KORONA GÜNLERİMİZ 319

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 319
Paylaş
Tarih : 06 Ekim 2021 - 13:41

”10 ilden birisiyiz”

19 aydır içinde bulunduğumuz koronavirüs mücadelesinde Kütahya Olarak yine başımız dertte, yine işler kötüye gidiyor.

Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan bile kısa bir süre önce yaptığı açıklamada vaka hızının giderek azaldığına dikkat çekerek, “Bu elbette bizleri üzüyor. Sebebi ise çok belli. Biliyorsunuz, kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte sosyal hareketlilik çok fazla arttı. Tedbirlerin uygulanması noktasında 15 ay gibi bir süre için vatandaşlarımızda bıkkınlık var. Özellikle kapalı mekânlarda maske konusunda uygulamalar gevşedi” ifadesinde bulundu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın haftalık açıkladığı vaka hızında Kütahya’nın 81 il içinde artış trendindeki iller arasında bulunduğuna işaret eden İl sağlık müdürü Erşan, “Aşılarımızı yaptırsak da, devam aşılarımızı vurulsak da yine de maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam etmeliyiz” dedi.

Koronavirüs ile mücadelenin bir başka deyişle ‘koronavirüsle savaş’ olduğuna da işaret eden Erşan, “Bu savaşta salgına karşı en büyük silahımız aşıdır. Aşı olmayı sürdürmeliyiz.  Bu arada unutulmamalıdır ki bu günlerde Kütahya olarak müdürlüğümüze bağlı hastanelerimizdeki yoğun bakımlarda doluluk oranımız koronavirüse bağlı olarak yüzde 60’a ulaştı” diyerek vatandaşları maske, mesafe, temizlik ve aşı konusunda bir kez daha uyardı.

Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, Kütahya merkez ve 12 ilçesindeki izlenen Covid-19 vaka artışı ve aşı kampanyasıyla ilgili açıklamalarda da bulunarak; “Aşımızı yaptırsak da yine de tedbiri elden bırakmayacağız. Yine sosyal mesafeye dikkat edeceğiz, maske kuralına riayet edeceğiz” dedi.

Erşan, şu günlerde Covid servislerinde yatan hastalar açısından doluluk oranı konusunda da bilgi vererek “Covid servislerinde doluluk oranı yüzde 50’yi buluyor. Yani 2 yataktan birisi dolu. Bunun tek nedeni bazı vatandaşlarımızın aşı konusunda duyarsızlığıdır” dedi.

Kapalı mekanlar konusunda da vatandaşları uyaran Erşan, kamu kurumları içinde zorunluluk olan maske kullanımını tüm kapalı alanlarda alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini, mutasyon geçiren koronavirüs mikrobunun yayılım hızının artış gösterdiğine dikkat çekti.

***

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’da geçtiğimiz hafta sonu yaptığı vaka yoğunluklarına ilişkin açıklamada Kütahya için kötü bir tabloya işaret etti.

Bakan  Koca vaka yoğunluğu en çok artan 10 ili resmen açıklarken;  “Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız” diyerek illeri paylaştı. Koca; “18-24 Eylül arasında vaka yoğunluğu en çok artan 10 ilimiz ise Zonguldak, Kırşehir, Düzce, Bursa, Bolu, Kars, Bartın, Kütahya, Kocaeli, Bilecik oldu” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18-24 Eylül arasında 100.000 kişi içinde bir haftalık toplam yeni korona vaka sayısını haftalık İnsidans haritasından öğrenilebildiğini açıklayan Koca, salgına karşı nihai çözümün aşı olduğunu tekrar belirterek; “Bu Zonguldak, Kırşehir, Düzce, Bursa, Bolu, Kars, Bartın, Kütahya, Kocaeli ve Bilecik illerinden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız. Nihai çözüm ise aşıdır Tedbirlerden de vazgeçmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,