulama açıklamasında, karantina bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek ekipleri ile ilgili kurumlarca karşılanacağı kaydedilirken köyün giriş ve çıkışlarında İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince kontrol altında oldu.

Ne olur; Çakırlar, Akdağ, Naşa, Yeşildere, Yemişli gibi yerleşim yerlerimizde geçmişte yaşadığımız bu uygulamaları tekrar yaşamayalım.

Maske, mesafe, temizlik kurallarına uyalım, aşımızı olmak için kolları kaldıralım.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;