KORONA GÜNLERİMİZ 317

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 317
Paylaş
Tarih : 04 Ekim 2021 - 13:46

”Kişisel Özgürlük Sınırımız”

“Gün günden kötü geliyor” dedim olmadı, “Kimliğinizi geleceğinize taşıyın” dedim, olmadı. “Maske, mesafe ve temizliğe uyun” dedim olmadı. Olmadı, olmadı.
Elbette hayat insanların. Can insanların. İster yazılanlara, söylenenlere uyarlar, isterse uymazlar.
Ama bu kişisel bir özgürlüktür.
Çünkü kişi istediği kararı uygularken ikinci bir kişiye zarar vermemelidir.
Bir başka deyişle bir kişinin özgürlüğü, ikinci kişinin özgürlük sınırlarında biter.
Onun için aşı karşıtlarının kurallara uymaması kişinin kendi özel alanı için geçerlidir.
Bu konuda, özellikle aşı konusunda çok gerçekleri dile getirdim. Hatta bazılarını tekrarladığım da doğrudur.
Konuyu bu köşede irdelediğim gibi yüz yüze ya da telefonla görüştüğüm dostlarla da irdeliyorum.
Bu görüşmelerde zamanımız en çok aşı olmayanlar üzerine konuşmalarımızla geçerken önceki gün ismi bende kayıtlı eski bir dostum, aşı olmayanlar için farklı bir görüş ortaya koydu ve şaşırdım.
Dedi ki, “Bana göre aşı olmayanlar ya da aşı karşıtları öleceği günü bilen insanlar”..
“Nasıl olur?” demeye varmadan, “Gazetelerdeki haberleri okuduğumuzda, televizyon haberlerini izlediğimizde, bu salgından yoğun bakımlara düşüp entübe olup çok az bir ihtimalle hayata yeniden bağlananların anlattıklarını dikkate aldığımızda salgın korkusuyla taş kesilirken aşı karşıtlarının bir entübe olayını bile sıradan bir olay gibi kabul etmesi anlaşılır gibi değil” dedi.
Yapacak bir şey yok değerli okurlarım, hayat da onun, çizdiği özgürlük sınırları içinde yaptıkları da inandıkları da..
***
Bugün Simav’da yaşayan, koronavirüse yakalanarak tedavi görüp aramıza katılan bir dostumla da telefon görüşmesi yaptım.
Zaman zaman yakalandığı hastalıkla ilgili bazı basit semptomlar yaşadığını söylese de bugünlere geldiği için çok mutlu olduğunu anlattı.
Eğer koronavirüsle mücadeleyi kazanamadığında ailesinin, çocuklarının, işinin, dostlarının, gelecekle ilgili hayallerinin bir anda yok olacağını bugün çok daha iyi anladığını kaydeden sevgili dostum, maske, mesafe, temizlik ve aşı uygulamasının bu ölümcül salgınla mücadelenin en önemli silahları olduğuna dikkat çekti.
***
Görüştüğüm ve benim gibi pandemi sürecini çok iyi takip eden bir başka dostum ise bugünlerde Simav’da salgınla ilgili olarak zor günlerin yaşandığını hatırlattı.
“Bana Göre” adını taşıyan köşemde Korona Günlerimiz’i takip ettiğini de sözlerine ekleyen arkadaşım, “Şu günlerde Simav’da vaka sayılarının artığı bir gerçek. Bunu senin satırlarında da okuyorum. Özellikle okullardaki kapanan sınıflar, ev karantinasına gönderilen öğrenciler hiç de azımsanacak gibi değil. Hele hele bunlar bir de bilinenler. Ya bilinmeyenler ne olacak? Çeşitli belirtiler taşıyan virüsle ilgili yeni semptomlarla karşı karşıya kalıp kendi kendini izole etmeye çalışanlar ne olacak?” şeklindeki değerlendirmesi bu pandemide daha çok canların yanacağının işareti değil mi?
***
Değerli okurlarım; lütfen maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymayı sürdürelim. Aşılarımızı günü geldiğinde olalım ya da tamamlayalım.
Yakından tanımadığımız, hareketli bir yaşamın üyeleri olanlarla mesafeli olalım. Bunları yapalım ki hem bizler hem de sevdiklerimiz “Ah” demesin.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;