KORONA GÜNLERİMİZ 315

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 315
Paylaş
Tarih : 01 Ekim 2021 - 13:59

”3 Harfliler”

Her şeye rağmen hayatın devam ettiğine en acı işaretlerden birisi geçim derdi ve pahalılığın devam ettiği gerçeğidir.

Günümüzde dünya ülkeleri gibi Türkiye’nin de Koronavirüsle mücadelesinde 19 ay geride kalırken ülkemizin acı gerçeklerinden olan geçim derdi, yeni dönem için ilkokuldan üniversiteye okulların açıldığı şu dönemde yeni sorunları da körükledi.

Sürekli ve hızla değişen ülke gündemiz ise bu kez koronavirüs yoluna devam ede dursun şimdi gündemde tartışılır hale gelen market zincirleri var.

Simav’da bile ülkemizin zincir marketlerinden 4 ayrı isimde marketlerin şubeleri şehrin her köşesine yayılmış durumdayken raflarında ve reyonlarında satışa sundukları gıdaların denetlenmesinde gıdadaki pahalılığın sona ermesini düşünmüyorum.

Ben de dahil yazılarımda zaman zaman eleştirdiğim 3 harfli marketlerin Simav’da eleştirilen, eleştirdiğim yönleri, tabiri caiz ise ‘iğneden ipliğe satış’ politikalarıdır.

Belki nüfusu büyük kentlerde 3 harfli marketler halkın beklediği hizmeti verebilir ama küçük şehirlerin olmazsa olmazlarının küçük esnaf olduğu unutulmamalıdır.

Simav Bakkallar Odası Başkanı Ramazan Işık’ın defalarca 3 harfli marketlere yönelik küçük esnafı koruyucu davranış ve mücadelesi elbette yerindedir, olumludur.

Ama bugünün acı gerçeği şehrimizdeki bakkal türü küçük esnafların mağduriyetinin yukarıda da belirttiğim gibi ‘iğneden ipliğe satışlar’dır.

Şöyle kısaca birlikte bakalım mı söz konusu satışlara:

*3 harfli marketler ayakkabı ve benzerlerini de satarak Ayakkabıcılar Çarşımızda sabahın geç, akşamın erken olmasına neden olmaktadır,

*Kasaplar Çarşısı eskisi gibi satış yapamamakta, söz konusu marketler onları da beyaz eşya satıcılarını da olumsuz etkilemektedir.

*Meyve ve sebze satıcılarımızda ister istemez 3 harfli marketlerden olumsuz etkilenmekte, şarküterilerin tüm ürünleri marketlerin raflarında da yer almaktadır.

*Ayakkabı boyasından saç boyasına, düdüklü tencereden mutfak gereçlerine, ekmek kızartma makinelerinden tost makinelerine, televizyon satışlarından bilgisayar satışlarına, cep telefonlarından cep telefonu hatlarına, kontör yüklemelerine kadar her alanda insanları kapılarında kuyruğa dizen, düzenledikleri kampanyalarla küçük esnafın canına ot tıkayan 3 harfli market uygulamalarında bana göre ipin ucu kaçmıştır.

Bugünlerde devletimizi yönetenler aylardır dikkati çekilen 3 harfli marketleri bir ürünün alış, kâr oranı ve satış fiyatı açısından mercek altına alsa da yukarıda da belirttiğim gibi gerçek sorunu tekrarlıyorum iğneden ipliğe satıştır.

***

Ekonomik yönden güçlü oluşları, günümüzün en güçlü iletişim organı televizyonları hatta sosyal medya hesaplarını önemli ölçüde kullanabilmeleri, personelleriyle sokak sokak ürün çeşitleri, kampanyalar hakkında broşürler dağıtabilmeleri 3 harfli marketlerin küçük esnaflara karşı en güçlü yönleridir.

Güçlü bir ürün tedarik yönetimiyle Türkiye’nin her noktasına ulaşabilen, toplu alımlar nedeniyle gerektiğinde düşük fiyatla rekabette daha da güçlenen, bulunduğu şehirde sadece ekmek gibi ürünleri oradan satın alıp raflarına taşıyan 3 harfliler, bugün için ülke gündemimizin değişiklik sırasındaki yeni konusudur.

***

Peki, ne yapılmalı? şeklinde bir soruyu ortaya attığınızı kabul edersem;

*Öncelikle 3 harflilerin insanlarımızı belirli sayıda kuyruk eden kampanyalı satışlarına son verilmelidir.

*Çatal bıçaktan, tencere tavadan, ayakkabı boyasından, tokaya satışları sonlandırılmalıdır.

*Okul ve kırtasiye ürünleri mutlaka eskisi gibi ilçemizin ve ülkemizin kırtasiyecileri tarafından satışa sunulmalı, bu ürünler 3 harfli marketlerden satışa sunulmamalıdır.

*Kasaplar çarşımız, beyaz et satıcılarımız makul ve mantıklı bir fiyat listesiyle yeniden halkla bütünleşmeli, 3 harfliler bu alandan da çekilmelidir.

***

Bu ortaya koyduklarım belki gerçekleşir beklide gerçekleşmez.

Diyelim ki gerçekleşti.. Küçük esnafımıza düşen görev; fırsat kollarcasına zamlı fiyatlarla ülkemdeki pahalılık ateşinin üstüne körükle gitmemelidir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da