KORONA GÜNLERİMİZ 318

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 318
Paylaş
Tarih : 05 Ekim 2021 - 13:57

”Farkındalıklar da azaldı”

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi tabi ki ilçemizde de devam ediyor. Sürdürülen bu mücadelede özellikle şehir merkezinde birçok olumsuzluğu gözlemlerken, ilçeye bağlı 6 elde ve 83 köyde mücadele nasıl devam ediyor bilemem.
Ama bir gerçek var ki, 6 belde ve 83 köye merkez olma yanında haftanın özellikle Çarşamba ve o güne yakın da Cuma günleri her yerden gelen vatandaşlarımız şehir merkezinde ‘Simav Mozaiği’ni oluşturması bence endişeli bir durum.
Onlarca köyden ‘Taşımalı Eğitim’ kapsamında ilçe merkezindeki okullara öğrencilerin getirilip götürülmesini de dikkate alırsak durum gerçekten ciddi.
Bir başka ciddi durum ise şehir içi öğrenci taşıma hizmeti veren belediye otobüslerinin okul giriş ve çıkış saatlerindeki seferlerindeki yoğunluğu.
Hani bir halk deyimi vardır; “İğne atsan yere düşmez” diye.
Birkaç gün önce TOKİ bölgesi yönünden Simav’a gelirken belediye otobüsü Dr. Naci Eren Yerleşkesi önündeki duraktan üniversiteli öğrencileri aldı. Otobüste inanın yaşanan doluluk belirttiğim yukarıdaki sözü hatırlattı. Maske olsa da sosyal mesafe kuralının uygulanamadığı bu duruma Simav Belediyesinin gerekirse ek seferlerle çözüm bulması hiç de zor olmasa gerek.
Ayrıca; mademki bu Simav’da halk, esnaf ve öğrenciler olarak birlikte yaşıyoruz, pandemi süresince de pandemi kurallarını uygulayarak birlikte yaşamayı sürdürmeliyiz.
***
Bilirsiniz, Koronavirüs yolculuğumuzda zaman zaman ülkemizin bilim insanlarının salgınla ilgili açıklamalarını bu satırlara taşır, son gelişmeleri, salgının seyrini, yaptıkları öneri ve eleştirileri sizlerle paylaşırım.
Bugün bu konuda Koronavirüs yolculuğumuzdaki açıklamalarıyla çok daha iyi tanıma fırsatı bulduğumuz Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın her zamanki gibi dikkat çeken önemli bir açıklamasına yer vermek istiyorum.
Ulusal basın organlarına konuşan Prof. Dr. Ceyhan, Kovid-19’da Delta varyantının görüldüğü son dönemde ölüm oranlarının arttığını söyledi.
İlk iki dalganın orijinal virüsle olduğunu ve orada binde 9 ölüm oranı yaşandığını hatırlatan Ceyhan “Son dalga Delta varyantı ile oldu. Burada ölüm oranı binde 11. Varyant, tek başına daha ağır ve öldürücü hastalığa yol açıyor” demesi gerçekten maske ve mesafe ile aşı olmayı neredeyse zorunlu hale getirdi.
Daha önce de bilim insanlarının açıkladığı gibi Delta varyantının çok hızlı bulaştığını ve hastalığın daha ağır seyretmesine neden olduğunu hatırlatan Ceyhan “Delta varyantı rahatlıkla çocukları da gençleri de hastalandırabiliyor. İlk başta orijinal virüs varken genç yetişkinler bu kadar çok hastalanmıyordu. Onların bağışıklığı daha sağlam olduğu için çok daha fazla virüs gerekir hastalandırmak için. Bu Delta varyantı vücutta çok hızlı çoğaldığı için şimdi rahatlıkla çocuğu da yetişkini de hastalandırabiliyor” iddiasında bulundu.
Delta varyantının etkisiyle ölüm oranlarının artışını tehlikeli ve endişe verici bulan Prof. Dr. Ceyhan; “İlk 2 dalga orijinal virüs ile oldu, orada binde 9’du ölüm oranı vardı. Arkasından geçtiğimiz mart-nisan aylarında vakaların günlük 60 bine çıktığı dönemde İngiliz varyantı vardı, orada ölüm oranı binde 6’lara düştü. Son dalga Delta varyantı ile oldu, burada da binde 11 ölüm oranı yaşanıyor. Demek ki varyant, tek başına daha ağır ve öldürücü hastalığa yol açıyor” dedi.
***
Görüldüğü gibi zaman zaman sert açıklamalarıyla Türkiye’nin dikkatini çeken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Simav’da da sıkça rastlandığı söylenen Delta Varyantının öldürücülüğünün daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.
Toplumumuz ise maalesef önlemlerini azalttığı gibi salgına karşı farkındalıklarını da gittikçe azaltıyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,